Ana SayfaYaşamAlışverişAlmanya'da İndirmeniz Gereken Uygulamalar

Almanya’da İndirmeniz Gereken Uygulamalar

Türkiye yaptığım geziden kısa bir süre önce yeni bir cep telefonu aldım. Ancak dönüşümüze kadar en sevdiğim uygulamaları kullanmaya başlayamadım. Ve bunların çoğu Almanya’daki yaşamla ilgili. Bu yazıda Almanya’da indirmeniz gereken uygulamalar hakkında bir liste yaptım.

Bunlardan bazıları dille ilgili, Almanca’da kendimi sürekli utandırmamak için hiç bitmeyen bir süreç. Diğerleri, günlük navigasyon, zamanlama veya sadece Alman yaşamına daha iyi entegre olma konusunda yardımcı olur. Hayatımızın çoğunu telefonlarımızda yaşarken, en iyi telefon uygulamaları yurtdışında yaşama başarınızın ayrılmaz bir parçası olabilir.

Açıkçası tek ben değilim. Bu sorunun takip ettiğim bir Facebook grubu olan Berlin Expats’ta sık sık ortaya çıktığını görüyorum. Kullandıklarımın yanı sıra ilgi çekici bulduğum uygulamaları da paylaşacağımı düşündüm. Denemem gereken siteler veya uygulamalar hakkında herhangi bir ipucu almaktan da mutluyum.

Lütfen bunların birçoğunun Berlin’e özgü olduğunu unutmayın. Farklı bir şehir için harika bir uygulamanız veya kaçırdığım bir şey varsa, lütfen aşağıda yorum olarak paylaşın.

Almanca Dil Uygulamaları

Daha önce bununla ilgili bir yazı yazmıştık. Burada bulabilirsiniz. Ancak, şimdi bunu favorilerimden bazılarıyla güncelliyorum:

 • Duolingo – Bir dil öğrenmekle ilgilenen herkes bunu bir kerede indirmiştir. Oyun benzeri arayüzü ile başlamak ücretsiz ve kolaydır. Bu şekilde dil öğrenmenin ne kadar yararlı olduğu konusunda tartışmalar var. Ancak temel Almancayı hızlı bir şekilde konuşmaya çalışıyorsanız yine de bir şans vermenizi tavsiye ederim. 
 • Babbel – Bu başka bir popüler dil uygulamasıdır. Az ya da çok ileri seviyelere kolayca geçebilmenizi seviyorum. İkisi oldukça farklı çalıştığı için Duolingo ile iyi eşleşir.
 • Mondly – ​​Mondly uygulaması, kelimelerinizi ve ifadelerinizi dinlemek ve bunları doğru bir şekilde söylerseniz olumlu geri bildirimlerle yanıt vermek için son teknoloji konuşma tanıma özelliğini kullanır. Profesyonel seslendirme sanatçılarının yer aldığı konuşma odaklı bir müfredatı var. Ayrıca ana dili İngilizce olan biri gibi daha hızlı konuşabilirsiniz. Ayrıca, iOS ve Android’deki MondlyAR uygulamasıyla, Artırılmış Gerçekliğin yardımıyla kendinizi kaptıracaksınız. Temel Mondly uygulamasını denedik. Doğal bir şekilde etkileşimde bulunmanıza olanak tanıdığı için onu benzersiz bulduk.
 • DW – Uluslararası haber sitesi Deutsche Welle’de sadece haber yok. Ayrıca kullanışlı bir dil öğrenme sitesi ve indirilebilir bir uygulama var. Farklı kurslar diyalog, alıştırmalar ve B2’ye kadar telaffuza odaklanır (web sitesinde daha yüksek seviyeler). Almanca öğretmenleri de bunu öneriyor.

Leo , gerekli olan başka bir sitedir. Google çeviriden çok daha doğru, en iyi çevrimiçi sözlüğü sağlar ve bir uygulama olarak mevcuttur. 

Almanya Ulaşım Uygulamaları

Google haritaları sürekli olarak gelişiyor. Ayrıca nereye giderseniz gidin hayati bir kaynak diyebilirim.

Ancak, Almanya’nın zengin toplu taşıma seçeneklerinde gezinmek için aynı derecede önemli olan birkaç uygulama var.

 • BVG – Berlin’in toplu taşıma araçlarının çoğundan sorumlu olan BVG’nin uygulaması şehirde çok önemlidir. Uygulama aracılığıyla rota planlama, haritalar ve ulaşım biletlerinizi satın alma olanağı sağlar.
 • Deutsche Bahn – Ulusal demiryolu hizmetinde ayrıca, sık sık demiryolu ile seyahat ediyorsanız oldukça yardımcı olacak bir uygulaması vardır.
 • Offi – Bu, BVG dışındaki alternatif toplu taşıma uygulamalarından sadece bir tanesidir. Kreuzberg’deki (otobüslere bağımlı olduğunuz) bir arkadaşınız, varış saatlerini doğru verdiği için buna yemin ediyor.

Ve özellikle yeni yasal e-scooter’lar artık şehrin köşelerini çöpe atarken, araç paylaşım uygulamalarını da unutamayız. Uber’in Almanya’da çalışmasını sağlamaya çalıştığını, ancak çoğu Kuzey Amerika şehrinde olduğundan çok daha az popüler olduğunu unutmayın.

Bunlardan herhangi birini henüz kullanmadım, ancak daha iyi uygulamalar arasında:

Henüz ihtiyaç duymadığım ama merdivenlerden oluşan bu şehirde hayat kurtarıcı olacağını düşündüğüm bir diğer araç ise engellilere şehrin her yerinde erişilebilirlik hakkında bilgi veren tekerlek haritası.

Almanya için Yemek Uygulamaları

Almanya’da indirmeniz gereken uygulamalar listesine yemek-gıda bölümünden devam ediyoruz.

Ne yazık ki, yiyecek teslimatı Türkiye’nin gerisinde kalıyor. Son zamanlarda Lieferando gerçekten şehirdeki tek oyuncu gibi geliyor.

Bununla birlikte, Berlin’in AB ulaşım bölgesinde yaşıyorsanız, yemek teslimatı için doğrudan çevrenizdeki restoranları aramak en iyisidir. Birçok hızlı-rahat restoran, hizmeti ücretsiz olarak sunar.

Ayrıca şunları da göz önünde bulundurun:

 • Durst – Spätkauf veya Spätis , 24 saat açık köşe dükkanları gibidir. Ayrıca ihtiyacınız olan her yerdedir. Bu uygulama, tüm süt/sigara/bira ihtiyaçlarınız için size en yakın olanı bulmanıza yardımcı olur.
 • Sonntags – Ya da bir Pazar günü alışverişinizi yapmadan yakalanırsanız(nefes nefese!), bu uygulama size marketten eczaneye kadar açık olan her yeri gösterecek.
 • Gorillas, Flink ve tabii ki Getir. Bunlar da ya da bunlardan biri mutlaka telefonunuzda olmalı. Eve market servisi yapıyorlar.

Almanya için Gezi Uygulamaları

 • Going Local Berlin – Kullanışlı bir çevrimdışı harita ile şehirdeki etkinlikler, turistik yerler ve turlar hakkında filtrelenebilir bilgiler sunar.
 • Street Art Archive – Sokak sanatı, şehrin kültürel yapısının ayrılmaz bir parçasıdır ve bu uygulama en iyisini bulmanıza yardımcı olabilir.
 • Berlin Wall – Duvarın eski çizgisini izleyen tuğla çizgi yardımcı olsa da, bu uygulama tüm arka plan bilgilerini sunar. Eski Doğu’da mı yoksa Batı’da mı olduğunuzu ve burada ne olduğunu görün.
 • Guidemate – Bu toplu bilgi uygulaması, herkesin hikayesini paylaşmasına ve nereye gidileceği ve ne yapılacağına dair yerel ipuçları içermesine olanak tanır.

Almanya’da Önemli Diğer Uygulamalar

 • Slack – Bu, Almanya’da Amerika’dan çok daha kullanışlı görünen başka bir grup mesajlaşma platformudur.
 • Doodle – Öğle yemeğini bir ay önceden planladığınız bir ülkede, bu planlama uygulaması hem resmi hem de gayri resmi ortamlarda kullanılır.
Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR