Ana SayfaAlmanyaAlmanya’dan İş Teklifi Almanızı Sağlayacak 5 Beceri

Almanya’dan İş Teklifi Almanızı Sağlayacak 5 Beceri

Selam! Almanya’dan iş teklifi almak ister miydiniz? Geçen trende ingilizce bir makale okudum jobs and careers mag sitesinde bana çok güzel infolar verdi. Bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Çok fazla üniversite tercihi yapacak, mezun olmus, ya da üniversite geçişi yapmak isteyen, iş bulmak isteyen yani Almanya’da yaşamayı isteyen arkadaşlar bana yazıyor. Çok fazla öneri soran da oluyor. Bugün bu yazıda Alman iş piyasasında tercih edilen kişiler olmak için, olumlu başvurular almanızı sağlayacak bir pozisyonda olmanız için hangi becerilere ihtiyacınız var onu anlatacağım. Bu becerileri müthiş, profesyonel bir şekilde bilmenize gerek yok. Yani deneyim kazanmak, temellerini öğrenmek yetecektir. Zaten Almanya’da bir işe alındığınızda muhtemelen eksik görülen becerileriniz için şirketin karşıladığı kurslara gideceksiniz.

1- Programlama Becerisi

Almanya’da teknolojik beceriler her zaman yüksek talep görmekte. Almanya iş piyasası tarafından özellikle aranan bazı beceriler şunlar; Python, Java, Javascript vs.

Ben Udemy’den aldığım Python eğitim setiyle, ufak bir başlangıç yapmıştım. Yani ben programlama becerilerime Python ile başladım. Ama programlamada yeniyseniz, Python’ı hızlıca öğrenebilirsiniz. Yani kolay okunur ve yazılır. Bu sayede öğrenmek de çok kolay.

2- Müşteri Hizmetleri Becerileri

Almanya’da uzmanlık alanınız ne olursa olsun, profiliniz için etkili iletişim, kültürel farkındalık, ekip çalışması ve proaktiflik gibi beceriler önemlidir.

Ben, nedir bu müşteri hizmetleri becerisinin kıstasları diye merak edip tekrar araştırdım. Bu beceriler 15 alt özelliğe ayrılıyor:

 1. Sabır
 2. Dikkat
 3. Net iletişim
 4. Ürün bilgisi
 5. Olumlu dil
 6. Rol yapma becerisi
 7. Zamanı kullanma becerisi
 8. Müşterileri okuyabilme becerisi
 9. Sakinlik
 10. Hedef odaklı olmak
 11. Sürprizlerle başa çıkabilmek
 12. İkna becerisi
 13. Kararlılık
 14. İş bitirme becerisi
 15. Öğrenme isteği

Bu saydıklarımın en az yarısının ben de oldugunu düşünüyorum. Ben öğrenciyken, bir kuruyemiş, çikolata mağazasında çalışmıştım part time. Özellikle bu üstteki beceriler için bana çok katkısı olmuştu. Eğer siz de müşterilerle yüz yüze çalışacağınız bir meslekteyseniz bu özelliklerinizi geliştirmelisiniz. Bence iş deneyimleriyle, kitaplarla, kurslarla bu becerileri kazanmamanız için bir sebep yok.

3- Veri Analizi Becerisi

Almanya’da veri analizi uzmanları, farklı endüstrilerde yüksek talep görmektedir. Özellikle büyük sayı kümelerini anlamlandırabilen ve kavramsallaştırabilen veri bilimcilerini ayakta kapıyorlar.

Bununla ilgili olarak şöyle bir şey okumuştum.

LinkedIn’da iki analist, 2008 yılında ‘veri bilimcisi’ terimini icat ediyorlar. Sadece yaptıklarını anlatmaya çalışıyorlarmış. Yani web siteleri tarafından üretilen büyük verilerden iş değeri elde ediyorlarmış. Bu süreçte önümüzdeki yıllarda inanılmaz talep görecek ve hatta 21. Yüzyılın en seksi işi olarak adlandırılacak iş ünvanının isim babası olmuşlar. Wow.

4- Pazarlama Becerisi

Pazarlama bir yaşam becerisidir. ve başarılı bir şekilde satış yapma yeteneği olmadan, ilk etapta iş bulmakta zorlanabilirsiniz. Almanya’da yaratıcılığın, ikna edici iletişimin ve dijital pazarlama becerilerinin sergilenmesi yüksek talep görüyor. Bu madde için çok detaya girmeyeceğim zira internet çok büyük bir kütüphane pazarlama ile ilgili.

Peki ne yapacaksınız?

 1. Çalışma alanınızda bir programlama dili öğrenebilirsiniz.
 2. Fırsatları yakalamak için almancanızı geliştirebilirsiniz.
 3. Staj ile iş deneyimi kazanabilirsiniz
 4. Dijital pazarlama ve veri analizinin temellerini öğrenebilirsiniz.


Yazının burasına kadar okuduysanız size güzellik yaparak birkaç ücretsiz çevrimiçi platformda alabileceğiniz kursları paylaşayım.

Datacamp

Deutsche welle deutsch lernen

Coursera

Mooc

Edx

İsimlerine tıklarak sitelere ulaşabilirsiniz. Buralardan ücretsiz olarak faydalanıp, farklı bir ülkede iş piyasasına girmek için gerekli olan ilk adımları atabilirsiniz. Dahasında Almanya’dan iş teklifi almamanız için hiçbir neden yok.


Daha fazlası için sitemizin kariyer sekmesine bakmayı unutmayın!

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR