Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Din ve Mezhepler

Almanya’da Din ve Mezhepler

Almanya’da hangi dine inanıyorlar? Almanlar hangi Hristiyan mezhebine mensuplar? Bu yazıda Almanya’da din ve mezhep üzerine bir bilgi paylaşımı yapacağız.

Göz atın: Alman İcatları ve Alman Başarı Modeli

Almanya Din ve Protestan Reformu

MS 350 civarında, Vizigot piskopos Ulfilas (Wulfila), İncil’in ilk Almanca çevirisi olan Gotisch’e çevirisini tamamladı. Ardından pagan Germen halklarını Hıristiyanlığa dönüştürme sürecini başlattı.

Bu başarıldıktan çok sonra, 1517’de Martin Luther geldi . Luther’in Protestan Reformu (Augsburg’da Phillip Melanchthon, Zürih’te Huldrich Zwingli ve Cenevre’de John Calvin ile birlikte) batı Hristiyan kilisesini ikiye böldü. Almanya ve İsviçre bugün Protestanlar ve Roma Katolikleri arasında neredeyse eşit olarak bölünmüş durumda. Ayrıca bu ülkelerde ve çoğunluğu Katolik Avusturya’da çeşitli inançları temsil eden küçük azınlıklar da vardır. Bunlar, Budistler, Doğu/Rum Ortodoks, Yahudiler, Müslümanlar, Mormonlar ve diğerleri.

Almanlar Hangi Dine İnanıyorlar?

Almanların yüzde 60’ından biraz fazlası, iki ana Hristiyan kilisesi olan Katolikler ( die Katholiken ) ve Protestanlar (çoğunlukla Lutherans, die Evangelischen ) arasındadır. Her inanışın Almanya’daki yaklaşık yüzdesi 30 civarındadır. Bununla birlikte, Almanya’nın belirli coğrafi bölgeleri daha fazla Katolik veya Protestan’a sahip olma eğilimindedir. Güneyde Bavyera ve Almanya’nın uzak batı bölgesindeki Saarland ağırlıklı olarak Katolik. Kuzey, orta ve güneydoğu bölgeleri çoğunlukla Protestandır. Müslümanlar (çoğunlukla Almanya’da yaşayan Türkler ve Araplar) için tahminler, nüfusun yüzde iki ila dördü arasında değişiyor. Diğer tüm dini mezhepler bir araya getirildiğinde Alman nüfusunda yalnızca %1 oluşturuyor.

Bu istatistiğe göre, dinsiz ve hiçbir kiliseye üye olmadığını iddia eden Almanlar %35 seviyesinde. Bazı durumlarda bu, dini bir karardan çok finansal bir karardır. Alman hükümeti , Katolik ve Protestan kiliselerinin yanı sıra Almanya’daki bazı Yahudi topluluklarını ( Kultussteuer ) destekleyen Kirchensteuer adı verilen bir kilise vergisi toplar. Birçok Alman, devlete herhangi bir kiliseye üye olmadığını yasal olarak beyan ederek kilise vergisinden kaçınır. (kişinin toplam gelir vergisinin %9’u; Baden-Württemberg ve Bavyera’da %8’i). 

Avusturya ve İsviçre’nin yanı sıra diğer bazı Avrupa ülkeleri de kilise vergisi alıyor. Ancak Almanya’dakinden daha düşük bir oranda.

Alman kilise vergisi olan Die Kirchensteuer, kiliselerin eskiden Alman topraklarını yöneten krallardan veya prenslerden artık mali destek almadıklarında uğradıkları gelir kaybını telafi etmek için 19. yüzyılda getirildi. Almanya’da devlet kilisesi olmamasına rağmen, devlet kiliseler için vergi toplar. Onlar da bunun için onlardan bir ücret (ortalama %3) alır. 

2011 yılında vergi geliri Katolikler için 4,9 milyar Euro ve Protestanlar için 4,4 milyar Euro idi.

Almanya’da Laiklik

Almanya, Avrupa’nın çoğu gibi, son birkaç on yılda giderek laikleşti. Özellikle dinden vazgeçen komünist yönelimli bir hükümet altında büyüyen Doğu Almanlar, daha az dindardır. Öte yandan, çoğunlukla Katolik Bavyera’da, kiliseye nadiren ayak bassalar bile, daha dindarlardır.

Almanlar kendilerini dindar olarak görse bile, bu çok sık kiliseye gittikleri anlamına gelmez. Kısmen bunun nedeni, Almanya’daki kiliselerin genellikle Kuzey Amerika’da görülen kiliseye devam etmenin sosyal yönlerinden yoksun olmasıdır. Bazı istisnalar olmasına rağmen, Avrupa’daki kilise hizmetleri daha çok ritüel ve tören ve daha az sosyal topluluk olma eğilimindedir. Pek çok Alman bir kilisenin içini yalnızca Paskalya veya Noel’de veya bir düğün veya cenaze için görür. Hatta çoğu sefer o zaman bile görmez. Avrupa’nın çoğunda bir kilise düğünü kesinlikle isteğe bağlıdır. Gerçek, yasal nikah bir devlet memuru tarafından yapılır.

Almanya’da Dini Bayramlar

Birçok konfessionslos (“dinsiz”) Almanlar bile , temelde dini bayramlar olan birçok resmi tatilin tadını çıkarırlar. Buna ek olarak, Almanya’da eyaletlerin de kendine özel dini bayramları vardır. Bavyera ve Baden Württemberg eyaleti dini bayram konusunda oldukça zengindir. Aşağıda Almanya’da resmi tatiller ve önemli günler yazımıza ulaşabilirsiniz.

Göz atın: Almanya’da Resmi Tatiller ve Önemli Günler 2022

Almanya’da Okulda Din Eğitimi

Almanya’da devlet okulları müfredatının standart bir parçası din eğitimidir. Çoğunlukla, bu Katolik veya Protestan öğrencilerle sınırlıdır. Ancak bazı eyaletler Yahudi öğrencilere de eğitim vermektedir. Berlin’de üç devlet okulu da Budistler için eğitim veriyor. Din eğitimi zorunlu bir ders olmasına rağmen (Alman Anayasası’na göre!), belirli bir yaşın üzerindeki (veya ebeveyn talebiyle) öğrenciler kişisel nedenlerle dersten çıkabilirler.

Sadece son yıllarda Almanya’nın en büyük Hıristiyan olmayan dini azınlığına mensup öğrencilere İslami eğitim verilmesi konusunda ciddi tartışmalar oldu. Ancak 2012’den bu yana, birkaç Alman eyaleti, ya okul müfredatının bir parçası olarak ya da Almanya’daki İslami kurumlarla işbirliği içinde Müslüman öğrencilere eğitim sunmaktadır. İslami eğitim bazı sorunları beraberinde getirir:

  • Bu tür dersleri kim verecek? 
  • Onları kim eğitiyor? 
  • Müslüman dininin çeşitli biçimleri (Sünni, Şii, Alevi vb.)
  • Etnik bölünmeler (Türk, Arnavut, Pakistan vb.) ne olacak? 

Bu tür zorluklar, Almanya’nın devlet okullarında İslami eğitimin verilmesini uzun süre geciktirdi.

2006 yılından bu yana Berlin, öğrenciler için din dışı “etik” eğitimi talep etmektedir. Bu, Berlin’de ve kuzey Almanya’da hakim olan din olan Protestan/Lutheran ( evangelisch ) eğitimi alan öğrenci sayısında düşüşe neden oldu . (Her ne kadar oradaki birçok Alman herhangi bir dine bağlı olduğunu iddia etmese de.)

Almanya’daki 16 eyaletin neredeyse tamamı, din eğitiminin yerini alacak bir ders olarak etik eğitimi sunmaktadır. Ahlak dersi öğretmenleri için standart gereksinimlerin olmaması eleştirisi olmuştur. Birçok Länder’de bir öğretmenin yalnızca böyle bir kursu öğretmeye ilgi duyduğunu ifade etmesi gerekir. Berlin, Bremen, Hessen ve Schleswig-Holstein’da felsefe öğretmenleri etik eğitimine atanır.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR