Ana SayfaAvrupaAvrupa'da Ücretsiz Eğitim: Erasmus+

Avrupa’da Ücretsiz Eğitim: Erasmus+

Erasmus+ nedir? Kimler Erasmus programlarına katılabilir? Bu programlar birkaç aylığına da olsa yurtdışında okumak, diğer ülkelerden gelen öğrencilerle tanışmak, yabancı dil seviyesini geliştirmek ve unutulmaz bir deneyim yaşamak için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Ayrıca bu program, üniversitelerin öğrenci, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yanı sıra öğretmen değişimi kurmalarına yardımcı olan bir eğitim programıdır.

Göz atın: Erasmus+ Staj (Internship) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Erasmus+ Hakkında

Programın adı, ufkunu genişletmek için Avrupa’nın birçok ülkesinde yaşamış ve çalışmış olan Rotterdamlı Hollandalı filozof Erasmus’tan gelmektedir. Ancak Erasmus, Üniversite Öğrencilerinin Hareketliliği için Avrupa Bölgesi Eylem Planı anlamına gelir.

Bu program aşağıdaki alanları içerir:

 • Erasmus +: Comenius – Lise öğrencileri için;
 • Erasmus +: Erasmus – Üniversite için;
 • Erasmus +: Erasmus Mundus – Lisans öğrencileri için;
 • Erasmus +: Leonardo da Vinci – Mesleki eğitim;
 • Erasmus +: Grundtvig – Yetişkin eğitimi;
 • Erasmus +: Youth in Action – yaygın gençlik eğitimi;
 • Erasmus +: Jean Monnet – Avrupa Birliği Çalışmaları;
 • Erasmus +: Spor – Spor alanı.

Göz atın: Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler Nelerdir?

Erasmus+ Programına Nasıl Üye Olunur?

Program, uzmanlık alanlarında bilimsel araştırma yapan ikinci sınıf üniversite öğrencilerini ve daha büyükleri içerir. Sadece üniversitenizin bu program ile anlaşma yaptığı üniversiteye staj için gidebilirsiniz.

ERASMUS+ çerçevesinde uzmanlık alanınızda yapılacak bir staj hakkında özel bilgi için dekanlığa, üniversitedeki uluslararası işbirliği bölümüne veya programın web sitesine danışın. Ayrıca, öğrenim süresi, üniversitede uzmanlaştığınız müfredata uygun olmalıdır.

Bu program kapsamında yabancı bir üniversitede kalmak 3 (bir akademik dönem) ile 12 ay arasında sürer. Programı birkaç kez kullanabilirsiniz: öğrenci veya stajyer olarak. Ancak bir döngüde yurt dışında geçirilen süre bir yılı geçmemelidir. Ev sahibi kurumda eğitim ücretsizdir.

Bir katılımcı, bu programı kapsamında seyahat ve konaklama masraflarını karşılayan bir hibe alabilir. Hibenin kesin miktarı birçok faktöre bağlıdır: başvuran öğrenci sayısı, ülkeler arasındaki yaşam maliyeti farkı, diğer hibelerin mevcudiyeti vb.

Sağlık sorunları olan öğrenciler, yalnızca yurtdışında eğitim almak üzere seçildiklerinde tıbbi nedenlerle ek fon alabilirler. Ev sahibi üniversitedeki çalışmalar ya İngilizce ya da eyalet dilindedir. Her şey programa bağlı.

Erasmus İçin Hangi Belgeler Sunulmalıdır?

Bir başvuru göndermek için geniş bir belge listesi doldurmanız gerekir. Her şey fakülte dekanı tarafından imzalanması gereken ve böylece katılım için başvurmanıza izin veren bir beyanla başlar. 

Bu başvuruya, üniversitenin (ev sahibi), staj koşullarının, belirlenen görevlerin, hem eğitimsel hem de kişisel hedeflerin (seyahat, kültür çalışması, dil gelişimi) vb. belirtildiği bir plan eklenmelidir.

Dil Seviyesi Sertifikası: Ayrıca dilin seviyesini veya Dil Pasaportunu onaylayan bir belgeye de ihtiyacınız var. Uluslararası TOEFL, IELTS sertifikaları en uygunudur. Eğer bunlar yoksa, üniversitenin sunduğu dil sınavını ekleyebilirsiniz.

Türkiye’de Erasmus projelerine katılmak için genelde bir sınav geçilir ve bunun sonucunda dil yeterlilik seviyesi verilir. İdeal seçenek B2’dir (Orta-Üst).

Öğrenim sözleşmesi: Bu belge, bu programın formatına uygun olmalıdır ve üç bölümden oluşur:

 • Öğrencinin çalışacağı dersler ve dönüşte tekrar okunacak dersler; 
 • Ev sahibi üniversitede ve edinilebilecek akademik birimlerde eğitim için olası konular; 
 • Kabul eden üniversitedeki sınavları geçtikten sonra kredi (kredi birimleri) alınacak konular.

Bu belgenin sadece fakülte tarafından değil, akademik hareketlilik ile ilgilenen bölümde de imzalanması gerekmektedir. Uluslararası sertifika almış bilimsel danışmandan bir tavsiye mektubu eklemek gereksiz olmayacaktır. Kapak mektubu, belge paketindeki yaratıcı çalışma olacaktır.

Bir Kapak Mektubu Nasıl Yazılır?

Motivasyon mektubu, başvuranın öğrenim bursuna layık olduğuna her iki üniversitenin komisyonlarını ikna etmelidir. Metin belirli kurallara göre yazılmıştır. Bir selamlama ile başladığınızdan emin olun, örneğin: “Dear ladies and gentlemen!” 

Daha sonra bilimsel ilgi alanlarınızı ve daha önce tamamladığınız çalışmaları anlatın. Gelişmelerin okumak istediğiniz üniversitenin programı ile örtüşmesi gerektiğini unutmayın. Ardından, bu bilimsel sorunun neden önemli olduğunu düşündüğünüzü ve nasıl katkıda bulunacağınızı açıklayın.

Açıklama için yaklaşık üç ila beş paragrafa izin verin. Üniversitenizde bu konunun nasıl çalışıldığını ve yabancı bir üniversitede staj yapmanın nasıl yardımcı olacağını ortaya koymak gerekir. Mektubun sonunda kısaca kendinizden bahsedin.

Buna kelimenin tam anlamıyla bir paragraf ayırın. Sizi bir öğrenci olarak yan taraftan gösterecek özelliklere odaklanın. Örneğin, liderlik nitelikleri, hitabet becerileri, iletişim becerileri, çok sayıda görevle başa çıkma, zamanında tamamlama, kararlılık vb.

Son olarak, başvurunuzu değerlendirdiği için komisyona teşekkür edin: “Thank you in advance for considering my application”. Adı, soyadı ve tarihi sonunda belirtilir. Mektup ikiden fazla A4 sayfası olmamalıdır. Kısa ve öz.

Bu Programa Neden Katılmalısınız?

Kendinize daha fazla güvenmenize yardımcı olacak unutulmaz deneyimler ve beceriler kazanacaksınız. Ayrıca yeni arkadaşlar bulacak ve farklı bir eğitim sistemini tanıyacaksınız. Erasmus’a katılım, öğrencileri gelişmeye ve kazanmaya motive eder. Bunların dışında başka bir ülkede staj deneyimi özgeçmişinizi kuvvetlendirecektir.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR