Almanya’da Evlenmek

Almanya’daki düğünler dilediğiniz kadar romantik olabilir. Ancak bürokrasi için biraz daha zaman tanımanız gerekecek. Almanya’da evlenmek mi istiyorsunuz? Peki Almanya’da evlenmek için gereken belgeler nedir? Bu yazıda sizin için mini bir Almanya’da evlilik rehberi hazırladık.

Göz atın: Almanya Ciddi Evlilik ve Arkadaşlık Siteleri

Almanya’da Evlilik

Evlilikler, ilgili kişiler arasında yasal birlikler veya “yasal olarak bağlayıcı sözleşmeler” olarak bilinir. Evlilik, geleneksel olarak, başından beri Anayasa ile korunmuştur. Almanya’da evlenen herkes, bir sivil tören için önce fiziksel olarak bir Standesamt’ta görünmelidirAslında ihtiyaç duyulan tek şey budur ve çiftlerin büyük çoğunluğu daha ileri gitmez. Sivil törende şahit gerekli değildir. Standesamt düğünü (ve belge işleme) maliyeti 65 € ile 250 € arasında değişir. Ayrıca tören genellikle Almancadır. Bu nedenle bir tercümanın hazır bulunması tavsiye edilir. (Bazı durumlarda zorunludur). Bu, hem ortaklar hem de tanıklar akıcı Almanca konuşamıyorsa özellikle önemlidir.

Almanya’da evlenmeyi planlayan çiftler bir an önce yasal formalitelere başlamalıdır. Birkaç ay sonra çok erken değil. İşler genellikle bundan çok daha kısa sürede elden çıkar. Ancak bir dizi yasal sorun, özellikle önceki evlilikler, genelde güçlük yaratır.

Evlenmeye karar verdiğinizde ilk kontrol edeceğiniz yerler şunlardır. Yerel büyükelçiliğiniz veya konsolosluğunuz ve yerel sulh yargıç ofisi ( Standesamt ). Bu yerlere hangi belgelerin gerekli olduğunu sorun. Gereksinimler bölgeden bölgeye değişir. Ayrıca eşlerden birinin veya her ikisinin uyruğuna, önceki medeni durumuna ve diğer koşullarına bağlı olarak bazı ekstra gereksinimlerin olması olasıdır..

Almanya’da Evlenmek İçin Gereken Belgeler

Her iki ortağın da büyük olasılıkla şunlara ihtiyacı olacaktır:

  • Geçerli bir pasaport
  • Resmi bir doğum belgesi
  • Almanya’da en az 21 günlük sürekli ikamet belgesi (bu , yerel Anmeldeamt tarafından verilen bir Meldebescheinigung olabilir )
  • Bekar olmanın kanıtı ( Ledigkeitsbescheinigung )
  • Çiftin birlikte olmuş olabileceği çocukların (varsa) doğum belgeleri
  • Standesamt’tan gerekli başvuru ve form

Ortaklardan biri veya her ikisi, kendi özel koşullarına ve yerel sulh yargıcının ofisinin gereksinimlerine bağlı olarak aşağıdakileri sağlamak zorunda kalması mümkündür:

  • Engelsiz Sertifika (CNI) ( Befreiung vom Ehefähigkeitszeugnis )
  • Önceki evliliklerden alınan evlilik cüzdanları
  • Mali tablo

Daha önce evli olan kişiler, ya eski eş için ölüm belgesi ya da evliliğin boşanma yoluyla kalıcı olarak sona erdiğine dair kanıt sunmalıdır. İlki genellikle sorun değil; ikincisi, birçok evlilik planının mahvolduğu bir kaya. Muhtemelen bu kararnameye artık itiraz edilemeyeceğine dair kanıt istenecektir. Boşanmayı kabul eden mahkemeden genellikle bu yönde bir ifade alınması gerekir.

Almanca olmayan belgelerin onaylı tercümeleri de gereklidir. Ayrıca birçok belgenin yayın tarihi altı aydan eski olmamalıdır.

Çiftlerden Biri Veya Her İkisi Yabancı İse

Ortaklardan herhangi biri yabancı ise, o kişinin hukuki durumunu doğrulamak için bir üst bölge mahkemesine belgeler gönderilir.

Göz atın: Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Evliliğe engel olmamakla birlikte, bir gün memleketine dönmeyi planlayanlar, partnerlerinin hukuki durumunu da düşünmek isteyebilirler. Uyruk, sabıka kaydı veya tıbbi durum gibi, partnerin size eşlik etmesini engelleyen bazı engeller olasıdır. Büyükelçiliğiniz veya konsolosluğunuz size tüm göçmenlik formaliteleri konusunda tavsiyelerde bulunur. Almanya’da bir evliliğin kendi ülkenizde tanınıp tanınmayacağını kontrol etmek de iyi bir fikirdir.

Sivil/Dini/Geleneksel Törenler

Standesämter’de haklı veya haksız olarak “fazla Hıristiyan” olarak kabul edilebilecek herhangi bir tuzaktan (örneğin org müziği veya vitray pencereler) kaçınmak için adımlar atıyorlar. Bu, nüfus müdürlüğünde evlenen ve bu konuda hassas olabilecek Müslümanlara, Yahudilere, ateistlere ve laiklere hürmet gereğidir.

Bununla birlikte, düğün salonları genellikle güzeldir. Yalnızca düğünler için uygundur ve topluluğun daha güzel binalarından birinde bulunur. 

Aynı Cinsiyetten Evlilik

Almanya’da Medeni Birliktelikler 2001 yılında yasal olarak hayata geçti. Yasa, esasen eşcinsel evliliklerin önünü açmak içindi. Evlenirken veya hemcins birlikteliğine girerken süreç aynı olsa da, iki sendika arasında bazı yasal farklılıklar vardı. Alman yasama organı bu yasal farklılıkların kaldırılması için Temmuz 2017’de oy kullandı. 1 Ekim 2017’de eşcinsel evlilik, Anayasa’nın öngördüğü şekilde evliliğin tüm yararları ve yükümlülükleri ile yasal hale geldi. Yasanın geçişi, gelecekteki herhangi bir “sivil ortaklık” ihtiyacını ortadan kaldırdı. Hali hazırda hemcins birlikteliğine girmiş olan çiftler, bunu resmi bir evliliğe dönüştürebilir veya hemcins birlikteliğine devam edebilir ve bir evliliğin tüm yasal korumalarından ve yükümlülüğünden yararlanabilirler.

Diğer ülkelerde resmi olarak tanınan eşcinsel evliliklerin Almanya’da da yasal evlilik olarak kabul edildiğini belirtmek gerekir.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR