Ana SayfaAlmanyaAlmanya Pahalı Mı?

Almanya Pahalı Mı?

Almanya pahalı mı? Genel olarak bu soruyu çok kez duyarız. Hadi bunu istatistikler ile cevaplayalım.

Uluslararası karşılaştırmada, Almanya genellikle yaşamak için uygun fiyatlı bir ülke olarak kabul edilir. Bununla birlikte, yeni bir rapora göre, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler hala COVID-19 pandemisinin ekonomik, politik ve sağlık etkileriyle mücadele ederken, bu yıl yaşam maliyeti verilerinde büyük bir sarsıntı yaşandı. Ayrıca 5 Alman şehri dünyanın en pahalı 100 şehri arasına girdi.

Göz atın: Almanya’nın En Ucuz 5 Şehri

Mercer’in 2021 Yaşam Maliyeti Anketi

İki yılda bir yapılan Mercer Yaşam Maliyeti Anketi, dünya çapında 400’den fazla şehirde işlerin ne kadara mal olduğunu inceliyor. Mercer, konut, ulaşım, kamu hizmetleri, yiyecek ve ev hizmetleri gibi 200’den fazla ürün ve hizmetin fiyatlarını her konumdaki fiyatlarını karşılaştırarak, dünyanın en pahalı ve en ucuz şehirlerini sıralar.

Sıralama, karşılaştırmanın temeli olarak New York şehrini kullanıyor ve tüm para birimlerini ABD doları karşısında ölçüyor. Veriler, gurbetçilerin yurtdışında çalışma konusunda bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Dünya çapında bir pandeminin çalkantılı zemininde, bu yılki anket puanlarda büyük bir sarsıntı gördü. Türkmenistan’daki Aşkabat, 2021’de uluslararası çalışanlar için en pahalı şehir olarak bulundu ve Hong Kong’u ikinci sıraya itti. Lübnan’daki Beyrut, şaşırtıcı bir şekilde 42 sıra tırmanarak toplamda üçüncü oldu.

Alman Şehirleri Sıralamayı Yükseltti

Almanya pahalı mı sorusuna gelelim. Alman şehirleri genellikle alt orta noktalara yerleşirken, Almanya genel olarak yaşam maliyetinde iyi bir sırada yer alıyor. Ancak bu yılki ankette beş şehrin ilk 100’e girdiğini ve en pahalı şehir olan federal cumhuriyet Münih’in neredeyse ilk 50’ye girdiğini gördü.

Frankfurt 22 sıra yükselerek dünyanın en pahalı 54. şehri olurken, Berlin (22 sıra yükseldi), Düsseldorf (+26) ve Hamburg (+26) benzer şekilde çarpıcı yükselişler sergilediler ve hepsi ilk 100’e girdi.

Mercer’e göre bu meteorik eğilim, en iyi yerel para birimlerinin güçlenmesiyle açıklanabilir. Gerçekten de, bu beş Alman şehri, sıralamada yükselen tek şehir değildi. Amsterdam, Stockholm, Paris, Milano, Viyana, Dublin, Brüksel, Oslo ve Helsinki gibi bir dizi Avrupa metropolü en az 18 sıra yükseldi.

Göz atın: Almanya’nın En Pahalı 5 Şehri

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

2021 Mercer sıralaması, bu 10 şehri dünyanın en pahalısı olarak adlandırıyor:

 1. Aşkabat, Türkmenistan
 2. Hong Kong, Hong Kong (ÖİB)
 3. Beyrut, Lübnan
 4. Tokyo, Japonya
 5. Zürih, İsviçre
 6. Şanghay, Çin
 7. Singapur, Singapur
 8. Cenevre, İsviçre
 9. Pekin, Çin
 10. Bern, İsviçre

Göz atın: Dünyanın En Pahalı Ülkeleri 

Dünyanın En Uygun Fiyatlı Şehirleri

Bişkek, Mercer’in sıralamasında dünyanın en uygun fiyatlı şehri olarak taç giyerken, son 10’da hiçbir Avrupa şehri görünmedi:

 1. Bişkek, Kırgızistan
 2. Lusaka, Zambiya
 3. Tiflis, Gürcistan
 4. Tunus, Tunus
 5. Brezilya, Brezilya
 6. Windhoek, Namibya
 7. Taşkent, Özbekistan
 8. Gaborone, Botsvana
 9. Karaçi, Pakistan
 10. Banjul, Gambiya

Tam sıralama ve puanların nasıl hesaplandığına dair ayrıntılı bir genel bakış için Mercer web sitesini ziyaret edin.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR