Ana SayfaAlmanyaAlmanya’da Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Almanya’da Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Almanya'da Yüksek Lisans Başvuru Koşulları Nedir?

Kariyer hedeflerinde prestijli bir deneyim yaşayıp, bambaşka bir sayfa açmak isteyen çoğu mezun Avrupa’da master programına başlayıp, bir adım atmak istiyor. Tabi bu süreç çokta kolay değil. Almanya’da yüksek lisans / master programına başvurmak için bazı koşulları karşılamanız gerekir. Bunlar;

Not Ortalaması

Başvuru yaparken en önemli kriter not ortalamanız. Türkiye’deki sisteme göre not ortalamamızın 2.75 civarı olması gerekiyor. Eğer bundan daha düşükse, kabul alma şansınız da düşebilir. Genel olarak 3 ve üstü not ortalamanız varsa çok problem yaşamazsınız. Ama not ortalamanız ne kadar yüksekse, şansınız da o kadar artıyor, diyebiliriz. Ama tabi ki not ortalaması tek kriter değil. Üniversitede aldığınız derslerin kredi sayısı da çok önemli. Örnek olarak en temel dersleri almış olmak zorundasınız. Bi sosyoloji okuyorsanız Sosyoloji Tarihi almak zorundasınız master başvururken.

Göz atın: Almanya’da Yüksek Lisans Ücretleri

Numerus Clausus

Ortalama şartını sağlamanız, kesin kabul alıcağınız anlamına da gelmiyor. Çünkü kontenjan çok önemli. Mesela 100 kişilik bir kontenjan açıldı. O sene 500 kişi bu programa başvurdu diyelim. Eğer kontenjanın üzerinde öğrenci başvurduysa bu öğrenciler not ortalamalarına göre diğer kriterler de katılarak belli bir listeye alınıyor ve bu listede not ortalamanız ne kadar yüksekse o kadar üst sıralara doğru çıkabiliyorsunuz.

Bu listeye göre de bölümden kabul alıp almayacağınız belli oluyor. Ama bazı senelerde mesela aynı üniversite, aynı bölüm o 100 kişilik kontenjana 50 kişi başvurmuş. O zaman o 50 kişinin 50’si de girebiliyor. Siz yine de olabildiğince çok üniversiteye başvurun. Çünkü Almanya’nın başvuruları koşulları net olsa da kabul şartları hiç kesin değil. Yani her şartı sağlarken açıkta kalan insanlar da gördüm. Hiçbir şartı sağlamasa da A1 sertifikasıyla ön kabul alan öğrenciler de var. Bu okuldan okula, bölümden bölüme ve başvurduğu seneye göre değişiklik gösterebiliyor. O yıl kaç kişinin başvuru yaptığı bile sizin başvurunuzu etkileyebiliyor.

Mezun Olunan Üniversite

Türkiye’den mezun olduğunuz üniversite ile başvuracağınız master programının nerdeyse hiç etkisi yok diyebilirim. Boğaziçi Üniversitesi ile Sütçü İmam Üniversitesi arasında başvuruda en fazla %5’lik bir fark oluyor. Çok fazla avantajı yok.

Staj

Bir diğer koşulda, staj yapmış olmanız. Almanya’da yüksek lisans için başvuracağınız bir çok üniversite, başvuruda staj yapmış olmanızı zorunlu tutuyor. Bu staj süresi 6 hafta ile 10 hafta arasında değişiyor. Teknik bölümlerde bu durum daha önemli ve zorunlu tutuluyor. Kesin staj istiyorlar. Eğer vaktiniz varsa şu an lisans okuyorsunuz mutlaka bir staja başvurun. Bir staj belgenizin elinde olmasını öneririm.

Dil Şartı (Almanca-İngilizce)

Bir diğer koşul tabi ki de dil şartı. Aslında başvurunun en sıkıcı şartı hatta insanı en zorlayan, en çok vaktini alan başvuruları koşulu da diyebiliriz. Çünkü Almanca bir bölüme başvurmak için yaklaşık 2 sene çalışmanız gerekiyor. Goethe kurslarına gidiyorsanız zaten kurslar yavaş ilerliyor. Yoğun kurslar ise dudak uçuklatan bir cinsten.

Eğer Almanca okuyacaksanız sizden DSH 2, Goethe sertifikası C2, veya Testdaf geçmeniz gerekiyor. Ama ingilizce bir bölüme başvuracaksanız IELTS 6.5 genellikle yeterli oluyor. Dile çok önem vermenizi öneririm. Başvurunuzdaki en belirleyici ikinci etken dilinizdir.

Şartlı Kabul Nedir?

Tabi dil demişken bir de şartlı kabul meselesi var. Türkiye’de A2 seviyesinde B1 seviyesinde Almanca kursunu bitirdiniz ve Almanca sertifika sınavına geçtiyseniz bu sertifika ile okullara şartlı kabul için başvuru yapabilirsiniz.

Şartlı kabul ne demek? Okul size bir kabul yolluyor dil dışında bütün şartları sağlıyorsanız. Sonrasında bu kabul 1 yıl süreyle geçerli oluyor. Bu 1 yıl içinde Almanca sınavını istenilen seviyede (artık okulun sizden DSH2 ya da DSH3 mü istiyor bu üniversiteden üniversiteye değişiyor.) sınavı geçmeniz gerekiyor. Bu sınavı geçtikten sonra o okulda eğitiminize başlayabiliyorsunuz. Şartlı kabulün şöyle bir avantajı var. Vize görüşmesinde elinizi çok güçlendiriyor. Görüşmelerde büyük artı sağlıyor. Başvuru yaparken çeşitli üniversitelere fazladan başvuru yapmanızı öneririm.

Motivasyon Mektubu

Birçok okul maalesef ki motivasyon mektubunu şart koşuyor. Bu biraz can sıkıcı olabiliyor. Motivasyon mektubu yazmak gerçekten kolay değil.

  • Almanya’da yüksek lisans için başvuracağınız üniversite sizden ne istiyor?
  • Siz ne istiyorsunuz? İkisi kesişiyor mu?
  • Bunu yazsanız kulağa nasıl gelir? vs soruları kafanızı kurcalar.

Motivasyon mektubunuzu yazarken dikkatli olmanızı öneririm. Mümkünse kendi dilinizde yazıp, çevirtebilirsiniz Almanca’ya. Belki böylesi anlamı daha iyi verir. Zaten geri kalanı tercümanın işi. %10 – %20’ye kadar etki sağlıyor. Dolayısıyla çok dikkat edilmesi gereken bir husus.

Göz atın: Almanya’da Yüksek Lisans Ücretleri

Başvuru Aşaması

Bütün bu belgeleri topladıktan sonra belgeleri çevirmeniz gerekiyor. Belgeleri Almanca’ya çevirtmeniz isteniyor. Bu belgelerde yeminli tercümanın ıslak imzası ve mührü bulunması lazım. Bu işlemin kötü yanı biraz pahalı olması. Belki yaklaşık 10 belge çevirmeniz gerekiyor ve hepsi en az 300 lira tutabilir. Birçok üniversiteye başvurduğunuzu düşündüğümüzde fiyat haliyle artıyor.

Bunlar dışında belgelerinin orijinallerinin fotokopisini çektiriyorsunuz. Bu fotokopileri Alman Konsolosluğu’ndan belge tasdik ve düzenleme işlemlerinden randevu alıp, onaylatabilirsiniz. Konsolosluk öğrencilerin üniversite başvuruları için 5 dosyaya kadar ücretsiz yapıyor bu işlemi. Aslı gibidir diye bir mühür vuruyor belgelere ve bunları okula postalıyorsunuz ya da tarayıcıda taratıp internetten okula başvuru yapıyorsunuz. Okul başvuru konusunda da her okulun sistemi farklı. Ama yüksek lisans başvurularında çoğu okul neyse ki kendi internet sitesi üzerinden başvuru alıyor.

Almanya’da yüksek lisans (master) yapmak isteyenler için size bazı bilgileri paylaştım.

Umarım bu tarz düşünceleriniz varsa gerçekleştirirsiniz.

Yolunuz açık olsun!

Daha fazla yazı için sitemizin eğitim sekmesine bakmanızı öneriririz.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR