Ana SayfaAlmanyaAlmanlar Hangi Dine Mensup?

Almanlar Hangi Dine Mensup?

Almanlar hangi dine mensup? Almanya’da baskın din hangisi? Bu yazıda Almanya’da insanlar neye inanıyor? sorusunu cevaplayacağız. İşte Almanya’da din hakkında bilmeniz gerekenler!

Göz atın: Almanya’da Din ve Mezhepler

Almanya 1300 yıldan fazla bir süredir Hıristiyanlık hakimdir ve bu ülkede hala baskın dindir. Ancak Hristiyanlığı uygulayan Alman nüfusunun sayısı her geçen yıl azalmaktadır. Alman halkının Hristiyanlıkla sahip olduğu zengin ve uzun tarihi göz önüne alındığında, kültürel mirasları hala mevcuttur.

Almanya ve Din Demografisi

Alman nüfusunun yaklaşık %36’sı dindar değildir. Nüfusun geri kalanından çoğu Hıristiyanlığı benimsemiştir. Hıristiyanlık, tüm Avrupa’da en yaygın dindir.

İkinci en büyük din İslam’dır ve Almanya’daki dini grupların yalnızca küçük bir kısmı Yahudiliği içerir.

Almanya’da Hristiyanlık

Almanya’da Hristiyanlık en yaygın dindir. Alman nüfusunun yüzde 54’ü Hristiyanlığı din olarak benimsemiştir.

Bu sayı çoğunlukla Katolik Kilisesi ve Evanjelik Kilisesi arasında bölünür. Hristiyanlığa inananların yaklaşık %28’i birinci dini gruba, %26’sı ise ikinci gruba aittir.

Ülkede Ortodoks Kilisesi, Alman nüfusunun yaklaşık yüzde 2’sini oluşturuyor. Hıristiyanlık içindeki azınlık kiliselerinin geri kalanı, Almanya’daki tüm Hıristiyanların yaklaşık yüzde 1’ini oluşturmaktadır.

Almanya’da Azınlık Dinleri

Hıristiyanlığın dışında, İslam, Yahudilik ve Budizm, Almanya’daki en yaygın azınlık dini gruplarıdır.

Almanya’daki en büyük ikinci din İslam’dır. Tüm Alman nüfusunun yaklaşık %5’i İslam’dır. Ve bu insanların neredeyse tamamı tamamen veya kısmen yabancı bir geçmişe sahip.

Almanya’daki Müslümanların çoğu Türk, Kürt, İranlı, Filistinli, Suriyeli veya Boşnak’tır. Alman topraklarının her yerinde merkezi olmayan kuruluşlarda örgütlenirler.

Almanya’daki en büyük üçüncü dini grup Budistler. Burada yaklaşık 270’000 Budist yaşıyor.

Buna karşılık, Almanya’daki insanların sadece yaklaşık %0,1’i Yahudiliği benimsemiştir.

Günümüzde Almanya’da yaklaşık 100.000 Yahudilik üyesi var. İkinci Dünya Savaşı öncesinde Almanya’da 600.000’den fazla Yahudi vardı.

Almanya’da Dindar Olmayanlar

Almanya’daki dini demografi, bölgelere ve yaşa bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir. Daha genç insanlar herhangi bir dine daha az bağlı görünüyorlar.

Örneğin 2006 yılında yapılan bir araştırmada, 25 yaşından küçük Almanların yüzde 28’inin herhangi bir dine inanmadığını itiraf ettiği ortaya çıktı.

Berlin veya Hamburg gibi büyük şehirlerdeki nüfusun çoğunluğu da inançsız olduklarını kabul ediyor. Buna karşılık, kırsal bölgelerdeki nüfusun yaklaşık yüzde 60-80’i dindar kişilerdir.

Din Tarihi

Tarihsel olaylar nedeniyle, Almanya’nın tamamında belirli dini mezheplerin oluştuğu bölgeler bulunabilir.

Martin Luther tarafından 1517’de başlatılan Protestan Reformu sırasında, Alman Hıristiyanları Roma Katolikliği ve Protestanlık arasında bölündü.

Yerel olarak benimsenen Hıristiyanlık dalı, yerel yöneticilerin tercihlerine dayanıyordu. Bu nedenle, Güney ve Batı’daki birçok bölge Roma Katoliği oldu. Öte yandan, Kuzey veya Doğu’daki bölgeler çoğunlukla Protestandır.

Protestanlar, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından başlayan nüfus hareketinin ardından çoğunlukla Almanya’ya getirildi.

Yahudilik Almanya’da uzun bir tarihe sahiptir. Yahudiler MS 321’den beri Almanya’da yaşıyorlar. Bin yıldan fazla bir süredir, Almanlar ve Yahudilerden oluşan iki ulus, nispeten barış içinde birlikte yaşıyorlardı. Dini güdümlü zulüm başladığında, Almanya’daki Yahudilik, Holokost’un gölgesinde kaldı.

Yahudiliğin aksine, İslam Almanya’da ancak son zamanlarda tanıtıldı. Bu, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yabancı işçiler ve mülteciler Almanya’ya göç ettiğinde oldu. Nispeten bu oranlar şu an Orta Doğuda savaştan kaçanlarla birlikte arttı.

Almanya’da Dinin Etkisi

Almanya’daki din istatistikleri ile Almanya’nın oldukça dindar bir ülke olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, her yıl din ile ilgili faaliyetlere fiilen katılanların sayısı hızla azalmaktadır.

Örneğin, Hıristiyanlık görünüşte Alman toplumu üzerindeki etkisini kaybediyor. Hristiyanların sadece yüzde 10’undan azı düzenli olarak kiliseye gidiyor.

Bununla birlikte, vergi gelirlerine bakıldığında, Almanya’daki büyük Katolik Kiliselerinin katılımdaki düşüşe rağmen hala zengin bir etkiye sahip olduğu açıkça görülüyor.

2016 yılında, Katolik Kilisesi kilise vergisi olarak rekor kırarak 6,1 milyar Euro ödedi.

Bugün, Hıristiyanlığın Alman kültürü ve toplumuna sıkı sıkıya bağlı olduğunu söyleyebilirsiniz. Kilisenin etkisini gözden kaçırmak zor. Resmi tatiller genellikle Katolik ve Protestan inançlarına dayanır.

Dahası, birçok kilise temsilcisi, birçok etkili kuruluşta denetim kurullarında yer almaktadır. Bu, Hristiyanlığı Almanya’da ve diğer birçok ülkede en etkili din haline getiriyor.

Almanya’da Dine Genel Bakış

Almanya’daki dine genelde, Hıristiyanlığa bağlı olanlar hakimdir. Tüm Alman nüfusunun sadece küçük bir kısmı İslam, Yahudilik ve Budizm’e aittir. Bu dört din Almanya’da en yaygın olanlardır.

Nüfusun büyük bir kısmı dindar olmasına rağmen, düzenli olarak uygulayanların sayısı azalmaktadır.

Bu, gelecekte dinin toplum üzerindeki etkisinde bir azalma olabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, bugün Hıristiyanlık Alman halkı üzerinde önemli bir güce sahiptir. Bu yazıda Almanlar Hangi Dine Mensup? konusunu inceledik. Umarım bilgi sahibi olmuşsunuzdur.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR