Ana SayfaYabancı DilAlmancaAlman Üniversiteleri Tarafından Kabul Edilen Almanca Dil Sınavları

Alman Üniversiteleri Tarafından Kabul Edilen Almanca Dil Sınavları

Almanya Üniversiteleri Tarafından Kabul Edilen Almanca Dil Sınavları Listesi

Almanya’da okumak istiyorsanız , İngilizce veya Almanca dillerinde yetkin olmanız gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız . Bunun nedeni, Alman Üniversitelerinin İngilizce ve Almanca öğretilen programlar sunmasıdır. Bir Alman Üniversitesine kabul başvurusunun temel şartı, onlara İngilizce veya Almanca dil testi sertifikaları sağlamaktır. Bu nedenle, bu konuyu araştırdık. Almanya’daki tüm Üniversiteler tarafından tanınan ve kabul edilen aşağıdaki Almanca dil sınavları listesini doğruladık

Göz atın: Almanca Öğrenme Taktikleri (A1-C1)

İster Almanca ister İngilizce olsun, herhangi bir dilde becerilerinizi kanıtlamak için, becerilerinizi kanıtlayan bir sertifika almalısınız. Bu sertifika için aşağıda listelenen tanınmış Almanca ve İngilizce dil sınavlarına girmelisiniz. Bu yazıda Alman üniversiteleri tarafından kabul edilen Almanca dil sınavları hakkında bir liste hazırladık.

LinguaTV ile Almanca Öğrenmek İçin Tıklayın!

Alman Üniversiteleri Tarafından Kabul Edilen Almanca Dil Sınavları Listesi

1- DSH Testi

Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang testi anlamına gelir. DSH, uluslararası bir öğrenci olarak yeteneğinizi test eden standart bir sınavdır. Ayrıca, testin Alman kurumlarında eğitim şeklinin Almanca olup olmadığının sağlanması önemlidir. 

Ayrıca DSH Sertifikası, birçok Alman üniversitesi tarafından dil yeterlilik kanıtı olarak kabul edilen popüler bir sertifikadır. 

İki bölümden oluşur:

 • Sözlü sınav %30’dur.
 • Yazılı sınav %70’tir.

Almanca dilinde aşağıdaki yeterlilik seviyeleri DSH tarafından sunulmaktadır:

 • A (1, 2) olan temel Almanca.
 • B1 (DSH1) olan orta seviye Almanca.
 • C1 (DSH2) ve C2 (DSH3) olan ileri Almanca.

Göz atın: Ücretsiz Almanca Gramer Alıştırmaları2- TestDaF Testi

Uluslararası öğrencilerin Almanca dilindeki becerilerini test eden standart bir sınavdır. Almanca için tanınan sınavlardan biridir ve “TestDaF Enstitüsü” adlı bir enstitü tarafından sürdürülür. Ayrıca TestDaF’ın 80 ülkede lisanslı merkezlerini bulabilirsiniz. Ayrıca, sınav (4×4) Alman üniversiteleri tarafından tanınmaktadır. 

TestDaF’nin dört bölümü vardır:

Ayrıca, CEFR B2.1 – C1.3 seviyelerine eşdeğer dört farklı bölümde “Niveaustufe” 3-5 seviyeleri için sertifikalar ve sınavlar sağlar:

 • Okuma sınavı.
 • Dinleme sınavı.
 • Konuşma sınavı.
 • Yazma sınavı.
 • TDN 3
 • TDN4
 • TDN 5

3- Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS) Testi

Almanca dilinde önemli bir diplomadır. Ayrıca yabancı uyruklu öğrencilerin Almanca dil becerilerinin ileri düzeydeki yeteneklerini kontrol eder. Ancak, bu GDS sınavını geçerseniz, CEFR C2 seviyesi yeterliliğinize sahip olursunuz. 

Ayrıca kabul konusunda Alman kurumlarının en çok kabul ettiği dil sertifikasıdır. Almanya’da sınava girmenin yanı sıra, Goethe Enstitüsü’nün yabancı bir ülkede ikamet eden başka bir merkezinden de alabilirsiniz. 4- Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz (DSD) Testi

Bu, Eğitim Bakanı Konferansı’ndan alınan Almanca dilindeki diplomadır. DSD, yabancılara harika Almanca dil becerileri sağlayan bir eğitim programı türüdür. Ayrıca, birkaç yıl boyunca Almanca dilinde yapılan çalışmalara daha önce katkıda bulunmayı da gerektirir. 

DSD kursuna ancak, Almanca dilinde EQF, A2 düzeyine eşit belirli bir beceriye sahip olduğunuzda kaydolabilirsiniz. Ayrıca, DSD II, Alman Üniversiteleri tarafından, Almanca dilinde CEFR, C2 düzeyine eşit ileri becerilerin kanıtı olarak kabul edilmektedir. Ancak DSD I dil sertifikası Almanca dil becerilerinin CEFR B2/C1 seviyelerine eşit olduğunu kanıtlamaktadır. Buna ek olarak Alman üniversiteleri tarafından da yaygın olarak kabul görmektedir. 

DSD sınavının dört bölümü vardır:

 • Okuma sınavı.
 • Dinleme sınavı.
 • Konuşma sınavı.
 • Yazma sınavı.

Ayrıca, aşağıdaki gibi iki zorunlu bölüm içerir:

 • DSD I testi
 • DSD II testi

5- Telc Testi

telc gGmbH’nin tanınmış bir testidir ve CEFR’ye dayanmaktadır. Test, yabancı olan ve Almanca bilmeyen kişilere sertifika sunar. 

Ayrıca test, dokuz farklı dilde sertifikalar da sağlıyor. Bu sertifikalar birçok farklı amaç için de kullanılabiliyor. Ancak telc C1 sertifikası, yeterli Almanca dil bilgisinin kanıtı olarak Alman enstitüleri tarafından yaygın olarak kabul edilmektedir.

Programlamada öğretilen İngilizce diline kabul edilmek istiyorsanız , Alman Üniversiteleri tarafından kabul edilen İngilizce dil sınavlarının listesi size bir sonraki sınavda görüneceğiniz sınavı seçme seçenekleri sunacaktır.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR