Ana SayfaAlmanyaAlmanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’da pek çok sektör ve meslekte, özellikle mühendislik, imalat ve bilişim sektörlerinde ve ayrıca sağlık uzmanlarında kalifiye işçi sıkıntısı, Federal Hükümeti, işgücü boşluklarını doldurmak için başka çözümler denemeye ve bulmaya itti.

Almanya iş arama vizesi, Ağustos 2012’de çıkan bir Alman Ulusal uzun süreli kalış vizesidir. Ana fikir, yurtdışından daha nitelikli uzmanların mülakatlara katılmak ve iş bulmak için Almanya’ya gelmesini sağlamaktır. Ancak, iş arayanların bu vize türüyle Almanya’da çalışmasına izin verilmemektedir.

Almanya İş Arama Vizesine Kimler Başvurabilir?

Aşağıdaki ülkelerden birinin vatandaşıysanız, iş arama vizesine başvurmanıza gerek yoktur:

 • AB/AEA ülkeleri.
 • Avustralya.*
 • Kanada.*
 • İsrail.*
 • Japonya.*
 • Kore Cumhuriyeti.*
 • Yeni Zelanda.*
 • Amerika Birleşik Devletleri.*

Not(*): Almanya’ya vardıklarında, doğrudan Göçmenlik Bürosuna geçici oturma izni başvurusunda bulunmalıdır.

Diğer ülke vatandaşlarının Almanya’ya girebilmeleri ve iş arayabilmeleri için önce iş arama vizesine almaları gerekir. Yani sizin Türkiye’den gelen bir Türk vatandaşı olduğunuzu düşünelim. Haliyle yukarıdaki listeye göre bu vizeye sahip olmadan Almanya’ya gelip iş arayamazsınız.

Almanya İş Arama Vizesi Şartları Nelerdir?

Başvuru sahibi, Almanya iş arama vizesine başvurabilmek için aşağıdaki kriterleri de yerine getirmelidir:

 • Bir Alman üniversitesinden Lisans veya Yüksek Lisans Derecesine veya eşdeğer bir yabancı dereceye sahip olmak.
 • Bir akademik dereceniz yok ise, mesleki yeterlilik belgesi gerekiyor.
 • İlgili çalışma alanınızda ilgili deneyime sahip olun.
 • Almanya’da kaldığınız süre boyunca veya çalışma izni alana kadar seyahat veya sağlık sigortası kanıtı gösterin.
 • Almanya’daki tüm konaklamanızı karşılamak için yeterli paranız olduğuna dair kanıt gösterin. (Almanya’da bir garantörünüz var ise onun belgesini gösterin.)

Ayrıca Almanca dil bilgisine sahip olmanızı şiddetle tavsiye ederim. İngilizce yeterliliği de vizeye hak kazanmak için yeterli olsa da, en azından temel düzeyde Almanca biliyor olmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Almanya İş Arama Vizesi İçin Gerekenler

Her şeyden önce, gerekli tüm belgelerin bir listesini alın. Almanya İş arama vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Usulüne uygun olarak doldurulmuş uzun süreli Almanya vizesi başvuru formu.
 • Geçerli pasaport.
 • Üç adet biyometrik fotoğraf. Fotoğraflar aynı ve yüksek kalitede olmalıdır.
 • İş arama süreniz boyunca Almanya’da konaklama kanıtı.
 • Almanya’daki yabancı işçiler için satın alınan sağlık sigortası poliçesinin kanıtı.
 • Bir motivasyon mektubu. Ziyaretinizin amacını, nasıl iş bulmayı planladığınızı ve iş bulamazsanız alternatif kariyer planlarınızı açıklayın.
 • Akademik yeterliliğin kanıtı. Derecenizin diploması veya Alman veya Alman olmayan bir üniversiteden alınan diğer herhangi bir akademik yeterlilik kanıtı. Önceki iş deneyimlerinin sertifikalarını da ekleyin.
 • Özgeçmiş (CV).
 • Mali kaynakların kanıtı. Bu, aşağıdakilerden biri olabilir:

Tüm belgelerin Almanca olarak elçilik tarafından tanınan bir tercüman tarafından sağlanan Almancaya tercümesi ile birlikte sunulması gerektiğini unutmayın. Tüm resmi belgeler tercüme edilmiş, onaylanmış ve yasallaştırılmış bir versiyonda sunulmalıdır. Ülkenizdeki büyükelçilik veya konsolosluğa bağlı olarak ek belge isteyebilirler. Alman makamları tarafından belirlenen şartlara uymazsanız vize başvurunuzun reddedilme oranı yüksek!

İkamet ettiğiniz ülkeye bağlı olarak sizden fazladan veya daha az belge isteyebileceklerini unutmayın. Gerekli belgeleri toplayın ve her bir orijinal belgenin iki kez fotokopisini çekin. Ayrıca, Türkiye’de randevu merkezindeki (büyükelçilik veya konsolosluk) görüşmeniz sırasında belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi Başvuru Adımları

Almanya iş arama vizesi için başvuru prosedürü, diğer Alman vizesi türleri için başvuru prosedürlerine çok benzer. Bu vizeye başvurmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

 • Almanya iş arama vizesi başvuru formunu doldurun.
 • IDATA’dan randevu alın.
 • Gerekli belgeleri toplayın.
 • Görüşmeye katılın.
 • Ücretleri ödeyin.

Almanya iş arama vizesi başvuru formunu doldurun.

Başvuru formunu çevrimiçi olarak dikkatli ve doğru bir şekilde doldurun, iki kez yazdırın ve sonunda imzalayın.

IDATA’dan randevu alın.

Alman yetkili kurumlar, Türkiye’deki vize işlemleri için IDATA ile çalışıyorlar. Konsolosluk görüşmesinden önce IDATA üzerinden randevu almanız gerekiyor.

Gerekli belgeleri toplayın.

Gerekli tüm belgeleri topladığınızdan emin olun. Aksi takdirde başvuru reddedilebilir.

Görüşmeye katılın.

Randevu merkezine zamanında gelin (elçilik veya konsolosluk). Birkaç dakika geç kalsanız bile muhtemelen randevunuzu iptal edeceklerini unutmayın. Gerekli tüm belgelerin yanınızda olduğundan emin olun.

Ücretleri ödeyin.

Almanya iş arama vizesi ücretini ödedikten sonra, işleme alınan başvurunuzu almanız için size bir makbuz verilecektir.

İş Arama Vizesi ile Almanya’ya Geldikten Sonra

Almanya İş arama vizesi sahipleri, kendi alanlarında iş aramak için altı aya kadar Almanya’da kalabilirler. İş bulduklarında, bunu bir çalışma oturma iznine dönüştürmeleri gerekir. Bir iş bulduğunuzda iki seçeneğiniz var:

 • AB Mavi Kart başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Almanya’da çalışma oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz

AB Mavi Kart Başvurusu

EU Blue Card (AB Mavi Kart) alabilmek için yıllık en az 44.800 Euro brüt maaşlı bir iş teklifinizin olması gerekir. Matematik, bilişim, yaşam bilimleri veya mühendislik alanında uzman olmanız durumunda, yıllık brüt maaşınız en az 34.944 Euro olmalıdır.

AB Mavi Kartı ile 33 ay sonra Almanya’da kalıcı oturma izni alabilirsiniz. Almanca dil yeterliliğinizin B1 seviyesinde olduğunu kanıtlamanız durumunda 21 ay sonra daimi oturma izni alabilirsiniz.

Almanya Çalışma Vizesi Başvurusu

Almanya İstihdam Vizesine göre, çoğu durumda İşveren buna sponsor olacaktır. Ancak aksi takdirde bunu kendi başınıza yapmanız gerekecektir. Almanya’da çalışma vizesi ile 5 yıl sonra daimi oturma izni alabilirsiniz.

Bu vize ile Aile Birleşimi Vizesi ile ailenizi yanınızda getirebilirsiniz. Bunu yapmak için, siz ve aile üyeleriniz bu vize türünün gerekliliklerini yerine getirmelisiniz.

Almanya’ya Geldikten Sonra Yapmanız Gerekenler

Elinizde bir Almanya iş arama vizesi varsa hemen Almanya’ya seyahat edebilirsiniz. Geldikten sonra, iki görevi daha tamamlamanız gerekir:

 • Adresinizi kayıt ofisinde kaydedin. İster bir otelde, ister kiralık bir yerde veya bazı akraba veya arkadaşlarda kalacak olmanız fark etmez. Her zaman adresinizi Almanya’da kaydetmeniz gerekir. Bu nedenle, Almanya’ya varışınızdan sonraki iki hafta içinde adresinizi kaydettirmelisiniz. En yakın kayıt ofisini bulun ve pasaportunuz, vizeniz ve kaldığınız adrese ilişkin belgelerle oraya gidin.
 • Almanya Geçici Oturma İzninizi alın. Adresinizi kaydettikten sonra, iş arayan bir kişi için oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurmak için, bulunduğunuz yerin yakınındaki Göçmenlik Makamlarından randevu almalısınız. Randevu gününde, başvurunuzla ilgili bazı belgeleri sunacağınız bir görüşmeye katılacaksınız.
Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR