Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Çıplak Sauna Kültürü

Almanya’da Çıplak Sauna Kültürü

Almanlar neden saunada çıplak? Almanya’da bir sauna deneyimi yaşadıysanız ne demek istediğimi anlarsınız. Saunaya gitmek, bir sürü çıplak insan göreceğiniz anlamına gelir. Başlangıçta beni en çok şaşırtan şey saunanın karma olmasıydı! Bu, aynı saunada hem çıplak erkek hem de kadın göreceğiniz anlamına gelir! Bu yazıda Almanya’da saunaya nasıl gidilir? Almanya’da sauna kültürü nasıldır? sorularını cevaplayacağız.

Almanya’ya taşınmak istiyorsunuz ya da Almanya’da yenisiniz. Almanya’da yaşam hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için buraya göz atın!

Alman halkı için bu tamamen normal bir şey. Bu onların geleneklerinin bir parçası. Almanya’da yeniyseniz, herhangi bir bildirim için saunanın kapısına dikkat etmelisiniz. Genellikle saunada mayo giymenize izin verilmediği yazılır. İnsanları saunada çıplak görmenin nedeni budur.

Almanya’da Neden Saunada Mayo Giyilmiyor?

Bu benim için yeni bir şeydi. Türkiye’de saunada her zaman mayomuzu giyeriz ya da havlu sararız. Almanya’da hijyen nedeniyle saunada mayo giyilmemelidir. Ayrıca saunada ahşabın üzerine oturduğunuzda mutlaka altına havlu koymalısınız.

Bunun birkaç nedeni var:

  • Altına havlu koymuyorsanız teriniz direk ahşabın üzerine çıkıyor. Sıradaki kişi aynı tahtanın üzerinde oturuyorsa, bu kulağa pek hijyenik gelmiyor.
  • Mayonuz varsa, mayonuz muhtemelen ıslaktır (yüzmekten veya herhangi bir nedenle). Bu saunada her yeri terinizle birlikte ıslatacak.
  • Saunadaki ahşap ıslanırsa (terinizden veya mayonuzdan), ahşap için iyi değildir çünkü daha çabuk bozulabilir (üzerinde küf oluşabilir)

Yukarıdakilere dayanarak, saunada mayo giymenize veya doğrudan ahşabın üzerine oturmanıza izin verilmez. Alman halkı muhtemelen bu uygulamaya alışmıştır ve saunada tamamen çıplaktır. Çıplak vücut bölgenizin görünmesini istemiyorsanız, saunada kendinizi sarmak için fazladan bir havlu almanıza izin verildiğini unutmayın. Ama buna bile bazı yerlerde izin verilmiyor. Çok ilginç 😀

Özet olarak mayonuzu giymediğiniz ve altınızda havlu olduğu sürece her şey yolundadır.

Çıplak Saunada Ateşli Bir Ortam Beklemeyin! 😀

Saunada sıcak, çıplak bir vücut görmeyi umuyorsanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Yerlilerden duyduğum kadarıyla, genç Alman kuşağı, yaşlı kuşak kadar açık değil. Gençler (20 veya 30) bu konuda daha “utangaç” olma eğilimindedir. Dolayısıyla saunada tamamen çıplak olmaktan kendilerini rahat hissetmezler. Ya saunaya gitmeyecekler ya da kendilerini bir havluya saracaklar. Bununla birlikte, saunada karşılaştığınız çoğu tamamen çıplak insan düşündüğünüz kadar çekici olmayabilir. Yaş ortalaması 60+ genelde 😀

Bu arada çıplaklık sadece sauna ile sınırlı değil. Yaz aylarında, bir göle giderseniz, orada tamamen çıplak bir şekilde güneşin tadını çıkaran birini görebilirsiniz. Alman halkı çıplak olmakla daha fazla hoşgörülü olma eğilimindedir. Türkiye’de biri bunu yaparsa, derhal tutuklanırdı.

Daha Açık Fikirli Olmayı Öğrenmek

Şimdiye kadar saunaya gittiğimde hala çok “utangaçım” ve orada kimseyle göz teması kurmamaya çalışıyorum. Aslında, hepsinin benim için yabancı olması beni rahatlatması gerekirdi. Tuhaf olan şey, saunada tanıdığınız biriyle karşılaşırsanız olur. Elbette arkadaşlarınızı ve hatta meslektaşlarınızı tamamen çıplak görmek istemeyeceksiniz! Belki de Alman halkından bir şeyler öğrenmeli ve daha açık fikirli olmalıyız! 😀

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR