Ana SayfaAlmanyaAlmanya Eyalet Sistemi ve Eyalet Haritası

Almanya Eyalet Sistemi ve Eyalet Haritası

Almanya – resmi adıyla Federal Almanya Cumhuriyeti – 16 egemen eyaletten oluşan federal bir cumhuriyettir. Her birinin kendine özgü özellikleri, güzellikleri ve kültürü vardır. Bu yazıda sizin için Almanya’da eyalet yapısından ve detaylarından bahsettik. 16 eyaleti tanıtmadan önce size küçük bir Almanya eyalet bilgisi vermek istedim.

Göz atın: Almanya’da Din ve Mezhepler

Almanya’da Eyalet Sistemi

Alman Ulus Devleti nispeten yeni bir oluşum olduğundan federal bir anayasaya sahiptir. Kurucu devletleri hala bir ölçüde bağımsızlığa sahiptir. Bilmeyenler için Almanya, 19. yüzyılın ortalarından sonlarına kadar birkaç farklı devletin birleşmesinden yaratılmıştır.

Çoğu eyalet, Eyalet Başbakanı (Ministerpräsident) liderliğindeki bir kabine ve Landtag olarak bilinen bir yasama organı tarafından yönetilir. Eyalet seçimlerinde eyalet meclisi temsilcileri her dört veya beş yılda bir (eyalete bağlı olarak) seçilir. Eyalet Başbakanı, Landtag üyelerinin çoğunluk oyu ile seçilir. Daha sonra her eyalet, Almanya’nın parlamentonun “üst meclisi” olan Bundesrat’a göndermek üzere bir takım temsilciler görevlendirir.

Savunma ve dış ilişkiler gibi belirli konular federal hükümetin sorumluluğundayken, diğerleri eyaletler ve federasyon arasında paylaşılır. Bununla birlikte, Almanya’nın Temel Yasası, her devletin kültür, eğitim ve iş eğitimi dahil olmak üzere bazı alanlarda yasama yetkisini elinde tutma hakkını da düzenler. Bu, örneğin okul sisteminin neden eyaletten eyalete önemli ölçüde farklılık gösterdiğini açıklar.

Şehir devletleri, eski devletler, yeni devletler ve özgür devletler

16 eyaletin içinde üç şehir eyaleti (Stadtstaaten) bulunmaktadır. Bunlar Berlin, Hamburg ve Bremen’dir. Diğer 13 eyalet, bölge eyaletidir (Flächenländer). Aynı zamanda üç eyalet – Bavyera, Saksonya ve Thüringen – kendilerini “cumhuriyet” anlamına gelen eski bir Almanca terim olan “özgür devletler” (Freistaaten) olarak adlandırıyorlar.

Almanya’nın 16 federal eyaleti

Almanya’nın yeniden birleşmesinden bu yana, Almanya’da her biri benzersiz olan 16 federal eyalet olmuştur. Bu eyaletleri birbirinden ayıran yalnızca yerel alışkanlıklar, bölgesel mutfak ve kültürel tuhaflıklar değil, aynı zamanda Schleswig-Holstein’daki rüzgarlı, beyaz kumlu plajlardan Bavyera’daki inişli çıkışlı, ormanlık Alp eteklerine kadar fark edilir derecede farklı görünüyorlar.

Aşağıdaki Almanya Eyalet haritası, Almanya’nın her bir eyaletinin ülke içinde nerede olduğunu göstermektedir:

Almanya Eyalet Haritası

Her bir eyaletin benzersiz tarihi, coğrafyası, şehirleri, lehçeleri, yemekleri, turistik yerleri ve ilgi çekici yerlerine biraz daha derine dalmak istiyorsanız, Almanya’nın federal eyaletleri için aşağıdaki kılavuzları bir araya getirdik.

Baden-Württemberg

Almanya’nın en genç federal eyaleti olan Baden-Württemberg, ancak 1952’de ortaya çıktı. Ancak bu durum, eyaletin üretim gücü olarak öne çıkmasını engellemedi. Eyalet, büyüleyici manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Bol miktarda ormanlık yaylaları, güzel vadileri, büyülü ormanları ve adeta masaldan fırlamış kaleleri ön plandadır.

Bavyera

Gözlerinizi kapatın ve Almanya’yı düşünün ve muhtemelen Bavyera’yı hayal ediyorsunuz. Bavyeralılar için gelenek, Alman birası ve Lederhosen kadar önemlidir. Eyaleti en çekici kılan şey ise her yıl Eylül sonu Ekim başında kurulan Oktoberfest. Ama bu eyalet aynı zamanda otomotiv, makine mühendisliği ve otomotiv alanındaki üretimiyle ünlü, gümbürdeyen bir endüstri kovanıdır.

Berlin

Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra, Almanya’nın başkenti Berlin, Avrupa’nın merkezi haline geldi. Göçmenler, heyecan verici başlangıç ​​sahnesinden, kötü şöhretli gece hayatından ve eşsiz kültürüne kapılmak Berlin’e akın ediyor.

Brandenburg

Berlinlilerin söylediklerinin aksine Brandenburg, Almanya’nın başkentini çevreleyen alandan çok daha fazlası. Ülkedeki en az nüfus yoğunluğuna sahip eyaletlerden biri. Ormanlarla, kanallarla ve yaklaşık 3.000 gölle kaplı. Dolayısıyla Brandenburg, ülkenin en büyük vahşi yaşamlarından bazılarına sahip.

Bremen

Almanya’nın en küçük ve en az nüfuslu federal eyaleti aslında iki bölgeden oluşuyor. Bunlar; Hansa şehri Bremen ve dış liman Bremerhaven. Bremen, yüzlerce yıl geriye uzanan ticari bir tarihe sahiptir. Bu güne kadar varlığını sürdüren etkileyici bir müze, galeri ve ortaçağ mimarisi koleksiyonuna sahiptir.

Hamburg

Bir başka Hansa şehri ve başka bir şehir devleti olan Hamburg, Almanya’nın ikinci büyük şehri ve ikinci en küçük eyaletidir. Elbe Nehri üzerinde, Kuzey Denizi’nden sadece bir taş atımı uzaklıkta yer alan Hamburg, endüstriyel manzarası ve salamura ringa balığı tutkusu ile kanıtlanan, gururlu bir denizcilik ve uluslararası ticaret geçmişine sahip bir liman şehridir.

Hessen

Mütevazı Hessen, Almanya’nın merkezinde yer alır ve onun atan finansal kalbidir. Ayrıca, Almanya’nın en büyük havalimanına da ev sahipliği yapıyor. Bu da Hessen’i uluslararası ticaret için bir merkez haline getiriyor. Bu arada eyaletin tarihi başkenti Wiesbaden villalar, kaplıcalar ve şaraplarla dolu rahat bir şehirdir.

Aşağı Saksonya

Almanya’nın yüz ölçümüne göre en büyük ikinci eyaleti olan Aşağı Saksonya, diğer tüm eyaletlerden daha fazla eyaletle sınırlanmıştır. Aynı zamanda eyalet sınırları hem deniz hem de dağlık alanları kapsar. Kuzey Denizi’ndeki Doğu Frizya adalarından Harz dağlarına kadar uzanır. Hannover’i ve tüm ülkedeki en verimli tarlalardan bazılarını geçer.

Mecklenburg-Vorpommern

Kırsal Mecklenburg-Vorpommern, 1.943 kilometrelik bozulmamış sahil şeridi, 2.000’den fazla göl ve sayısız pırıltılı beyaz kumlu plaj sunmaktadır. Dolayısıyla Almanya’daki en popüler turistik yerlerden biridir.

Kuzey Ren-Vestfalya

Almanya’nın en popüler eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya, yüksek teknoloji ve hizmetleri benimsemek için kademeli olarak kömür ve çeliği terk etti. Şu anda Avrupa’daki en yüksek yoğunluklu araştırma ağına sahip ve göçmenlerin sıkı bir favorisi.

Rheinland-Pfalz

“Rhineland-Pfalz” diyorsunuz, “şarap” diyoruz. Batıdaki Rheinland-Pfalz eyaleti, “kökler ve sarmaşıklardan” oluşan yemyeşil manzarasıyla Almanya genelinde ünlüdür. Ülkede yetiştirilen tüm üzümlerin üçte ikisini toplayan, en ormanlık eyaletlerden biridir. Ayrıca Almanya’nın önde gelen şarap üreticisidir.

Saarland

Almanya’nın “Küçük Fransası”, son 200 yılda sekiz kez “milliyetini” değiştirdiği için bir türlü karar veremiyor. Bu yer, yıllarca Fransa ve Almanya arasında gidip geldikten sonra, Saarland 1957’den beri sıkı bir şekilde federal cumhuriyetin bir parçası oldu.

Saksonya

Bir zamanlar büyük bir ticaret merkezi ve “Elbe’deki Floransa”ya ev sahipliği yapan Saksonya, Demir Perde’nin gerisine düştükten sonra acı çekti. Bu federal eyalette, 1980’lerin sonlarında Doğu Almanya rejimine karşı barışçıl protestolar başladı. Sonunda diğer şehirlere yayıldı ve nihayetinde Doğu Alman hükümetini devirdi.

Saksonya-Anhalt

Saksonya-Anhalt Almanya’daki UNESCO Dünya Mirası Alanlarının en yoğun olduğu yerdir. Bu nedenle ülkenin kültürel mücevheri olarak yavaş yavaş adını duyurdu. Pitoresk nehir manzarası, Elbe Nehri’nin 303 kilometresine kadar uzanıyor.

Schleswig-Holstein

Sandy Schleswig-Holstein, Kuzey ve Baltık Denizleri arasında yer alan Almanya’nın en kuzeydeki federal eyaletidir. Danimarka ile çok yakın olmasından dolayı bu eyaletin, Danimarka’nınkiyle derinden iç içe geçmiş bir tarihi ve kültürü vardır.

Thüringen

Almanya’nın coğrafi merkezi, etkileyici bir kültürel ve entelektüel soy dizisine sahip bir eyalet olan Thüringen’de yer almaktadır. Gür yeşillikleri ve tarihi şehirleri, onu Alman turistler arasında özellikle popüler bir seçim haline getiriyor. Lakin göçmenler için çok popüler sayılmaz.


Bu yazıda sizlere Almanya eyalet sistemi ve eyaletleri açıkladık. Eğer Almanya’ya yerleşmeyi düşünüyorsanız ve hayatınızı burada geçirmek istiyorsanız bu bilgiler sizin için önemli. Nitekim Almanca sınavlarında bile belli başlı eyaletleri soruyorlar. Alman vatandaşlığı sınavında da bu tarz sorular çıkıyor.
Bu tarz Almanya ile ilgili pratik bilgiler ve ipuçları hoşuna gidiyorsa, bizi instagramdan takip edebilirsin!

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR