Ana SayfaYaşamAlışverişAvusturya'da Yaşam Maliyetleri

Avusturya’da Yaşam Maliyetleri

Avusturya’da yaşamak ister miydiniz? Avrupa’nın bu bölgesine hiç gittiyseniz, Avusturya’nın dünyanın en güzel yerlerinden biri olduğunu bilirsiniz. Bu ülke güzelliklerle, gelişmiş şehirlerle ve milyonlarca çalışkan sakinle dolu. Tek kelimeyle, Avusturya’da hayat harika. Bu yazıda Avusturya’ya göç etmek isteyenler için, Avusturya’da yaşam maliyetleri hakkında bilgiler göreceksiniz.

Göz atın: Avusturya’da Oturma İzni

CEOWORLD Magazine’e göre Avusturya, dünyada yaşamak için en pahalı 18. ülke. Bu, Avusturya’da yaşamak için süper zengin olmanız gerektiği anlamına gelmez. Avusturya’da kazanacağınız para miktarı ile doğru orantılı bir yaşam pahalılığı var.

Avusturya’ya yerleşmeyi planlıyorsanız, ülkede yaşamanın maliyetini bilmeniz gerekir. Bu şekilde ülkedeki durumu ve yolculuğunuzu tamamlamanın ve kendinizi evinizde hissetmenin size ne kadara mal olacağını daha iyi anlarsınız.

Aşağıda, Avusturya’da yaşamanın maliyeti hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız ve size yemek, konaklama, ulaşım, eğitim, sağlık ve diğer harcamalara ne kadar harcayacağınızın tahmini bir hesabını vereceğiz.

Göz atın: Avusturya’da İş Arama Rehberi

Konaklama Maliyeti

Peki Avusturya içinde yaşamak pahalı mı? Bu sorunun cevabı nerede kaldığına bağlı. Ülkede yaşamanın maliyeti şehirler ve bölgeler arasında değişiklik gösterir, ancak özellikle mülk satın alıyorsanız Avusturya’nın herhangi bir yerinde konaklama pahalı olabilir .

Buna rağmen Avrupa’nın bu bölgesindeki mülkler, Almanya’daki mülklerden %10 ve Fransa’daki mülklerden %30 daha ucuzdur. Konaklama için ödemek istediğiniz maliyet, kaldığınız yere bağlıdır.

Viyana ve Innsbruck Avusturya’nın en pahalı iki şehri olarak sıralanırken, Graz ve Klagenfurt yaşamak için en ucuz veya en uygun şehirler.

Viyana, ülkede ikamet etmek için mükemmel bir seçimdir. Konaklama maliyeti küçük kasabalarda daha pahalı ve dağınık bölgelerde çok uygun. Aynı bölgede sadece 860 € veya 1.200 € karşılığında tek odalı güzel bir daire alabilirsiniz.

Peki Avusturya’da yaşam pahalı mı? Avusturya’da yaşam maliyetleri nelerdir?

Toplu Taşıma

Avusturya’da iletişim ve toplu taşıma iyi gelişmiştir ve erişimi nispeten kolaydır. Yol ağları ve yerleşimleri modern ve bakımlıdır, size rahat ve güvenli bir deneyim sunar. 

Otobüsten çok bisiklet insanıysanız, sürüşünüzden kesinlikle keyif alacaksınız. Bisikletçiler de ayrı bir yerleşim düzenine sahiptir ve Avrupa’nın bu bölgesindeki en güzel yerlerden bazılarını ilk elden görme şansına sahiptir.

Her 5 km için sadece 3 € karşılığında herhangi bir şehir merkezinden bir otobüse veya trene binebilirsiniz. Toplu taşıma kullanmayı planlıyorsanız, biletiniz kalkıştan önce kontrol edileceğinden, biletinizi yolculuğunuzdan önce satın almayı unutmayın.

Göz atın: Avusturya Göç Ücretleri

Avusturya’da Market Fiyatları

Avusturya’da gıda fiyatları ve diğer ev eşyalarını çok uygun fiyatlara satan yüzlerce süpermarket ve market vardır. Ülkenin her yerinde cep dostu bir fiyata iyi bir yemek yiyebileceğiniz restoranlar da var. 

İşte Avusturya’da bazı gıda ürünlerinin fiyatları.

 • Süt – 1,10 €
 • Bir somun ekmek – 1,80 €
 • 1 kg tavuk eti – 10,50 €
 • 1 kg taze elma – 2,20 €
 • 1 kg taze muz – 1.70
 • 1 kg patates – 1,30 €
 • 1,5 litre şişelenmiş su – 0,60 €
 • 1,5 litre şarap – 7 €
 • Bir şişe bira (0,5 l) – 1,10 €
 • Bir paket sigara 20- € 5.50
 • 1 lb kemiksiz tavuk göğsü – 5,21 €
 • 12 büyük yumurta – 4,92 €
 • 1 kg domates – 2,42 €
 • 0,5 kg yerel peynir – 6 €
 • 2 litre coca-cola – 2,10 €
 • Kamu hizmetleri [su, elektrik, ısıtma, soğutma, çöp…] – 187 €
 • Sınırsız internet bağlantısı – 35 €
 • Bir çift kot pantolon – 78 €
 • Bir çift Adidas ayakkabı – 90 €

Eğitim Maliyetleri

Avusturya’daki ortalama bir öğrenci her ay yaklaşık 850 € harcıyor. Bu rakam, özellikle Viyana gibi bir metropolde konaklıyorsanız, bazı durumlarda farklı olabilir.

Avusturya’da, belirli yaşlardaki çocukların ücretsiz eğitim almalarını sağlayan ücretsiz bir kamu akademik sistemi vardır. Ayrıca, gündüz okulları için 55.000 Euro’ya ve yatılı okullar için 35.000 Euro’ya kadar olan özel ortaokullar ve uluslararası okullar da bulunmaktadır.

Toplu taşıma, müzeler, sinemalar, tiyatrolar, hayvanat bahçeleri ve diğer kültür merkezleri genellikle öğrenci kartları incelenip onaylandığında öğrencilere indirim verir.

Sağlık Masrafları

Sosyal güvenlik, Avusturya’daki tüm sağlık giderlerinin yaklaşık %45’ini oluşturmaktadır . İşe girdikten sonra maaşınızın %18,12’si sosyal güvenliğe gidiyor. Kamu sağlık sigortası hemen hemen tüm Avusturya’da ikamet edenleri kapsar.

Bir ilaç reçetesi yaklaşık 6 € tutabilir, ancak özel sağlık sigortanız varsa ücretsizdir. Hastanede kalırsanız yaklaşık 25 € ücretlendirilirsiniz. Avusturya’da çoğu ilaç ve takviyenin maliyeti 10 € ‘dan azdır.

Yüksek yaşam maliyeti, çok iyi bir yaşam standardı ile birlikte gelir. Avusturya’da her sakin, kraliyet ailesi üyesi gibi muamele görür . Bu, sosyal morali iyileştirir ve Avusturya vatandaşlarını ve sakinlerini Avrupa’nın en entelektüel insanlarından biri yapar.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR