Ana SayfaGöçGlobal Göç RehberiDünyanın En Pahalı Ülkeleri 

Dünyanın En Pahalı Ülkeleri 

Yurtdışında yaşamak ya da farklı ülkeleri gezip, o meşhur ikonik yerleri görmek istiyor olabilirsiniz. Özellikle Türkiye’de son zamanlarda dünyayı gezme veya yeni bir ülkede yaşama hayali olanlar çok yaygındır. Ancak ziyaret edilecek veya yerleşilecek tüm destinasyonları ve ülkeleri planlarken, her yerde yaşamanın maliyetini bilmek çok önemlidir. Peki dünyanın en pahalı ülkeleri hangileridir?

Bu yazıda, dünyanın en pahalı 20 ülkesinin ana hatlarını veriyoruz.

Bu sıralamalar ve toplamlar, belirli bir ülkede ikamet ederken üstlenilen farklı yaşam unsurları maliyetini dikkate alır. Bu fiyatlar şehirden şehire değişir. Lakin biz bu yazıda, referans almanız için ortalama maliyeti sağlıyoruz. İşte dünyanın en pahalı ülkeleri!

Göz atın: Dünyanın En Yaşanabilir 10 Ülkesi 2022

Dünyanın En Pahalı 20 Ülkesi

Bermuda

Aradığınız şey plajlarsa, Bermuda gibi bir ülkede uzun süreli kalmayı düşünebilirsiniz. Lakin dünyanın en pahalı ülkeleri listemize ilk sıradan katılan Bermuda, uzun süre kalmak oldukça maliyetli bir ülkedir.

Yüksek konut maliyeti ve şişirilmiş market fiyatları arasında, günlük yaşam için temel ihtiyaçların sağlanması hem ziyaretçiler hem de yerel halk için sorunlu olabilir. Ek olarak, asgari ücret saatte 12,25 ABD dolarıdır ve bu da konforlu yaşama bir tık zorluklar getirir.

İsviçre

Güzel İsviçre ülkesi birçok değerli varlığa sahip olsa da, yaşam maliyeti fazladır. Bununla birlikte, ülkedeki genel yaşam oranı ile konut seviyeleri arasındaki fark büyük ölçüde farklıdır. Ülke, nispeten düşük konut maliyetlerine, ancak diğer alanlarda yüksek harcamalara sahiptir.

Maliyette artış göreceğiniz alanlardan biri de marketlerdir. İsviçre’de gıda fiyatları, dünyanın diğer bölgelerine göre önemli ölçüde daha yüksektir.

Norveç

İsviçre gibi, Norveç de yaşam maliyeti endeksi derecelendirmelerinde yüksek bir yerleşime sahiptir. Ancak konut fiyatı nedeniyle değil. Hem Norveç hem de İsviçre, nispeten düşük konut maliyetlerinden yararlanmaktadır. Lakin yaşam masrafları genel olarak yüksektir. Neyse ki, Norveç standart yiyecekler için diğer bölgelere göre daha düşük bir fiyattan yararlanabiliyor.

Norveç’te tüm vatandaşlar için standart bir asgari ücret yoktur. Ancak farklı yaş grupları için asgari ücret oranları vardır. 18 yaşından büyükler için saat ücreti en az 22,25 USD olmalıdır. 18 yaşından küçükler için ücret 16,60 USD’dir.

İzlanda

Yaşanacak en pahalı ülkeler listesinde dördüncü sırada İzlanda geliyor. İzlanda’da yüksek yaşam maliyeti ile birçok kişi mücadele ediyor. Harcama düzeyi ile belirlenmiş bir asgari ücretin olmaması arasında kaliteli bir yaşam standardını sürdürmek zordur. İzlandalılar zamanla uyum sağlayabilirken, kısa süreli konaklamalar için gelen turistlerin yüksek fiyatlara alışması zordur.

Markette ürünlerin fiyatı yüksek olsa da, konut için ödenen miktar beklenenden daha azdır. İzlanda’daki ortalama bir evin maliyeti, ABD’deki ortalama fiyatla karşılaştırılabilir.

Barbados

Şu anda Bermuda gibi, Barbados da (yakın zamana kadar) İngiliz Milletler Topluluğu çatısı altındaydı. Ayrıca Bermuda gibi Barbados ülkesi de yüksek bir yaşam maliyeti endeksine sahiptir. Farklı olan, Barbados’taki konut fiyatlarının nispeten düşük olmasıdır. New York’ta ikamet eden birinin ödediği miktarın yaklaşık 5’te 1’i kadar.

Şaşırtıcı şekilde Barbados’un pahalı olmasının en büyük nedeni, ülkenin konumundan kaynaklanmaktadır. Bir ada olarak çoğu malın ithal edilmesi gerekiyor. Bu nedenle, maliyet bu ücreti yansıtacak şekilde şişiyor.

Jersey

Ada uluslarının en büyük özelliği, yüksek yaşam maliyetidir. Britanya Adaları içindeki küçük bir ada olan Jersey, bu fikre uyuyor. Bermuda ve Barbados gibi, ülkeyle ilişkili yaşam endeksinin yüksek olmasının nedeni, bir ada olmasıdır. Çünkü sakinleri beslemek ve bunu her gün sağlamak için önemli miktarda mal ithal etmek gerekiyor.

Dünyanın en pahalı ülkeleri listesinde altıncı sırada yer alan Jersey’de yaşam her alanda pahalı. Sakinler ve ziyaretçiler, diğer kalemlerin yanı sıra konut, yiyecek ve mallarda da yüksek maliyetler görecekler.

Danimarka

Bir ülkenin yaşam maliyeti endeksinin yüksek olduğunun bir başka göstergesi de evrensel sağlık hizmetlerinin varlığı ve mevcudiyetidir. Listedeki birçok ülke, hepsi olmasa da bu kapsama sahiptir. Danimarka, sakinlerine sunulan kaliteli evrensel bakımıyla ve vergilerle tanınır.

Daha önemli bir vergi yükümlülüğüne sahip olmak, daha yüksek bir yaşam maliyetine yol açar. Ancak, kalıcı veya uzun süreli bir konaklama düşündüğünüzü varsayalım. Bu durumda devlet tarafından finanse edilen bakım için vergi sorumluluğunun ne olduğunu bilmek önemlidir.

Lüksemburg

Lüksemburg vatandaşlarına ve uzun vadeli sakinlerine sunulan evrensel sağlık planı, dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilir.

Ülkede uzun süre kalanlar için büyük bir fayda sağlarken, ülkenin sahip olduğu yüksek yaşam maliyeti endeksine de katkıda bulunuyor.

Lüksemburg, listede sekiz numara olarak, yaşam maliyeti bakımından yüksek oranlara sahiptir. En temel yaşam öğeleri, konut, yemek ve restoran maliyetleri epey bir yüksektir. Dahası, 12,39 ABD doları olan asgari ücret, geçim sağlamak için zor olabilir. Lakin asgari ücret alan sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır.

İsrail

En pahalı ülkeler listesinde dokuz numarada İsrail bulunuyor. Sıralamada diğer lokasyonlara göre konut maliyetleri daha düşüktür. Lakin diğer zaruri giderler İsrail’in ilk ona girmesine neden oluyor. Ek olarak, konut maliyetleri genel olarak düşükken, İsrail’deki birçok nüfuslu bölge ortalamadan daha yüksek bir orana sahiptir. Ayrıca buna konut kıtlığı da eşlik ediyor.

Ek olarak, yüksek vergi seviyesi, herkes tarafından şikayet tarafından şikayet edilen bir konu. İsrail’de önemli bir gelir açığı sorunu var. Vergilerin maliyeti de bu sorunun önemli bir parçası.

Bahamalar

Bahamalar’a gelen birçok ziyaretçi, ülkenin gerçeğini tam anlamıyla göremez. Çoğu tatilci için deneyim, kaldıkları tatil köyünün veya otelin arazisinde kalır. Konaklamaların pahalı olduğunu bilmelerine rağmen, kalıcı sakinlerin kaldıkları süre boyunca nelere alıştıklarını göremiyor veya deneyimleyemiyorlar.

Bir ada olarak Bahamalar birçok ithal malına tabidir. Bu öğeler, yüksek yaşam maliyetine sebep olan bir maliyetle gelir.

Singapur

Singapur, dünyanın en pahalı ülkeleri listesinde 11. sırada yer alıyor. Bu istatistiğin ilginç bir yanı, ülkenin hali hazırda bu listedeki en düşük ortalama restoran ücretine sahip olmasıdır. Geçim maliyeti yükümlülüğünün büyük kısmı barınma, market ücretleri ve vergilerden gelir. Her ne kadar artan oranlı vergi esasına göre işleseler de.

Singapur, sakinleri için ücretsiz, devlet tarafından finanse edilen bir sağlık sistemi sunarken, aynı zamanda geniş bir özel sağlık sektörüne de sahiptir. Temel ihtiyaçlar karşılanırken, özel bakıma sahip olmak daha fazla kolaylık ve daha kısa bekleme süreleri sağlayabilir.

Japonya

Japonya’da yaşam maliyeti yüksektir. Lakin bu, kaldığınız süre boyunca hangi bölgede ikamet ettiğinize bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birçok ülkede olduğu gibi, daha kalabalık bölgelere ne kadar yakınsanız, konut talebi o kadar fazla olur. Bununla, daha yüksek oranlar yaşarsınız.

Tokyo gibi bölgelerden ne kadar uzaklaşırsanız, aylık giderleriniz o kadar düşük olur. Barınma, restoran ve yemek fiyatlarının yanı sıra birçok önemli noktada masraflar daha az olacaktır. Vergiler her yerde aynı olsa da, ülke daha az kazananların daha az ödemesine izin veren bir parantez sistemi üzerinde çalışıyor.

Göz atın: Japon Pasaportunun Avantajları

Hong Kong

Hong Kong’daki kira maliyeti, Bermuda’dan sonraki en yüksek ikinci kira maliyetine sahiptir. Bununla birlikte, ülkeyle ilişkili diğer yaşam giderleri maliyeti, Hong Kong’u listede 13’e indiriyor. Çin’e yakınlığı nedeniyle, Hong Kong’dakiler giysi ve ev ürünleri gibi birçok ürünü ucuza satın alabilirler. Yine de diğer birçok ihtiyaç oldukça yüksektir.

Hong Kong’da herkes için ücretsiz halk sağlığı hizmeti var. Ancak mağazalarda satılan yiyeceklerin çoğunun ithal edilmesi gerekiyor. Haliyle bu da artan maliyetlerin sebebi oluyor.

Avustralya

Birçok insanın ziyaret edilecek yerler listesinde Avustralya var. Ülkenin sunabileceği çok şey var ve yüksek bir fiyat etiketi ile geliyor. Bu da onu dünyadaki en pahalı ülkeler listesinde 14 numaraya yerleştiriyor.

Genel olarak, eğlencenin yanı sıra restoran ve ulaşım için yapılan harcamalar dünyanın diğer bölgelerine göre daha yüksek seviyede yer almaktadır.

Hollanda

Hollanda’da yaşamak diyince akla hemen bu listedeki ülkeler gibi yüksek maliyetler gelir. Dünyanın en pahalı 15. ülkesi olan Hollanda, yiyecek, ulaşım ve standart ev ihtiyaçları dahil olmak üzere birçok günlük ürün için yüksek fiyatlara sahiptir.

Hollanda, tüm hizmetleri veya ilaçları kapsamasa da ücretsiz kamu sağlık hizmetine sahiptir. Unutulmamalıdır ki ülkede vergiler çok yüksektir. 77.000 USD’nin üzerinde gelir elde edenler neredeyse %50’lik bir vergi oranına tabi olacak.

Göz atın: Hollanda’da Çalışmak İsteyen Var Mı? Hollanda’da İş Gücüne İhtiyaç Var!

İrlanda

Birçoğu yemyeşil arazi ve güzel manzara için İrlanda’ya akın ediyor. Ancak, en pahalı ülkeler listesinde 16. sıradaki konumları, birçoğunun kalıcı veya uzun süreli kalmasını zorlaştırıyor. Ülkede kalmanın bir avantajı da, gerekli sağlık hizmetlerinin, yerleşik olmayanlar bile herkes için ücretsiz olmasıdır.

Ülkede ücretsiz sağlık hizmeti olmasına rağmen, nüfusun sadece %30’u gerekli tedaviler dışında kesinlikle hiçbir ücret ödemeden bakıma hak kazanmaktadır. Tam kapsama sahip olmak için, birçoğunun yapmadığı belirli kriterleri karşılamanız gerekir. Ancak, hizmetler uygun fiyatlıdır.

Fransa

Fransa, üst düzey evrensel sağlık hizmetleriyle tanınır ve bu da onları Dünya Sağlık Örgütü’nün sıralama listesinin en üstüne yerleştirir. Ancak bu bakımın bir bedeli vardır. Bu fırsat, ülkede ikamet edenler için çok yüksek bir yaşam maliyeti endeksine dönüşüyor.

Konut, ülkenin hangi bölgesinde kaldığınıza bağlı olarak değişir. Ayrıca restoranlar ve eğlence seçeneklerinin çoğu ülke genelinde yüksek fiyatlıdır. Bazıları için bu, getirdikleri gelirle geçimlerini sağlamakta güçlük çekmelerine neden olur.

Güney Kore

Bu listenin sıralamasını yalnızca yiyecek fiyatlarına göre yapsaydınız, Güney Kore ilk beşte olurdu. Yiyeceklerin çoğu ithal ediliyor ve bu da maliyeti artırıyor. Ülke ile üreticiler arasındaki önemli mesafe, bu yaşam maliyetini arttırıyor.

Güney Kore’nin pahalı olmadığı alanlardan biri de konut. Listede şimdiye kadar ele aldıklarımızdan, Güney Kore ipotek ve kira fiyatları söz konusu olduğunda en düşüklerden biri.

Finlandiya

Hayat pahalılığı endeksi yüksek olmasına rağmen Finlandiya dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olarak biliniyor. Birçok kaynağa kolay erişim ve yüksek gelir grubuyla, ülke sakinleri daha az stres ve daha yüksek bir neşe düzeyi ile tanınırlar.

Finlandiya’yı farklı kılan şey, konut sakinlerinin mal ve hizmetler de dahil olmak üzere her şey için vergi ödemesidir. Ayrıca Finlandiya halkı, işlerine ve sektörlerine göre özel işsizlik fonlarına yerleşirler. Bu ödeme, maaştan ayrıdır ve her ay küçük bir maliyete sahiptir.

Yeni Zelanda

Listemizdeki son ülke olan Yeni Zelanda, dünyanın en pahalı 20. ülkesidir. Ülke, düşük konut maliyetlerine sahiptir. Buna rağmen, yaşamak için diğer gereksinimlerin çoğu, daha yüksek oranda karşılanmaktadır. Bu maliyet, yüksek yaşam maliyeti endeksine neden olur.

Yeni Zelanda konumu nedeniyle marketlerde sattığı birçok ürünü ithal etmek zorunda kalıyor. Bu nedenle, gıda fiyatları diğer ülkelere göre daha yüksektir. Bu mesafe ülke genelinde restoran maliyetlerinin artmasına da neden oluyor.

Özetle

Birçoğu başka bir ülkeye taşınmayı veya dünyayı dolaşmayı hayal ediyor. Ancak, ziyaret edilecek tüm destinasyonları ve ülkeleri planlarken, her yerde yaşamanın maliyetini bilmek önemlidir. Bu bilgilere sahip olmak, uygun gelir düzeylerini ve kaliteli bir yaşam durumunu sürdürmek için hayati önem taşır.

Bu makale, farklı yaşam unsurları ile sıralamaları ve toplamları dikkate alarak dünyanın en pahalı ülkeleri listesinin ana hatlarını vermektedir. Bu fiyatlar şehirden şehire değişir. Lakin biz, referans olması için ortalama maliyeti aktardık.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR