Ana SayfaAlmanyaYabancılar İçin Almanya'da Öğrenci Şehirleri

Yabancılar İçin Almanya’da Öğrenci Şehirleri

Almanya’da üniversite okumak ya da Almanya’da yüksek lisans ve master mı yapmak istiyorsunuz? Peki uluslararası bir öğrenci olarak yaşamak için en iyi Alman şehirleri hangileridir? Burada öncelikle hangi üniversitede okumak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Sizin için seçtiğimiz yabancılar için Almanya’da öğrenci şehirleri listesi hazırladık.

Göz atın: Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler Nelerdir?

Not: Almanya’daki en iyi üniversitelerden bazıları Münih, Berlin ve Heidelberg’de bulunmaktadır.

Almanya’da Öğrenci Şehirleri

Almanya’da okumak hem akademik açıdan hem de sosyal açıdan size çok fazla avantaj katacak. Lakin yabancı bir öğrenciyseniz, bazı şehirler size daha iyi gelecek. Peki Almanya’da öğrenci şehirleri hangileridir? İşte yabancı öğrenciler için en iyi Almanya şehirleri!

Göz atın: Almanya’da Öğrenci Maliyetleri 2022

1. Berlin

Almanya’nın başkentidir. Ayrıca ülkenin en iyi gece hayatı ve boş zaman aktivitelerini sunduğu için, uluslararası öğrencilerin ilgisini daha çok çekiyor. Bir laf vardır “Berlin asla uyumaz.”

Berlin, ülkedeki en iyi üniversitelerden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır:

  • Free University of Berlin 
  • Humboldt University
  • Technical University of Berlin
  • Berlin University of the Arts

Berlin’de beş büyük devlet üniversitesi ve yaklaşık 20 özel, profesyonel ve teknik üniversite bulunmaktadır. Ayrıca, dünyanın en iyi işletme okullarından bazılarına sahiptir.

Berlin’de çeşitli ülkelerden çok sayıda öğrenci bulacaksınız. Tam lisans ve değişim öğrencileri arasında popüler seçeneklerden biridir.

2. Münih

Münih, Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın üçüncü büyük şehridir. Ayrıca hem uluslararası hem de yerel halk için büyük bir öğrenci merkezidir. Aynı zamanda diğerlerinin yanı sıra teknoloji, yenilik, iş ve turizm merkezidir.

Münih, mezunlar için çok fırsatçı bir yer yapan en büyük uluslararası şirketlere ev sahipliği yapmaktadır.

Yine de, uluslararası öğrenciler Münih’te yaşarken yüksek yaşam maliyetlerinin farkında olmalı. Çünkü ayda en az 1.500 EUR bütçe ayırmanız gerekecek.

Münih’teki en iyi üniversitelerden bazıları şunlardır:

  • Ludwig Maximilian University of Munich
  • Technical University of Munich
  • Munich University of Applied Sciences
  • Munich Business School

En iyi Alman üniversitelerinden ikisi Münih’te, Ludwig Maximilian Münih Üniversitesi ve Münih Teknik Üniversitesi’nde bulunmaktadır.

3. Heidelberg

Küçük ve tatlı bir şehir olan Heidelberg, en eski Alman üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası öğrenciler arasında okumak için favori üniversitelerden biridir.

Rakamlarla da kendini gösteriyor. Çünkü Heidelberg Üniversitesi Almanya’daki en yüksek yabancı öğrenci oranlarından birine sahip.

4. Aachen

Aachen, bir yabancı olarak yaşamak için en iyi yerlerden biridir. Aynı zamanda eğitim almak için de en iyi yerlerden biridir.

Aachen, inovasyon ve teknolojisinde gelişen bir kültür şehridir. Ayrıca Almanya’nın Belçika ve Hollanda sınırlarına yakın küçük bir şehridir. Dolayısıyla canınızın istediği zaman ülke değiştirip gezme şansı bulacaksınız.

RWTH Aachen Üniversitesi büyük bir üniversitedir ve Almanya’daki en iyi teknik kolejlerden biridir. Birçok araştırmacının ve bilim insanının başarılı olabileceği bir yer. Uluslararası bir teknoloji kariyeri için çabalıyorsanız, burası tam size göre!

Aachen’de eğitim almanın bir diğer önemli avantajı da uygun yaşam maliyetidir. Şehir, yukarıda belirtilen diğer tüm yerler arasında en düşük masrafa sahiptir.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR