Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Doktor Olmak

Almanya’da Doktor Olmak

Türkiye’de canının kıymetini bilen, daha adil ve iyi iş olanakları isteyen her doktorun çaldığı ilk kapı: Almanya! Son yıllarda sağlık sektöründe artan şiddet olayları, düşük maaş, fazla mesai vs birçok Türk doktor bıkmış durumda. Almanya’ya doktor olarak göç etmek mi istiyorsunuz? İşte sizler için hazırladığımız bir yazı: Almanya’da Doktor Olmak !

Göz atın: Doktorlar İçin Göç Edilecek En İyi Ülkeler 

Son Derece Etkili Bir Sağlık Sisteminin Parçası Olun

Almanya, diğer ülkelere kıyasla oldukça etkin bir sağlık sistemine sahiptir. En güncel tedavi yöntemlerini ve modern tıbbi aletleri kullanırlar. Yoğun bir hastane ve yerel doktor ağı, hastaların kendileri için gerekli tıbbi hizmetleri hızla almalarını sağlar. Sağlık sektöründe devam eden dijitalleşme, tıbbi bakım için yeni fırsatlar ortaya çıkarmaya devam ediyor. Böylece elektronik hasta dosyalarındaki verilere hızla ulaşılabilmekte ve dijital sağlık uygulamalarına ve teletıp uygulamalarına erişim sağlanabilmektedir. Bu durum, Alman sağlık sektörünün ve dinamik ekonomik sektörünün büyük yenilikçi gücüne tanıklık ediyor. 5,7 milyonu aşkın çalışanı ile halk sağlığı hizmeti de istihdam için çok önemli bir kaynaktır. Çalışan sayısı yıllardır istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Şu an itibariyle 400.000’den fazla doktor ülke sakinleri için çalışıyor.

Göz atın: Almanya’da Sağlıkçı Maaşları

Almanya’da Doktor Olarak Kariyeriniz

Almanya’da acilen yeni nesil sağlık personeline ihtiyaç duyulmaktadır. Önümüzdeki yıllarda talep artmaya devam edecek. Almanya’nın kendi nüfüsu bir tık yaşlı. Dolayısıyla yeni kanlara her zaman ihtiyaç var. Özellikle hastanelerdeki birçok doktor emekli olacağından. Yerel doktorlar söz konusu olduğunda, genel pratisyenlerin yanı sıra aile doktorları da talep görmektedir. Doğu Almanya’da ve kırsal alanlarda birçok doktor artık kendi muayenehanesini devralacak bir halef bulamıyor.

Aynı zamanda, Almanya’da çalışan uluslararası doktorların sayısı son on yılda iki katından fazla arttı. Sadece 2019’da 9.309 yabancı doktor, denklik tanınması için başvuruda bulundu. Bu da doktorları en çok başvuru yapılan meslekler arasında diğer sağlık çalışanları ve hemşirelerin yanında ikinci sıraya yerleştiriyor.

Almanya’da bir doktor olarak size sunulan çok çeşitli kariyer fırsatları vardır. Örneğin, hastanelerde, kliniklerde, sağlık merkezlerinde, yaşlı bakım hizmetlerinde veya evde bakım hizmetlerinde çalışabilirsiniz. Ayrıca kendi tıbbi tesisinizde yerel bir doktor olarak bağımsız olarak da çalışabilirsiniz. Bunun dışında tıbbi araştırma ve öğretim, halk sağlığı departmanlarında, sağlık sigortası şirketlerinde veya özel sektörde de çalışmanız mümkün. Örneğin tıp teknolojisinde veya ilaç endüstrisinde bir bilim adamı olarak.

Not: Almanya’daki tüm akademik alanlar arasında doktorlar, en yüksek maaşları alıyor.

Göz atın: Afrika’da Doktor Maaşları

2020 itibariyle 56,107 yabancı doktor Almanya’da çalışıyor.

32.000+ doktor AB üyesi olmayan ülkelerden gelmektedir.

Almanya’daki Yabancı Doktorlar

Almanya’da yabancı bir doktor olarak çalışmak mı istiyorsunuz? İşte Almanya’da doktor olmak isteyen yabancı profesyonellerin göç süreci.

Doktorlar İçin Giriş Koşulları

Yurtdışında doktor olarak eğitim ve öğretiminizi tamamladıysanız, Almanya’da mesleğinizde çalışabilmek için resmi bir lisansa (Approbation) ihtiyacınız olacaktır. Bu lisans olmadan, Almanya’da doktor olarak çalışamazsınız. Bu onay, sınırsız bir profesyonel izinle doktorluk yapmak için resmi bir lisanstır. Bu lisansı alabilmek için, eğitim ve öğretiminizin Alman doktorlara yönelik eğitim ve öğretim programına eşdeğer olarak tanınması gerekir. Yani denklik gerekiyor.

Mesleğe erişim için yetkili makamlar, ilgili federal eyaletinizdeki tıbbi ruhsatlandırma makamlarıdır. Tıp uygulama ruhsatı veren yetkili makamların bir listesini bulmak için buraya tıklayın. Doktorluk yapmak için bir lisans ve profesyonel izin başvurusunda bulunurken, genellikle fiziksel uygunluğunuzun, kişisel uygunluğunuzun ve Almanca bilginizin kanıtı gereklidir. Her federal eyalet için dil gereksinimleri burada bulunabilir.

Yurtdışında ek bir tıbbi yeterlilik veya uzmanlık kazandınız mı? Ardından, uzmanlık unvanınızın tanınması için de başvurabilirsiniz. Lütfen bu başvurunun yalnızca size zaten tıp uygulama ruhsatı verilmişse yapılabileceğini unutmayın.

Doktorlar için tanınma süreci hakkında daha fazla bilgiyi Almanya’da Tanıma portalında (birden çok dilde mevcuttur) veya Alman Tabipler Birliği’nin web sitesinde bulabilirsiniz.

Vizeye İhtiyacım Var Mı?

Avrupa Birliği, Lihtenştayn, İzlanda, Norveç veya İsviçre vatandaşı olarak Almanya’da çalışmak için vize veya oturma iznine ihtiyacınız yoktur. Diğer ülkelerin vatandaşları oturma iznine ihtiyaç duyarlar. Yani Türk vatandaşı doktor iseniz öncelikle bir vizeye ihtiyacınız var.

Göz atın: AB Mavi Kart (EU Blue Card) Nedir?

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR