Ana SayfaAvrupaAvusturya'da Oturma İzni

Avusturya’da Oturma İzni

Avusturya’ya göç etmek mi istiyorsunuz? Peki Avusturya’da nasıl oturum izni alınır? Başkent Viyana tarafından yönetilen Avusturya, yüksek yaşam standartları, temiz ve güvenli bir çevre ve gelişmiş altyapı ile hep ilk sıralardadır. Dolayısıyla pek çok yabancı taşınmak için bu ülkeyi seçiyor. Avusturya’da oturma izni almak için gerekenler nedir? İşte sizin için hazırladığımız küçük bir rehber!

Avusturya Vize Türleri

Avusturya, bir AB ülkesidir ve Schengen Bölgesi kapsamındadır. Dolayısıyla ülkeye giriş için Schengen vizesinin gerekli olduğu Schengen Anlaşmasının bir üyesidir. Vize türleri Üç tanedir:

 • A

Ziyaret amacı Avusturya’nın uluslararası havaalanları aracılığıyla diğer ülkelere transit geçiş yapmak olan yabancılara verilir.

 • C

90 güne kadar kısa süreli konaklama sağlar. Ziyaret amacı turizm, transit, akraba veya arkadaş ziyareti, iş seyahati olan kişilere verilir. Schengen ülkelerini ziyaret etme hakkı verir.

 • D (Ulusal vize)

Yalnızca ülke topraklarında geçerlidir ve Avusturya’da geçici oturma izni veya oturma izni olmaksızın 3 ila 6 ay arasında ülkede kalma hakkı verir. Bu vize, ulusal vizenin geçerlilik süresi boyunca Schengen ülkelerine 90 güne kadar seyahat etme hakkı verir.

Avusturya’da İş Arama Rehberi
Avusturya’da iş mi arıyorsunuz? İşte Avusturya’da iş arama rehberi!

Avusturya’da Kalmanın Faydaları

Avusturya oturma izni sahipleri AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahiptir. Ayrıca on yıl boyunca sürekli ikamet ettikten sonra yerel vatandaşlık elde edebilirler. 

Oturma izni alma gerekçeleri

Yabancılar için Avusturya’da oturma izni almak için birçok seçenek vardır. Ama en önemli şey, ülkede kalıcı olarak kalmak için iyi belgelenmiş nedenlerin varlığıdır.

Ailenin yeniden toplanması

Avusturya oturma izni almak için klasik seçenek, bir aile üyesinin Avusturya vatandaşlığına sahip olması veya oturma izni olması durumunda, yakın akrabalarına da (eşler, ebeveynler ve çocuklar) bu izni vermesidir. Bu tür bir izin almak için, apostilli bir evlilik veya doğum belgesi ile ilişkiyi onaylamanız gerekir.

Avusturya’da Üniversite Okumak

Avusturya’da oturma izni almak için en basit seçeneklerden biridir. Yabancı öğrenci, bir Avusturya üniversitesine veya yerel bir okula kaydolmalıdır. 

Not: Orta öğretim kurumlarından bahsediyorsak, küçük bir kişi yalnız yaşayamaz. Bu nedenle yalnızca ebeveynleri ile birlikte hareket edebilir veya Avusturya sakinleri veya vatandaşları arasında bir vasi aramak zorunda kalacaktır.

Avusturya’da sadece tam programların öğrencileri oturma iznine başvurabilir. Bu nedenle bir dönem boyunca değişim programları (erasmus vs) böyle bir fırsat sağlamaz. Bir eğitim kurumundan başarıyla mezun olduktan sonra iş aramak için ülkede kalabilirsiniz.

Öğrenci oturma izninin çalışma hakkı vermediğini bilmek önemlidir. Bunun için Avusturya İş Borsası’ndan ( AMS ) ayrı bir izin almanız gerekir. Ve bu koşul sağlansa bile yabancı uyruklu öğrencilerin haftada sadece 20 saat çalışmasına izin verilmektedir.

Avusturya Üniversite Mezunları İçin Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kart

Bildiğiniz gibi, Avusturya üniversitelerinin mezunları kırmızı-beyaz-kırmızı kart alma ve iş aramak için ülkede bir yıl daha kalma hakkına sahiptir. Bu fırsatı diploma aldıktan hemen sonra kullanmak zorunda olmamanız çok iyi.

Örneğin, Avusturya’da okuduktan sonra herhangi bir nedenle eve dönmek zorunda kaldınız diyelim. Yine de Avusturya oturma izni için başvurabilirsiniz. Böyle bir amacı doğrulayan ana belgeler, bir diploma ve Alman dili bilgisini doğrulayan bir sertifika olacaktır.

Avusturya’da Oturum İzni Almak

Serbest Meslek Sahipleri

Yabancı serbest çalışanlar ve bireysel girişimciler için uygun bir seçenek olup, uzaktan açık pozisyonlar bulan ve bir müşteri ile en az 6 aylık sözleşme imzalayanlar için de uygundur.

İş İnsanları

Avusturya’da yabancılar yalnızca minimum 50.000 Euro’luk yatırımla startup’ların organizatörü olabilirler. Puan programına aşağıdaki kategorilerde katılmalısınız:

 • Eğitim

20 ila 30 puan arasında olmalıdır.

 • İş deneyimi

Yıllardaki deneyim 2 ile çarpılır.

 • Almanca veya İngilizce bilgisi

5 ila 15 puan arasında olmalıdır.

 • Yaş

Girişimci 35 yaşın altındaysa, 10 puanlık bir bonus verilir. Şirketi kârlı, devlete faydalı olmalı ve istihdam yaratmalıdır.

Mali Açıdan Bağımsız Kişiler

Mali olarak durumu iyi olan yabancılar , Avusturya’da oturma izni alma hakkına sahiptir. Ancak çalışma hakkı yoktur. Mali bağımsızlığınız bankadan bir sertifika ile onaylanmalıdır. Bir kişi için ayda 966 Euro’ya ihtiyacınız var. Eşler için – 1.472 Euro ve her çocuk için ek 149 Euro.

Kırmızı-Beyaz-Kırmızı kart

Adı ülkenin ulusal bayrağının renklerini yansıtan bu izin türü, kalifiye uzmanlar için puan tabanlı bir göçmenlik programıdır. Ayrıca başvuru sahibinin aşağıdaki gibi parametrelerde iyi göstergeleri varsa ideal olarak 100 puan alırlar.

 • Yaş,
 • Eğitim,
 • İş deneyimi,
 • Almanca bilgisi vs.

Avusturya’da böyle bir oturma izni almak için en az 70 puana ihtiyacınız var. Eğer başarılı olursa, o zaman bir yabancının resmi izin için başvurmadan önce iş aramasına gerek yok.

İhtiyaç Duyulan Uzmanlar İçin Kırmızı-Beyaz-Kırmızı kart

Bir önceki izin türüne bitişiktir. Sadece burada Avusturya’da eksik olan belirli çalışma mesleklerinden bahsediyoruz.

Mesela tornacılar, güç mühendisleri, elektrikçiler, çatı ustaları, asfalt ustaları ve marangozlar. 

Bu tür bir izin almak için 100 üzerinden 55 puan almanız gerekir. Ayrıca, her yıl değişebilen bölgesel bir eksiklik listesi vardır. Örneğin, 2021’de Salzburg ve Yukarı Avusturya’da yeterli muhasebeci yoktur. Bu programın dezavantajı, sadece 300 yabancı için verilen izin sayısı ile sınırlı olmasıdır.

Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Artı Kart

Bu tür oturma izni, Avusturya’da iki yıldır ikamet eden ve 21 aydır istihdam edilen normal kırmızı-beyaz-kırmızı kart veya AB mavi kartı sahipleri ile daha önce yaşamış bilim adamları ve araştırmacılar tarafından alınabilir. 2 yıl süreyle geçici izinli ve kırmızı-beyaz-kırmızı veya mavi kart sahibi yakınları başvurur. Böyle bir kart 3 yıllık bir süre için verilir. Ancak ilk kez böyle bir izin için başvuran akrabalar sadece bir yıl için alırlar. Lakin sürenin sona ermesinden sonra uzatmak mümkün.

Avrupa Birliği Mavi Kart

Bu tür izinler yalnızca Almanca bilen yüksek nitelikli uzmanlar ve Avusturya üniversitelerinden mezun olanlar tarafından alınabilir. Ancak bunun için Avusturya’daki bir işverenle sözleşme yapılması gerekir. Sözleşmede minimum olacak maaş, şu anda yıllık 63 672 Euro veya aylık 5306 Euro olmalıdır. Bu maaş, bu tür oturma izni almak için önemli bir koşuldur.

Göz atın: AB Mavi Kart (EU Blue Card) Nedir?

Avusturya’da Çalışma Vizesi

Avusturya’da oturma izni almanın en geleneksel versiyonudur. Diğer birçok ülkeyle örtüşen alma koşulları vardır. Başvuru için yabancının hali hazırda Avusturyalı bir işverenden çalışma davetiyesi almış olması gerekir. Ayrıca yabancının alacağı maaşın ise 2610 Euro’yu veya başvuru sahibi 30 yaşından büyükse 3132 Euro’yu aşması gerekmektedir.

Gönüllüler

Kayıt için, bir gönüllü kuruluşla, işin tüm yönlerinin belirtilmesi gereken bir anlaşma yapılması gerekmektedir. Bunlar süre, barınma imkanı, niteliklerin teyit edilmesi ihtiyacı ve diğer vs. Böyle bir izin türü göç anlamına gelmez ve uzatılamaz.

Mülteciler

Mülteci statüsü elde etmek kolay bir yol değildir. Geçerli bir nedeninin bulunması gerekir. Ayrıca Avusturya’da bu tür oturma izninin verilmesi süreci Mültecilerin Statüsüne İlişkin Cenevre Sözleşmesi ile düzenlenmektedir. Bu statü ilk sefer bir yıllığına verilir. Ardından iki yıl daha uzatılır. Bu süre zarfında eğitim almaya başlayabilir veya çalışma izni alıp iş bulabilirsiniz.

Gerekli belgelerin listesi

Avusturya’da oturum iznine mi başvurmak istiyorsunuz? İşte Avusturya’da oturma izni başvurusu için gereken belgeler.

Kesin liste, oturma izninin türüne göre değişebilir, ancak standart belge paketi aşağıdaki gibidir:

 • Form
 • Uluslararası pasaport
 • Doğum belgesi
 • Fotoğraf 3.5×4.5 cm
 • Avusturya’da daire kiralama sözleşmesi
 • Minimum 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası
 • Mali raporlar, ödeme gücü teyidi (en az son 3 aya ait banka hesap özeti, gelir tablosu, hibe)
 • Evlilik veya boşanma belgeleri, ölüm, isim değişikliği, çocukların doğumu (varsa)
 • İyi hal belgesi
 • Avusturya’da oturma izni alma gerekçeleri (çalışma daveti, eğitim, kendi şirketiniz için belgeler, evlilik cüzdanı vb.)
 • Bazı durumlarda, Almanca bilgisinin kanıtı gerekli olacaktır (Sınavlar ÖSD, Goethe-Institut, Telc GmbH ve Avusturya Entegrasyon Fonu).
Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR