Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Üniversite Şartlı Kabul Mektubu

Almanya’da Üniversite Şartlı Kabul Mektubu

Almanya'da Üniversite Okumak İçin Dil Gereksinimleri Nedir?

Almanya’da üniversite mi okumak istiyorsunuz? Talep edilen dil becerisine henüz sahip değilseniz, üniversiteye şartlı kabul alarak girmeniz mümkün. Tabii ki bu kurumdan kuruma değişiyor. En iyisi başvuracağınız üniversitenin, yabancı işler ofisine mail atmanız olacaktır. Bu yazıda Almanya’da üniversite şartlı kabul mektubu hakkında mini rehber hazırladık.

Göz atın: Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler Nelerdir?

Üniversiteye giriş onay mektubu  , istediğiniz herhangi bir eğitim programına katılmak için üniversite tarafından onaylandığınızı gösteren bir mektup türüdür. Onay mektubu aşağıdakileri içerir.

 • Mektup, üniversitenin çalışma davetini kabul etmek için mektubu imzalamanız gerektiğini gösteren kabul cevap kartını içerir.
 • Ayrıca okuyacağınız eğitim kurumunun tüm detaylarına da sahiptir.
 • Kayıt için son tarihler de kursa kayıt için son tarih olan mektupta belirtilmiştir.
 • Mektupta ayrıca üniversite giriş sınavı ve Almanca dil sınavı sınav tarihleri ​​de yazılıdır.
 • Son olarak, oryantasyon günü ile ilgili tüm detaylar üniversite faaliyetleri ve tesisleri hakkında bilgi verilerek yazılmıştır.

Üniversite Şartlı Kabul Onay Mektubu Nedir?

Almanya’da üniversite şartlı kabul mektubu, kabul ofisine imzalayarak vermeniz gereken mektup türüdür. İmzalayıp o üniversitenin öğrencisi olmadan önce tamamlamanız gereken bazı şartlar var. Çoğunlukla akademik öncesi testleri veya bazı hazırlık önlemlerini içerir.

Üniversite Giriş Yeterliliği (HZB) Nedir?

Hochschulzugangsberechtigung (HZB)  , kabul için başvururken vermeniz gereken belgedir. Bir üniversiteden bir Alman Abitur’a denklik kalifikasyonunuzu belirler.

Ancak yabancı eğitiminiz HZB’ye eşit değilse, bir Alman üniversitesinde okumaya hak kazanabilmeniz için tanınma sınavına girmeniz gerekir. Ayrıca diğer tüm üniversite kriterlerini karşıladığınızda da geçerlidir.

Almanya’da Eğitim Almak İçin Dil Gereksinimleri Nedir?

Almanya’da Almanca dil sertifikası olarak kabul edilen birkaç sınav vardır.

 • TestDaf Seviye IV
 • DSH Sertifikası II veya III
 • Seviye II DSD Sertifikası
 • Telc Deutch C1 veya B2 Hochschule Sertifikası
 • Goethe Sertifikası C2
 • Hazırlık sınıflarının sonunda verilen değerlendirme testi

Almanya’da kabul edilen İngilizce dil sertifikaları aşağıdaki gibidir:

 • Pbt-66, IbT-88 puanları ile resmi TOEFL Sınavı raporu
 • Cambridge English dil sertifikası A, B veya C
 • 6,5’ten daha büyük bir akademik modül olması gereken resmi IELTS Test raporu
 • Diğer test türleri nadiren kabul edilir.

Ayrıca, üniversitelerin kendi dil sınavı gereksinimleri olabilir ve tüm sınavlar kabul edilmez.

Notların Transkriptleri

Daha önce okuduğunuz üniversite tarafından size verilen belgedir. Okuduğunuz dersler ve aldığınız notlar hakkındaki tüm bilgileri gösterir. Transkript, üniversite tarafından imzalanmış ve mühürlenmiş resmi bir belgedir.

Akreditasyon Sertifikası

Daha önce mezun olduğunuz ülkedeki eğitim bakanlığı veya benzeri bir ofis tarafından verilen resmi belgedir. Bu belge, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bir enstitüden eğitim aldığınızı gösterir.

Belgelerin Noter Tasdiki

Noter tasdiki, belgelerin doğrulanmasıdır. Orijinal belgelerin fotokopileri resmi makam tarafından resmi olarak mühürlenmeli ve imzalanmalıdır. Ayrıca, bu kural dijital formdaki sertifikalar, imzalar ve doğrulamalarla ilgili değildir.

Almanya’da Bir Lisans / Yüksek Lisans Derecesine Denklik

Alman üniversitesinde eğitim almayı düşünüyorsanız, herhangi bir Alman üniversitesinin denklik yeterliliğine sahip olmanız gerekir. Aldığınız eğitimin denkliğini göstermek için daha önce mezun olduğunuz kurumdan resmi belge almanız gerekmektedir.

Almanya’da Eğitim Müfredatı

Bir önceki derecede edindiğiniz beceri ve eğitimle ilgili tüm bilgilerin yer aldığı belgedir. Ancak bu potansiyeller, belirli programlar için belirli üniversite kriterlerine göre olmalıdır.

Müfredata, üniversitenin sunduğu bölüm, bölüm ve lisans programının tüm açıklamalarını içeren ilgili çalışma modülü kataloğu eşlik etmelidir.

Özgeçmişe Eklenecek Bilgiler

Bir üniversite özgeçmişinizi istediğinde, daha önce aldığınız örgün veya yaygın eğitimi, stajları, önceki istihdamları belirli bir sırayla eklemelisiniz. Ayrıca, beceri ve yetenekler hakkındaki bilgilerinizi de içermelidir. Ayrıca örgün eğitim bilgileri okulları, üniversitelerin adlarını, mezuniyet tarihlerini, okuduğunuz konuları vb. içermelidir.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR