Ana SayfaAlmanyaAB Mavi Kart (EU Blue Card) Nedir?

AB Mavi Kart (EU Blue Card) Nedir?

AB Mavi Kart uygulaması (EU Blue Card) Almanya’da nitelikli iş arayan yabancı akademisyenler için özel bir oturma iznidir.

AB Mavi Kart Şartları Nelerdir?

 • Bir Alman derecesi, tanınmış bir yabancı yüksek öğrenim derecesi veya bir Almanya’da karşılaştırılabilir bir yabancı yüksek öğrenim derecesi gerekiyor. Eğer bir denklik sağlarsanız, şansınız yüksek.
 • Almanya’daki bir şirketten somut bir iş teklifinizin olması gerekiyor.
 • Pozisyon, niteliklerinize, eğitimini aldığınız derecenize (yüksek öğrenim derecesi) uygun olmalıdır.
 • Almanya’daki pozisyon, en az 56.400,00 € (2022 itibariyle) yıllık brüt gelirle ödüllendirilmelidir. Matematik, bilişim, doğa bilimleri, mühendislik ve beşeri tıp alanlarında çalışanlar için en az 43.992.00 € (2022 itibariyle) brüt yıllık maaş gerekmektedir. Bu gibi durumlarda, Alman Federal İş Kurumu, çalışma talebinizi onaylamalıdır.

Bu gereksinimleri karşılıyor musunuz? Ardından giriş ve vize işlemlerine ilişkin prosedürü inceleyerek ilerleyebilirsiniz.

İpucu: AB Mavi Kart gereksinimlerini karşılamıyor musunuz? Üzülmeye gerek yok; AufenthG (Alman İkamet Yasası) Madde 18b (1) uyarınca nitelikli profesyoneller için çalışma vizesine başvurabilirsiniz.

AB Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

AB Mavi Kartı (EU Blue Card) için uygunluk şartlarını karşılayabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?

İşte adım adım AB mavi kart başvuru aşamaları:

Gerekli belgeleri hazırlayın.
Başvurunuzla birlikte aşağıdaki belgeleri göndermeniz gerekir:

 • Geçerli bir üniversite diploması
 • En az bir yıllık geçerli bir iş sözleşmesi
 • İşvereninizden yazılı bir niyet beyanı
 • Geçerli bir pasaport
 • İki adet vesikalık fotoğraf

Bir başvuru gönderin.
Bu, siz veya işvereniniz tarafından yapılabilir. Ülkeye göre değişiklik gösterir. Bu randevuda, gerekli belgelerle birlikte AB Mavi Kart başvurunuzu sunacaksınız. Ayrıca bir başvuru ücreti vardır. (Yine de ülkeye göre değişir.)

90 gün bekleyin (maksimum).
Başvurunuzun işlenmesi en fazla 90 gün sürecektir ve bu noktada başvurunuz kabul veya reddedilecektir. Ayrıca, kararı aldıktan sonra üç hafta içinde ret kararına itiraz edebilirsiniz.

AB Mavi Kart Avantajları Nelerdir?

AB Mavi Kartı çok çeşitli avantajlar sağladığı için çok aranan bir vizedir. Çünkü çoğu AB ülkesinde geleneksel çalışma vizelerinden bir tık daha caziptir.

EU Blue Card sahip olmanın en büyük avantajlarından bazıları şunlardır:

 • AB içinde özgürce seyahat etmek.
 • Ülke vatandaşları ile aynı çalışma ve seyahat koşullarına sahip olmak.
 • Aile üyelerini getirmek.
 • Daimi ikamet haklarına sahip olmak.
 • Eğitim, sağlık ve seyahat dahil olmak üzere vatandaşlarla aynı sosyal programlara erişim sağlamak.

AB Mavi Kartı, ek üç ay dahil olmak üzere iş sözleşmenizin süresi boyunca verilir. Genellikle dört yıllık bir süre ile sınırlıdır. Bu kartın geçerliliğini uzatmak, belirli gerekliliklerin yerine getirilmesi durumunda bir seçenektir. Yerel Alman Yabancılar Dairesi, istihdamın ilk iki yılında meydana gelen tüm iş değişikliklerini onaylamalıdır.

33 ay sonra AB Mavi Kart sahipleri yerleşim izni alabilirler. Bazı durumlarda, 21 ay sonra zaten bir yerleşim izni şansınız olur. Bunun için minimum B1 seviyesinde gerekli dil becerilerini kanıtlamanız gerekir.

Ailenizle birlikte Almanya’da yaşamak ister misiniz? Bu kart sahipleri bunu yapmakta özgürdür.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR