Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Hemşire Olmak

Almanya’da Hemşire Olmak

Almanya’daki mükemmel yaşam koşulları sayesinde, nüfusun önemli bir kısmı yaşlılığa kadar sağlıklı bir şekilde yaşıyor. Bununla birlikte, artan yaşam beklentisi ve yaşlanan bir toplum ile birlikte bazı talepler artmaktadır. Bunlara profesyonel hemşirelik ve temel tıbbi bakıma olan talepleri örnek gösterebiliriz. Dolayısıyla Türkiye’de Almanya’da hemşire olmak isteyen çok fazla sayıda Türk sağlıkçı oluştu.

Almanya’nın istikrarlı bir sağlık sistemi var; yine de, hemşirelik uzmanları yüksek talep görmeye devam ediyor. Üstelik pandemi ile birlikte katkıları her zamankinden daha önemli. Hastaneler, huzurevleri ve diğer bakım tesisleri, her zaman çeşitli niteliklere sahip hemşirelik personeli arayışındadır. Bu talebin önümüzdeki yıllarda artması beklenmektedir. Almanya’nın sağlık sisteminin bir parçası olmak ister misiniz?

Bu yazıda Almanya’da hemşire olmak için gerekenleri, hemşirelik görevleri ve hemşire maaşlarından bahsedeceğiz.

Almanya’da Hemşirelik Görevleri

Bir hemşire olarak, aşağıdaki sorumluluk alanlarını içeren yaşamlarının her aşamasında insanlarla ilgilenecek ve onları destekleyeceksiniz:

  • Hasta bakımı
  • Pediatri hemşireliği (çocuk bakımı)
  • Geriatri hemşireliği (yaşlı bakımı)

Hemşirelik alanındaki görevleriniz, hem yatan hem de ayakta tedavi gören hastaların bağımsız gözlemini, rehberliğini, desteğini ve bakımını içerecektir. Ek olarak, hemşirelik önlemlerini belgeleyebilir ve değerlendirebilir, tıbbi talimatları uygulayabilir ve tıbbi müdahalelere yardımcı olabilirsiniz. Ancak, bu sizin kişisel uzmanlığınıza ve kalifikasyonunuza bağlı olacaktır. Hemşirelik personelinin bir üyesi olarak, hastanın aile üyeleri için yetkili bir irtibat kişisisiniz.

Hemşirelik sektöründe 1,7 milyon kişi istihdam edilmektedir.

Almanya’da bakım tesislerinde 40.000’den fazla iş pozisyonu boş.

Almanya’da Hemşire Olmak İçin Gerekenler

Almanya’da hemşirelik mesleğinde uzun süreli olarak çalışmak isteyenlerin mesleklerini icra etmeleri için resmi izin almaları gerekmektedir. Hemşirelik mesleğinde çalışmasına izin verilebilmesi için kural olarak aşağıdaki gereksinimlerin karşılanması gerekir:

  • Tanınan nitelik: Geldiğiniz ülkede elde edilen hemşirelik yeterliliği Almanya’da tanınmalıdır. Bunun için yetkili makam, mesleki yeterliliğinizin Alman niteliklerine eşdeğer olup olmadığını kontrol edecektir. Durum böyle değilse, eşdeğer bir bilgi düzeyini kanıtlamak için bir değerlendirme testi yapabilir veya bir uyum sürecinden geçebilirsiniz. Mesleki tanınma başvurusu, çalışmayı düşündüğünüz eyaletteki yetkili makama sunulabilir. Alınan Alman mesleki tanınırlığı ülke çapında geçerlidir. Almanya’da denklik ile ilgili bu yazımıza bakın.
  • Yeterli Almanca bilgisi: Eyalete bağlı olarak, Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi’nin (CEFR) B2 veya B1 seviyelerine eşdeğer bir seviyede yetkin olmanız gerekecektir.
  • Tıbbi uygunluk: Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olduğunuzu ve bu nedenle hemşirelik mesleğinde çalışmaya uygun olduğunuzu bir Alman doktor tarafından belgelendirip kanıtlamalısınız.
  • Kişisel Uygunluk/Güvenilirlik: Güvenilirliğinizi kanıtlamak için sabıka kaydınızın olmadığına dair kanıta ihtiyacınız olacaktır. Durumunuza bağlı olarak, geldiğiniz ülkeden bir iyi hal belgesi veya bir Alman davranış belgesi (Führungszeugnis) sağlamak yeterlidir.


Not: Kalifikasyonunuzun tanınması için belirleyici faktör uyruğunuz değil, kalifikasyonunuzun alındığı yerdir.

Almanya’da Hemşire Maaşları

En çok sorulan ve merak edilen sorulardan biri de kesinlikle Almanya hemşire maaşları.

Almanya’da Hemşire olarak çalışan bir kişi genellikle ayda yaklaşık 2.900 Euro kazanır.

Bu, konut, ulaşım ve diğer faydaları içeren ortalama aylık maaştır. Hemşire maaşları deneyime, becerilere, cinsiyete veya konuma göre büyük ölçüde değişiklik gösterir.

Almanya’da Deneyime Göre Hemşirelik Maaşları

Almanya Mavi Kart sahibi olmak ister misiniz? Gereklilikler için bu yazımıza bakın.

Maaş aralığı

Almanya’da hemşire maaşları aylık 1.340 EUR (asgari maaş) ile aylık 4.620 EUR (maksimum maaş) arasında değişmektedir.

Ortalama maaş

Ortalama maaş ayda 3.140 Euro’dur, bu da Hemşire olarak çalışanların yarısının (%50) 3.140 Euro’dan az, diğer yarısının 3.140 Euro’dan fazla kazandığı anlamına gelir.

Yüzdelikler

Maaş dağılımına bakıldığında, hemşirelerin %25’i 2.010 Euro’dan az, %75’i 2.010 Euro’dan fazla kazanıyor. Ayrıca Hemşirelerin %75’i 4.190 Euro’dan az, %25’i 4.190 Euro’dan fazla kazanıyor.

Almanya’da Deneyime Göre Hemşirelik Maaşları

0 – 2 Yıl1,520 Euro
2 – 5 Yıl2,020 Euro
5 – 10 Yıl2,990 Euro
10 – 15 Yıl3,650 Euro
15 – 20 Yıl3,980 Euro
20+ Yıl4,300 Euro

Almanya’da Eğitim Düzeyine Göre Hemşire Maaşları

Lisans Derecesi1,760 Euro
Master Derecesi3,400 Euro

Almanya’da Cinsiyete göre Hemşire Maaşları

Erkek 2,820 Euro
Kadın2,990 Euro
Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR