Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Öğrenci Maliyetleri 2022

Almanya’da Öğrenci Maliyetleri 2022

Bir öğrenci için her ay Almanya'da yaşamanın maliyeti nedir?

Uluslararası bir öğrenci için Almanya’da yaşamanın maliyetinin bir analizini yaptık. Bu makalemizde Almanya’da öğrenci maliyetleri 2022 analizimizi paylaşıyoruz. Günümüzde pek çok öğrenci yurtdışında eğitim almayı düşünüyor. Karşılaştıkları en büyük sorun ise gider sorunu. Bir Avrupa ülkesinde uygun fiyata yaşamayı düşündüğünüzde, Almanya sahip olduğunuz en iyi seçenek. Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırırsanız oldukça ucuz. Son rapordaki bir ankete göre, yılda yaklaşık 10.236 Euro olan yaşam giderleriniz için ayda en az 850 Euro ihtiyacınız var.

Göz atın: Almanya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’da en büyük gideriniz dairenizin veya oturacağınız herhangi bir yerin kirasıdır. Bunun dışında fatura, kıyafet, yemek ve eğlence masrafları diğer AB ülkeleri gibi ortalama bir maliyete sahiptir. Ayrıca Daad Bursu kazanabilirsiniz. Ancak yine de ortalama bir öğrencinin Almanya’da her ay ne kadar harcadığını bilmeniz gerekir.

Dolayısıyla, uluslararası bir öğrenciyseniz ve Almanya’da eğitim görmeyi ve yaşamayı düşünüyorsanız, karşılaşacağınız olası masrafların ne olacağı hakkında bir fikriniz olması için bu makale tam size göre.

Almanya’da 2022 Üniversite Öğrenim Ücretleri

Alman Üniversitelerinin çoğu öğrenim ücreti talep etmemektedir. Ancak bazı üniversiteler uluslararası öğrenciler için öğrenim ücreti uygulamaktadır. Bu nedenle, çoğu zaman öğrenim ücretleri için endişelenmenize gerek yoktur. Lakin dönem katkısı olarak bilinen belirli bir miktar para ödemeniz gerekir. Spor tesislerini, otobüs seyahatlerini, idari yardımları vb. kapsayan sabit bir miktar paradır.

Alman üniversitelerinde ücretsiz eğitim, uluslararası öğrencilere sıkı bir kısıtlama getirmese de, kendi başınıza yönetmeniz gereken yaşam maliyetleri hala orada. Yani, yaşam giderlerini iyi yönetirseniz, Almanya’da yaşamak sorun değil.

Göz atın: Almanya’da Üniversite Ücretleri ve Eğitim Masrafları

Almanya’da yaşamanın maliyeti, yerleşmek istediğiniz yer ve benimsediğiniz yaşam tarzı gibi birçok faktöre bağlıdır. Zira büyük şehirler, küçük şehirlere göre yiyecek, kira, kıyafet vb. bakımlardan pahalıdır. Bu nedenle, yaşamak için en iyi yeri seçmek size çok para kazandırır. Ayrıca maddi yüklerden dolayı strese girmezsiniz. Ek olarak, ders dışı etkinliklerden kaynaklanan ekstra harcamalardan tasarruf etmek de daha az parayla yaşamanıza yardımcı olur.

Bu nedenle, barınma, seyahat ve yemek gibi üç büyük sorunu yönetmede iyi ve kendinize güveniyorsanız, diğer sorunları halletmeniz kolay olacaktır.

Güney Almanya, Almanya’nın En Pahalı Eyaleti

Almanya’da Güney Almanya yaşamak için pahalı bir bölge. İçinde yaşamak için çok pahalı olan iki popüler şehir olan Stuttgart ve Münih var.

Bu iki şehirde yaşamanın maliyeti, Almanya’daki diğer şehirlere kıyasla çok yüksek:

 • Münih
 • Stuttgart

Bir tahmine göre, kuzey Almanya’daki daha az popüler şehirlerde tek yatak odalı bir dairenin 560 Euro kıyasla, tek yatak odalı dairelerin maliyeti güney Almanya’da yaklaşık 846,43 Euro mal oluyor. Bu, güney Almanya’nın %30 daha pahalı olduğu anlamına geliyor.

Berlin diğer Avrupa ülkelerinin başkentlerine göre daha ucuzdur. Ödemeniz gereken en yüksek maliyet, tek yatak odalı daire için ayda 795 Euro olan kiradır. Öte yandan, Almanya’da yaşamak için en uygun şehir Leipzig olduğu için diğer şehirlerde tek yatak odalı bir dairenin maliyeti çok uygundur. Leipzig , Stuttgart’tan %40 ve Düsseldorf, Stuttgart’tan %20 daha ucuz olduğu için .

Okuyucunun rahatlığı için, farklı şehirlerdeki farklı şeylerin maliyetini aşağıdaki gibi karşılaştırdık.

MünihHamburgFrankfurt
Kira1.094.30€838.94€868.91€
Restoran yemeği12.25€10€12€
Süt (1 litre)0.84€0.71€0.77€
Bira (0,5 litre)3.80€4.00€4.00€
Taksi 1km1.90€2.00€2.00€
Pirinç (1kg, beyaz)2.14€2.15€1.97€
Yumurtalar (12)1.71€1.78€1.61€
Beyaz ekmek (500 gr)1.43€1.27€1.29€

Yaşamak İçin En Pahalı Almanya Şehri Hangisidir?

Dolayısıyla, yukarıdaki tablodan, Güney Almanya’nın en pahalı bölge olduğu ve doğu Almanya’nın Almanya’da yaşamak için en ucuz bölge olduğu sonucuna varabiliriz. Almanya, farklı alanlarda farklı fiyatlar sunuyor. En pahalı şeyleri en ucuzla karşılaştırmak için pahalı ve daha ucuz bir şehri karşılaştırdık. Darmstadt pahalı ve Frankfurt (Oder) daha ucuz.

Göz atın: Almanya’nın En Ucuz 5 Şehri

Göz atın: Almanya’nın En Pahalı 5 Şehri

DarmstadtFrankfurt (Öder)
Kira707.50€333,33€
Restoran yemeği14 €8.00€
Süt (1 litre)0.71€0.77€
Bira (0,5 litre)0,53€0.60€
Peynir (1kg)7.10€4.63€
Yumurtalar (12)1,63€1.10€
Beyaz ekmek (500 gr)1.25€0.62€
İnternet (60 Mbps)30.00€20.00€
Tek yön bilet (Toplu taşıma)2.40€1.65€
Araçlar193.36€466.67€
Sığır eti (1kg)12.24€6.50€

Hangi Alman Şehri Yaşamak İçin En Pahalı?

Almanya’da yaşam maliyeti analizimize göre, Frankfurt, Almanya’nın Polonya ile sınırını paylaşan çok ucuz bir şehridir. Frankfurt’ta tek yatak odalı bir daire yaklaşık 250 Euro mal olduğu için kasaba çok uygun. Bu da Almanya’daki diğer şehirlere kıyasla çok ucuz. Öte yandan Darmstadt’ta tek yatak odalı daire 850 Euro’ya mal olacak ki bu çok pahalı.

Aşağıdaki tabloda farklı şeylerin fiyatları karşılaştırılmıştır:

Aşağıdaki tablodan, sonuçlar çıkarılmıştır.

 • Frankfurt’ta kira fiyatları Darmstadt’tan %30 daha ucuz
 • Frankfurt’ta restoran fiyatları Darmstadt’tan %32 daha ucuz
 • Frankfurt’ta bakkal fiyatları Darmstadt’a göre %32 daha az

Almanya’da Öğrenciler İçin Ortalama Oda Kiralama Ücreti Ne Kadardır?

Almanya’da yaşama konusunda pek çok öğrenci için en büyük endişelerden biri yaşayacakları bir yerin kirasıdır. Şehirler çoğunlukla kira giderleri nedeniyle pahalı veya ucuz olarak etiketlenir ve Almanya’da yaşamak için en büyük giderdir.

Şehir merkezindeki kiraların çok yüksek olduğu dolayısıyla öğrencilerin maliyetleri yönetmelerinin çok zor olduğu gözlemlendi. Bu amaçla, her zaman kalacak ucuz bir yer bulmanız ve her zaman oda arkadaşı bulmaya çalışmanız önerilir. Böylece mali yük bölünebilir ve giderler yönetilebilir.

Güney Almanya’daki büyük şehirler, Karlsruhe veya Leipzig gibi şehirlere kıyasla Hamburg, Münih, Köln gibi çok pahalıdır. Fiyatlar elbette geniş bir aralıkta değişiyor ve yaşamak istediğiniz koşullara bağlı.

Ana şehirdeki tek yatak odalı daire yaklaşık 700 Euro’ya mal olacak. Ama şehrin çevre bölgesinde bir daireye sahip olmak istiyorsanız daha ucuz olacak. Yaklaşık olarak tek yatak odalı bir daire ayda yaklaşık 500 Euro civarında. Ayrıca, ana şehirde lüks ve tam donanımlı bir daire sahibi olmak istiyorsanız, bu pahalı olacaktır. Ücret ise aylık 1.000 € ile 1.500 € arasında değişecektir. Ancak elbette her şey bütçenize bağlıdır.

Aşağıdaki tablo, farklı Almanya şehirlerindeki oda ve ev kira ücretlerini göstermektedir, böylece bütçenize göre nerede yaşayacağınız hakkında bir fikriniz olabilir.

ŞehirOrtalama Aylık Kira
Aachen534.65 €
Berlin795,90€
Bochum406.67€
Bremen560.00€
kolonya727,14€
Dortmund460.00€
Essen451.83€
Düsseldorf672.22€
Frankfurt868.91€
Hamburg838,94 €
Ingolstadt708.33€
Leipzig490.80€
Münih1.094.30€
Paderborn512.50€
Stuttgart846.43€

Almanya’da Yemek Fiyatları Ne Kadar?

Evde yemek pişirmek size çok para kazandırır. Eğer bu konuda iyi değilseniz, o zaman öğrenseniz iyi olur. Çünkü restoranlarda yemek yerseniz sizin için çok maliyetli olur. Örneğin iki kişi bir restoranda yemek yerse, yaklaşık 45 € tutacaktır, bu da evde yemek yaparsanız çok daha pahalıdır.

Küçük restoranlar elbette daha ucuza mal oluyor ve fiyatlar 8 ila 14 Euro arasında değişebiliyor. Ayrıca yemekten sonra tatlı yemek isterseniz tabii ki fiyat artacaktır. Ortalama olarak bir bira maliyeti 3,50 Euro ve bir kapuçino size 2,64 Euro’ya mal olacak.

Bazı durumlarda arkadaşlarınızla eğlenmek veya iyi vakit geçirmek için dışarıda yiyebilirsiniz. Ancak para biriktirmek için düşünebileceğiniz birçok seçenek var. Örneğin, üniversitelerdeki kafeler, öğrencilerin rahatlığı için yiyecekleri ucuza sunar; bu, paradan tasarruf etmek istiyorsanız, yiyecek almak için iyi bir seçenek. Ayrıca, kampüs içinde yer alan mensa, öğrencilere MensaCard aracılığıyla 5 Euro’dan daha az bir ücret karşılığında yemek alabilecekleri bir üyelik hizmeti sunmaktadır.

Yani yemek yapmayı öğrenebilirseniz tabii ki çok para biriktirebilirsiniz. Aşağıda düzenli olarak tüketilebilecek ve çok pahalı olmayan şeylerin bazı fiyatlarını listeledik.

 • Süt (1 litre) – 0,71 €
 • Pirinç (1kg) – 2.03 €
 • Beyaz ekmek (500g)  – 1.24 €
 • Yumurtalar (12) – 1.64 €
 • Soğan (1kg) – 1.09 €
 • Tavuk (1kg) – 7,53 €
 • Patates (1kg) – 1.06 €
 • Sığır eti (1kg) – 11.65 €
 • Domates (1kg)  – 2.62 €
 • Elma (1kg) – 2.22 €
 • Portakal (1kg) – 2.29 €
 • Muz (1kg)  – 1.58 €

Almanya’da Ulaşım İçin Ne Kadar Harcayacaksınız?

Proje çalışması, biriyle tanışma, arkadaşlarla dışarı çıkma vb. gibi farklı amaçlarla bir yerden bir yere taşınmak zorunda oldukları için ulaşım her öğrenci için mutlak bir zorunluluktur. Üniversite her dönem ulaşım için para alıyor kuşkusuz ama orada değil. Kendi başınıza seyahat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunun için hangi ulaşım araçlarını kullanacağınızı bilmek gerekmektedir.

Size çok para kazandırabilecek en iyi ulaşım şekli bisiklettir. Hem size yakıt masrafı olmaz. Hem de kalabalık trafiğin yoğun olduğu saatlerde gideceğiniz yere erken ulaşmanıza yardımcı olur. Bunun dışında ucuz olan toplu taşıma seçeneği de var. Toplu taşıma tek yön için ortalama 2 Euro’ya mal oluyor. Ama satın alabileceğiniz ve tüm ay boyunca seyahat edebileceğiniz 70 Euro’luk özel bir bilet var.

Ancak taksiler, kilometreden kilometreye ücretlendirilir ve 1,55€ ile 2,50€ arasında değişir. Haliyle taksiler diğer ulaşım araçlarına göre daha maliyetlidir. Bu nedenle, bisikletin hiçbir maliyeti olmadığından popüler olması normaldir.

Almanya’da Elektrik Faturalarına Ne Kadar Harcayacaksınız?

Almanya’da konut maliyetinin yanı sıra elektrik, su, ısıtma sistemi vb. faturaları da karşılamanız gerekiyor. Kilowatt-saat, 85 m2’lik bir daireniz varsa yapın, o zaman ayda yaklaşık 215.21 € ödemeniz gerekir.

Ancak çoğu durumda iyi olan bir şey, faturaları kiranıza dahil olduğu için ayrıca ödemeniz gerekmemesidir. Ayrıca daireyi paylaşıyorsanız tabii ki faturalarınız da paylaşılır ve sizin için ekonomiktir.

Almanya’da Sağlık Sigortası Maliyeti Nedir?

Sağlık sigortası, geliriniz veya ikamet durumunuz ne olursa olsun zorunlu olmanız gereken şeylerden biridir. Bu nedenle Almanya’ya giriş yaptığınız gün mutlaka bir sigorta planınız olmalıdır. Almanya’da sağlık giderlerinizi karşılayan iki tür sigorta vardır.

Göz atın: Almanya’da Sağlık Sigortası: Hangisi daha iyi?

 1. Özel sağlık sigortası
 2. Kamu sağlık sigortası

Ve bütçenize bağlı olarak hangi sigorta türünün ödeneceğine karar verebilecek olan sizsiniz. Kamu sağlık sigortası özel sağlık sigortasından daha ucuzdur ve Almanya’da yaşayan herkes için zorunludur. Kamu sigortası için ödemeniz gereken para miktarı Alman hükümeti tarafından karşılanıyor ve şu anda ayda 70 ila 80 Euro arasında değişiyor.

Bunun dışında, daha fazla tıbbi gereksiniminiz varsa, her zaman size daha pahalıya mal olacak ama size daha fazla tıbbi hizmet verecek olan özel sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz. Farklı şirketler, bireylerin ihtiyaçlarına göre farklı paketler sunduğundan, özel sigortanın standart bir paketi yoktur.

Almanya’da Kıyafet Almak İçin Ne Kadar Harcarsınız?

Bu yazıda bahsettiğiniz öğrenci olarak göz önünde bulundurmanız gereken tüm gerekli harcamaların yanı sıra, Almanya’da uluslararası öğrenci olarak yaşarken ödemeniz gereken başka harcamalar da vardır. Örneğin, yeni sezon için kıyafet veya bir çift ayakkabı vb. almak zorunda kalabilirsiniz.

Almanya’da giysiler pahalıdır. Çünkü iyi bir kot pantolon size 50 ila 100 Euro’ya mal olur. Tabi bu hangi markadan alışveriş yapacağınıza göre değişir. Benzer şekilde, bir çift ayakkabı size 60 ila 120 Euro arasında veya daha fazlasına mal olur. Yani, hangi şeyi ve hangi mevsimde alacağınız bütçenize bağlıdır.

Almanya’da Yaşam Maliyetleri Nasıl Düşürülür?

Almanya’da uluslararası bir öğrenci olarak yaşam maliyetinizi belirleyen farklı faktörler vardır. En büyük etkenlerden biri de oturduğunuz yerin kirası tabii ki üniversitenize yakın kalacak bir yere ihtiyacınız var, bu yüzden üniversiteye kolayca gitmeniz mümkün olacak. Ancak üniversiteniz şehir merkezinde ise daire kiraları çok yüksek olacağı için sorun yaşarsınız.

Münih veya Hamburg gibi büyük şehirlerde okuyorsanız, pahalı ve kiraları çok yüksek olduğundan para biriktirmek zordur. Bunun aksine, Leipzig gibi küçük şehirlerde bir üniversitede okuyorsanız, daire kiraları düşük olduğundan ve kolayca ödeyebileceğinizden tasarruf etme şansınız var. Konaklama giderlerinizi azaltmak için daireyi her zaman diğer öğrencilerle paylaşabilirsiniz. Bu, fatura, kira vb. harcamaları böler.

Fiyatlar farklı faktörlere bağlı olarak dalgalandığından, her şehirde kira ve diğer tüm yaşam maliyetleri hakkında bilgi almaya çalışmak her zaman sinir bozucudur. Örneğin Münih ve Ingolstadt sadece 100 km uzaklıktadır. Ama fiyatlar bu iki şehir arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Ingolstadt’ta bir restoranda yemek iki kişi için 60 Euro, aynı yemek 45 Euro mal olacak. Ayrıca, Leipzig’e giderseniz, 7 ila 12 Euro gibi çok daha ucuza mal olacak.

Aynı şey Ingolstadt’ta size yaklaşık 600 Euro’ya mal olacak. Münih’te ayda 1000 Euro’nun üzerinde olacak. Ama Leipzig’de 500 Euro’ya çok daha ucuz bir daireye sahip olabilirsiniz. diğer şehirlerdeki kiralara kıyasla. Öte yandan, üniversiteniz şehir dışındaysa, kiralar sizin için daha ucuz olacaktır.

Bu nedenle, harcamalarınızı yönetmek istiyorsanız, dairenizi diğer öğrencilerle paylaşmayı düşünmeli ve ayrıca müsrif faaliyetlerden kaçınmalısınız.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR