Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da En İyi İş Arama Siteleri

Almanya’da En İyi İş Arama Siteleri

İster yarı zamanlı iş, ister tam zamanlı istihdam ağı arıyor olun, bu işe online olarak başlamak en iyisidir. Gazete ilanları veya kurumsal web sitelerinin kariyer sayfalarındaki gibi geleneksel ilanların popüleritesi azalıyor. O yüzden bu yazıda Almanya’da iş arama siteleri hakkında bir liste hazırladık.

Göz atın: Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Crosswater Job Guide’ın istatistiklerine göre Almanya’da en iyi iş arama siteleri (aylık trafiğe göre):

1. Indeed
2. StepStone
3. Arbeitsagentur
4. LinkedIn
5. Meinestadt.de
6. Jobrapido.de
7. Kimeta
8. Xing Stellenmarkt
9. Monster Deutschland
10. Stellanzeigen.de

Size nereye bakmanız gerektiği, birbirlerinden nasıl farklı oldukları konusunda bilgi vermek için bu sitelerin her birini aşağıda kısa ayrıntılarıyla yazdık.

Berlin’de İş Bulmak İster Misiniz?

Ayrıca , Almanya’da İngilizce konuşan iş aramakla ilgili daha genel ipuçlarını da ele aldık .

Almanya’daki En İyi 10 İş Arama Sitesi (Arama Trafiğine Göre)

Crosswater Job Guide’a göre , Almanya’da 1.200’den fazla aktif iş arama web sitesi var. Aramanızdan en fazla değeri nerede alacağınızı bilmeden kolayca bunalmış olabilirsiniz. Ayrıca aşağıda işinize yarayacak Almanya’da İş Başvurusu serisine de göz atabilirsiniz.

Almanya’da iş başvurusunda bulunmadan önce yapmanız gereken bir şey var. O da CV’nizi ve ön yazınızı Almanca formatına göre optimize etmektir. Özgeçmişinizi optimize etmediyseniz, başvurunuz yüksek ihtimalle doğrudan çöp kutusuna düşecektir.

1. Indeed

Indeed son 10 yılda katlanarak büyüyerek Almanya’daki en önemli iş portallarından biri haline geldi. Yıllar önce Almanya’daki işverenimi değiştirmek istediğimde, Indeed çok popüler değildi. Şimdi, Almanya’da en fazla aylık arama trafiğini alıyorlar.

Indeed’in görünümü ve verdiği his oldukça basit. 

2. Stepstone

StepStone, internette iş aramak popülerleştiğinden beri, Almanya’daki iş portallarının lideri oldu.

Aylık ziyaretçiler söz konusu olduğunda, Indeed onları sollamış olabilir. Lakin bana göre burada deneyim çok daha keyifli. Ayrıca Stepstone gerçekten güzel özelliklere sahip olduğu için daha fazla zaman geçireceğinizi düşünüyorum.

3. Arbeitsagentur

Federal İstihdam Ajansı (Bundesagentur für Arbeit), doldurulmamış açık pozisyonlar veri tabanı ile ilk 3’e girer.

Bir devlet dairesi olarak burada aktif bir ticari model yok. Sonuç olarak, BfA’nın arama portalı, geçici, vasıfsız işten en üst düzey yönetici pozisyonlarına kadar aklınıza gelebilecek her türlü işi içerir.

4. LinkedIn

Bundan daha önce İngilizce konuşan işlerin nasıl bulunacağına dair makalemizde de bahsetmiştim .

LinkedIn , iş arayanlar için altındır. Çevrimiçi özgeçmişiniz ve kişisel başarı kaydınız gibi. LinkedIn, yerel rakibi Xing nedeniyle Almanya’da diğer birçok ülke kadar popüler olmayabilir. Ancak yine de çok büyük fırsatlar sunuyor. Almanya’da 9 milyon aktif kullanıcıya sahip.

5. Meinestadt.de

Bu, Almanya’daki en iyi 10 iş web sitesinden, yalnızca mezun olmayanlara yönelik işlere odaklanan sitedir. Stratejiniz yoğun Almanca öğrenmek için herhangi bir işe girmekse ve belirli bir yere odaklanıyorsanız, Meinestadt.de size diğer sitelerde bulunmayan bazı benzersiz fırsatlar sunabilir.

6. Jobrapido.de

En yüksek trafikli iş arama motoru olan Jobrapido , kesinlikle bir göz atmaya değer.

Bir iş panosu / iş piyasası ile iş arama motoru sitesi arasındaki fark nedir? Eh, iş pazarları genellikle kendi içeriklerinden sorumludur. İşe alım şirketleri veya ajansları, iş ilanı vermeleri için onlara ödeme yapar veya farklı iş pazarları birbirlerinin içeriğini birleştirir.

7. Kimeta

Yukarıdaki Jobrapido’ya benzer diğer site olan Kimeta da bir iş arama motorudur ve çok benzer bir UX’e sahiptir. Kimeta ve Jobrapido, Almanya’daki en iyi 10 iş sitesi arasındaki tek arama motorlarıdır.

8. Xing

Xing , LinkedIn’in yerli bir Alman rakibidir. Yakın zamana kadar yalnızca Almanca olarak mevcuttu. Almanca konuşulan pazarda da büyük Amerikan rakiplerinin yoğun baskısı altında olduklarını düşünüyorum. Son zamanlarda oyunlarını yükselttiler. Sadece sitelerini tamamen İngilizce ve Almanca olarak sunmakla kalmıyorlar, aynı zamanda bazı önemli iyileştirmeler yaptılar. Ayrıca iş arama işlevlerine büyük yatırımlar yaptılar.

Sonuç olarak, 2 milyondan fazla sayfa görüntülemesi elde ediyor ve kolayca ilk 10’a giriyor.

9. Monster Deutschland

Almanya’ya ilk taşındığımda, bu site önemli iş arama sitelerinden biriydi. O zamandan beri, Monster bir zamanlar keyif aldığı yüksek zirvelerden düştü. Bu günlerde özel veya benzersiz hiçbir şey sunmuyor. StepStone veya Indeed kullandıysanız, Monster’da çok uzun süre arama yapmanız pek olası değildir.

10. Stellenanzeigen.de

Bir göz atmaya değer. Ancak yine de büyük oyunculara karşı son derece benzersiz bir teklif sunması pek mümkün değil. Ancak Stellanzeigen.de’nin harika bir özelliği var. O da popüler şirketlere göre filtreleme seçeneğidir. Özellikle çalışmak isteyeceğiniz belirli bir şirkette gözünüz varsa harika.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR