Ana SayfaYabancı DilAlmancaAlmanca Öğrenme Taktikleri (A1-C1)

Almanca Öğrenme Taktikleri (A1-C1)

Almanca öğrenmek ister misin? Opps! ya da şöyle sorayım. Almanca öğrenmek zorunda mısın?

Almancayı yaklaşık üç yılda öğrendim. Geçen Kasım ayında TELC Deutsch C1 Hochschule sınavına girdim ve geçtim. Resmi olarak konuşursak Almanca dilini “yetkin” veya “ileri düzeyde” kullanıyorum.

LinguaTV ile Almanca Öğrenmek İçin Tıklayın!

Mark Twain’in en az sevilen dilini öğrenme fikri göz korkutucu geliyorsa, ancak yine de yapmak istiyorsanız okumaya devam edin. Adım adım Almanca’yı tam olarak nasıl öğrendiğimi anlattım. Sizlerin de bu süreci daha hızlı ve acısız atlatmanız için, işte karşınızda Almanca Öğrenme Taktiklerim.

Favori Alman Filmleri, Dizileri ve Daha Fazlası!

Tüm Seviyeler İçin Genel İpuçları

Öncelikle, ne tür bir öğrenci olduğunuzu belirlemeniz gerekir. Almancayı en iyi kursta mı yoksa kendi başınıza mı öğrenirsiniz? Kendi başınıza Almanca öğrenmek istiyorsunuz. Ders kitaplarını kullanabilir misiniz yoksa bir uygulama kullanmayı mı tercih edersiniz?

Yıllardır bir okul, sınav, ders peşinden koştunuz. Kendi çalışma stilinize hakimsinizdir. Yani bu soruların cevabını sizden iyi bilecek kimse yok.

Bu bölümde, kişisel olarak yararlı bulduğum dil okulları, uygulamalar ve ders kitaplarından bahsedeceğim. Bunun yanı sıra Almanca için genel ipuçları ve püf noktaları paylaşacağım.Bir Kursta Almanca Öğrenmek

 • Bir kursa harcayacak sağlam paranız var mı? O zaman kurslarınızı Goethe Institut’ta alın. Bir nedenden dolayı altın standarttırlar. Türkiye’de yaşıyorsanız zaten Almanca yeterliliğinizi kanıtlamak için büyük ihtimalle Goethe’de sınava gireceksiniz. Goethe’deki iki haftalık yoğun B2.2 kursumda, şimdiye kadar aldığım diğer Almanca derslerinden daha fazlasını öğrendim.
 • Goethe’ye gücünüz yetmiyor mu? Almanya’daysanız, bir sonraki en iyi seçeneğiniz yerel VHS’nizdir (Volkshochschule).
 • Başka bir dil okuluna gitmeye karar verirseniz, dil bilgisini gerçekten öğrettiklerinden emin olun. Bazı zincir okullar size dili “sezgisel olarak” öğretebileceklerini iddia ediyor. Bu bir yalan. Kesinlikle Gramer öğrenmen gerekiyor.
Almanca öğrenmek için internet, müthiş bir kaynaktır.

Uygulamalarla Kendi Başınıza Almanca Öğrenin

 • Babbel, piyasadaki en iyi dil öğrenme uygulamasıdır. Diğer uygulamaların aksine, Babbel dil bilgisi kurallarını öğretir ve komut dosyası biçiminde konuşma pratiği içerir. Çok pahalı ama çok fazla anlaşma yapıyorlar, bu yüzden tam fiyatı ödemeye aldanmayın.
 • Daha ucuz bir şeye mi ihtiyacınız var? Yoksa ücretsiz mi? DuoLingo’yu deneyin. Bir uyarı: Yalnızca DuoLingo ile Almanca dilbilgisi konusunda yetkin olmayacaksınız. Daha çok pratik yapmaya yönelik bir uygulama ve bu konuda iyi.

İşte sizin için ücretsiz Almanca öğrenme uygulamaları!

Ders Kitapları ve Çalışma Kitapları

Açıkçası, bir kursa kaydolduysanız, fazladan ders kitabı satın almanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, öğrenmenizi desteklemek için bir dil bilgisi çalışma kitabı edinmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Yaşadığınız yerde bu kitapları alamıyorsanız, seviyeleri olan alternatiflere bakın. Kapağında sadece “Almanca öğren” yazan kitapların iyi organize edilmiş veya eksiksiz olması pek olası değildir. Bu konuda internet devreye giriyor.

Alternatif olarak, bazen ücretsiz PDF’ler çevrimiçi olarak bulunabilir. Yani ben öyle duydum. Ama siz benden duymamış olun! 😛Ders Kitabı Önerilerim:

 • A1 – B1 seviyeleri için: Hueber’den Menschen serisi. Hem ders kitabını (Kursbuch) hem de çalışma kitabını (Arbeitsbuch) almayı unutmayın.
 • B2 – C1 seviyeleri için: Sicher! Hueber’den seriler

Almanya’da yaşamıyorsanız, Hueber ders kitaplarını doğrudan web sitelerinden sipariş edebilirsiniz.

Almanca Gramer Çalışma Kitabı Önerilerim:

Cornelsen’den Grammatik Aktiv A1 –B1
Cornelsen’den Grammatik Aktiv B2 – C1
Schubert’in Grammatik serisi (A Grammatik, B Grammatik ve C Grammatik)

Tek Başına Öğrenenler için İpuçları

 • Biliyorum bu biraz klişe olacak ama doğru; tutarlılık anahtarınız olacak. Kendinize bağlı kalabileceğiniz bir program yapın ve her gün en az yarım saat pratik yapın ve ayrıca her hafta biraz okuma, dinleme, konuşma ve yazma alıştırması yapın.
 • Hayali konuşmaların senaryolarını yazmak ve sonra bunları yüksek sesle okumak, size konuşma pratiği için çok yardımcı olacak.
 • Yazınızı kesinlikle düzeltecek kimseniz yok mu? Gerektiğinde, hem denemeler hem de komut dosyaları için DeepL‘i kullanabilirsiniz. Orijinal Almanca metnimi karşılaştırabileceğim “doğru” bir kopyaya sahip olmak için yazdıklarımı fişe takıyorum, İngilizce’ye çeviriyorum ve sonra (gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra) tekrar Almanca’ya çeviriyorum.

A1’den A2’ye: Başlangıç Seviyesi Almanca

Kendi başınıza iyi öğrenirseniz, daha düşük seviyelerde bir ders almanıza gerek yoktur. Her şey o kadar basit olacak ki fazla bir şey kaçırmayacaksınız. Bir sınıftaki “konuşma pratiğiniz”, kendi cevaplarınızı basit, önceden oluşturulmuş cümlelere yerleştirmek ve ardından bunları bir ortağa yüksek sesle okumaktan oluşacaktır.

Yazma alıştırmaları da bir o kadar kolay.

Ancak derslerin önemli bir faydası vardır: Almanya’da yaşıyorsanız, yeni arkadaşlar edinmenin en iyi yolu Almanca kursuna gitmektir.

Almancanızı geliştirmek için telefonlarda bir sürü uygulamalar var. Hiç denediniz mi?

Memrise (bu uygulamayı önermiyorum) ve biraz DuoLingo ile A1’i geçtim.

A2 biraz daha fazla çaba gerektiriyordu. Ders kitapları üzerinde kendi başıma çalıştım ve ayrıca DuoLingo ve Babbel’i de kullandım.

Uygulamalarla öğrenmek iyiydi; özellikle A1 için. Gramer bilgim ciddi anlamda eksikti. Geri dönüp hepsini tekrar yapmam gerekseydi, öğrenimimi bir dilbilgisi çalışma kitabıyla tamamlardım, böylece en başından sağlam bir temele sahip olabilirdim.

LinguaTV ile Almanca Öğrenmek İçin Tıklayın!

Tek Başına Öğrenenler için Genel İpuçları

 • Ders kitaplarıyla öğrenmek? Her dinleme alıştırmasını tamamladıktan sonra, sesin metnini bulun ve tekrar dinleyin. Ardından, diyaloğu birkaç kez yüksek sesle okuyun. Bu, dinleme ve konuşma becerilerinizi geliştirecektir.
 • Bir uygulamayla (özellikle DuoLingo) öğreniyorsanız, B1: Orta Düzey Almanca altındaki ek materyaller listeme bakın. Burada listelenen videolar, ana dili Almanca olan kişilerden Almanca duymaya alışmanıza yardımcı olacaktır.
 • Easy German’dan “Super Easy German” çalma listesi gibi seviyeniz için hazırlanmış ek materyalleri pas geçmeyin. “Gerçek” Alman TV şovlarını veya filmlerini denemenin veya Almanca roman okumaya çalışmanın cazip geldiğini biliyorum, ancak başlangıç aşamasında hazır değilsiniz.

B1: Orta Düzey Almanca

Bu noktada uygulamalar yeterli olmayacaktır. Ya derslere katılmanız ya da bir ders kitabı ve çalışma kitabı üzerinde yoğun bir şekilde çalışmanız gerekecek.

Bu noktada ders almaya başladım. Ancak, bir sınıfa ayak basmadan B1’i (ve dürüst olmak gerekirse, tüm seviyeleri) geçmenin mümkün olduğundan eminim; tek yapmanız gereken düzenli konuşma pratiği yapmanız ve ana dili İngilizce olan birinin yazınızı gözden geçirmesini sağlamanız.

Alman arkadaşınız veya aileniz yoksa Tandem gibi bir siteyi deneyebilir veya özel ders alabilirsiniz.

Almanca B1 Genel ipuçları

 • Seviyenize uygun ek materyaller kullanın. Tavsiyelerim şunlardır:
  • Easy German’dan Süper Kolay Almanca oynatma listesi ve B1 videoları.
  • Deutsche Welle, Almanca öğrenmenize yardımcı olacak seviyeye uygun ve ücretsiz interaktif derslere, oyunlara, haberlere ve videolara sahiptir.
  • B1/orta seviyedeki öğrenciler için özel olarak hazırlanmış kısa öyküler, “gerçek” haberleri ve kitapları okumaya başlamanıza yardımcı olabilir.
 • Clozemaster, kelime dağarcığınızı genişletmek ve dil bilginizi geliştirmek için harika bir araçtır.
 • Almanya’da kalmak için B1 sınavına girmeniz gerekiyorsa, tamamen kendi başınıza öğrenmenizi önermiyorum; özellikle günlük yaşamınızda nadiren Almanca konuşma fırsatınız varsa. Bir ders alın veya en azından kendi çalışmanızı haftada bir özel derslerle destekleyin, böylece öğretmeniniz yazınızı düzeltebilir.
Almanca seviyenizi geliştirmek için sıklıkla Almanca film ve dizi izlemenizi öneriyoruz.

B2: Orta Üst Düzey Almanca

Ders alıyorsanız, öğretmeniniz muhtemelen bir noktada B1 ve B2 arasında büyük bir “boşluk” olduğunu söylemiştir. Beklenti, B1’den sonra bir süre ara vermenizdir. Bu süreçte dille ilgili gerçek dünya deneyimi edinmeniz ve ardından birkaç yıl sonra B2 dersi almanız beklenir. (Tabii ki Almanya’da yaşıyorsanız.)

Ciddi anlamda; o kadar büyük bir sıçrama ki, B1’i bitirmiş ama kendini B2’ye hazır hissetmeyen insanlara B+ gramer kitapları bile satıyorlar.

Beklemek zorunda değilsiniz; ancak, B1’i bitirdikten hemen sonra başlarsanız, B2’nin çok zor olduğunu hissedebileceğiniz doğrudur. Özellikle dilbilgisini gerçekten öğrenmek ve/veya başkalarıyla konuşma pratiği yapmak için zaman ayırmadıysanız.

B2.1 sınıfımda gerçekten zorlandım. B2.2 benim için daha kolaydı. Lakin bunun nedeni, ilk seferinde gerçekten öğrenmemiş olduğum A2 – B1 gramerini geri dönüp öğrenmek için zaman ayırmamdı. Sonunda, yine de “yeterli” değildi ve Dresden’deki Goethe Enstitüsü’nde B2.2’yi tekrarlamak zorunda kaldım.

Almanca B2 Genel İpuçları

 • Günün en az bir saatini Almanca öğrenmeye ayırın. Bu çok gibi gelebilir, ama gerçekten değil. İşe gidip gelirken bir Almanca podcast dinleyin. İngilizce bir şey izlemek yerine bir Alman dizisi veya filmi seçin. Yatmadan önce bir Almanca kitaptan bir bölüm okuyun.
 • Almanca altyazılı Almanca filmler, belgeseller, TV şovları ve YouTube videoları izleyin.* Bunlar olmadan izlemek için uğraşmanın bir anlamı yok; sadece kafanızı karıştırmakla kalmaz, yeni kelimeler öğrenmenizi de engelleyebilir. Bir gün, altyazılara ihtiyaç duymayı bırakacaksın. Güven Bana.
 • Almanca gece haberlerini izleyin.
  • Almanya’da yaşıyorsanız, Tagesschau altyazılı olarak canlı olarak sunulur. ARD Mediathek’te de bulabilirsiniz.
  • Almanya’da yaşamıyorsanız, Tagesschau YouTube’da (altyazısız) mevcuttur.
 • Ortaokul öğrencilerine yönelik romanlarla başlayın ve genç/genç yetişkin bölümüne doğru ilerleyin. Açlık Oyunları veya Harry Potter gibi ana dilinizde okuduğunuz romanlarla başlamayı özellikle yararlı bulabilirsiniz.
 • Haberleri oku. Nachrichtenleicht ile başlayın ve ilerledikten sonra Tagesschau’ya geçin.
 • Bir tema üzerinde yazılı podcast’leri* dinleyin. Betikli podcast’ler seviyeniz için harikadır çünkü net konuşurlar, kelimelerini dikkatli seçerler ve (genellikle) nötr bir aksana sahiptirler. Deutschlandfunknova’nın sunduğu her şeyi şiddetle tavsiye ediyorum.
 • Yazmaktan çekinmeyin. Öğretmeniniz kitabınızdaki yazma alıştırmalarını isteğe bağlı yapsa bile, bunları kendiniz için zorunlu olarak kabul edin.

C1: İleri Almanca

İyi bir haberim var! B1’den B2’ye geçmekten farklı olarak, B2’den C1’e gitmek büyük bir sıçrama gibi hissetmeyecektir. Aslında, B2’nin benim için C1’den çok, çok daha zor olduğunu söyleyebilirim.

Bu temeli attıktan sonra, C1 gerçekten sadece son gramer bilgisini öğrenmek, kelime dağarcığınızı genişletmek ve ders kitaplarınızın dışında Almanca’ya kendinizi kaptırmak meselesidir.

Hatırlanması gereken en önemli şey, her gün pratik yapmanız gerektiğidir. Tıpkı egzersizde olduğu gibi, başarının anahtarı zevk aldığınız bir şey bulmaktır. Bu nedenle, okuduğunuz bir şey sırasında dikkatinizin sürekli dağıldığını fark ederseniz, yeni bir makale bulun.

İzlediklerini gerçekten beğenmiyor musun? Farklı bir film deneyin. Bu podcast berbat mı? Aboneliği iptal et.

Kaptın bu işi.

Okumak ve Dinlemek, Almanca konuşmanız için sizi cesaretlendirecektir.

Okuma ve Dinleme Becerilerinizi Geliştirin!

 • Okuduklarınızı çeşitlendirin. Sadece haberleri okumayın; Deutsche Welle, Die Zeit ve Der Spiegel gibi sitelerdeki bilimsel keşifler, sanat sergileri, tiyatro, teknoloji ve tarih üzerine makaleler okuyun.
  • Veya… bir dergiye abone olun! Her şeyi yeniden yapmak zorunda kalsaydım, NatGeo veya Der Spiegel’e abone olurdum.
 • “Sadece konuşan” insanlarla senaryosuz podcast’leri dinleyin, böylece “gerçek” insanların nasıl konuştuğuna dair bir fikir edinebilirsiniz.*
 • Almanya’da yaşamıyorsanız YouTube’da çok sayıda tam Almanca TV programı, belgesel ve rapor izleyebilirsiniz.*

Konuşma ve Yazma Becerilerinizi Geliştirin!

 • Bir defter alın ve bağlamdan çıkaramadığınız yeni karşılaştığınız kelimeleri tanımları ve orijinal cümleleriyle birlikte yazın. Haftada bir gözden geçirin.
 • Haftada en az 350-700 kelime yazmaya çalışın. Bilgi istemleri yazmak için Excel kullandım.
 • Almanca konuşacak kimseniz yoksa, tandem konuşan bir partner arayın. Bir sınava girmeyi planlıyorsanız, özel bir öğretmen için ödeme yapmak iyi bir alternatiftir. Böylece sadece öğrenme ihtiyaçlarınıza odaklanabilirsiniz.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR