Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da IT Uzmanı Olmak

Almanya’da IT Uzmanı Olmak

Almanya’da bilişim sektörü şu an çok revaçta. Dolayısıyla uluslararası IT Uzmanları genellikle Almanya’nın kapısını tıklatıyor. Almanya’da IT Uzmanı olmak istiyorsanız bu yazı tam size göre!

Endüstri 4.0: Geleceğe Yönelik Yenilikler

Günümüzde dijital uygulamalar ve akıllı teknolojiler günlük yaşamlarımızı tanımlamaktadır. Araçlar 3D yazıcılarla yazdırılıyor, uygulamalarla diller öğrenilebiliyor ve robotlar birçok görevi üstlenmiş durumda. Sonuç olarak, IT endüstrisi dünyadaki en yenilikçi sektörlerden biridir.

Almanya hala inovasyon ruhundan etkileniyor. Bu da Almanya’nın IT, telekomünikasyon ve tüketici elektroniği pazarlarının Avrupa’da lider konumlarda olduğu anlamına geliyor. Yaklaşık %85’lik bir yenilikçilik oranıyla sektör, yalnızca Almanya’daki en yenilikçi sektörlerden biri değil. Aynı zamanda 170 milyar Euro’luk bir ciro üreten Alman ekonomisinin itici motorudur. Almanya’daki IT uzmanlarına her zamankinden daha fazla talep olmasının nedeni budur.

Göz atın: Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Rakamlarla Alman Bilişim Sektörü

Bilişim (IT) sektöründe
86.000 iş pozisyonu boş.

IT sektöründeki şirketler
84 milyar euro hacme sahip.

Almanya’da IT Uzmanlarına Acil Talep Var!

Profesyonel yeteneklerinizi ve yaratıcılığınızı kullanarak Almanya’daki çeşitli kariyer ve gelişim fırsatlarından birine katılın! 2020’de IT sektöründe 86.000’den fazla iş pozisyonu boş kaldı. Bu nedenle, deneyimli veya kalifiye IT uzmanları, büyük uluslararası şirketlerde çekici işler için bir şansa sahiptir. Ayrıca küçük ve orta ölçekli şirketlerde, imalat endüstrisinde ise şansları çok yüksektir.

Aşağıdaki alanlardaki uzmanlar özellikle talep görmektedir:

  • Yazılım geliştirme: Bir yazılım geliştiricisi olarak, uygun programlama dilini kullanarak yazılım tasarlayacak ve uygulayacaksınız. Çalışmanız kullanıcı odaklı olacak ve eksiksiz uygulamaları veya bireysel yapı taşlarını programlayabilirsiniz.
  • Uygulama desteği: Bu meslekte, SAP veya SharePoint gibi yazılım ve donanımları sürdürecek ve destekleyeceksiniz. Uygulama desteğinde çalışırken, şirketin ürünleri için merkezi bir iletişim noktasısınız.
  • IT güvenliği: Bir IT güvenlik uzmanı olarak, şirket verilerinin korunmasından siz sorumlu olacaksınız. Yazılım sistemleri için yeni çözümler üzerinde çalışmanın yanı sıra güncel kalmak için sürekli ileri eğitim, sorumluluk alanınızın bir parçasıdır.
  • Veri bilimi: Bir veri bilimcisi olarak, büyük miktarda veriyi analiz edecek ve uygun çözümleri çıkaracaksınız. Bunun için bilişim teknolojileri ve matematikte çeşitli yöntemler kullanacaksınız.

Not: Bilgi ve iletişim teknolojisinde profesyonel deneyim kazandınız ve şimdi Almanya’da mı çalışmak istiyorsunuz? Bu durumda, Federal İstihdam Bürosu web sitesinin, “Almanya için ICT Uzmanları” bölümünde IT alanında çalışan uluslararası profesyonellere özel destek sunar.

Almanya’da IT Uzmanı olmak için ne gerekiyor? Almanya’da IT Uzmanları ne kadar maaş alıyor?

Vizeye İhtiyacım Var Mı?

Avrupa Birliği, Lihtenştayn, İzlanda, Norveç veya İsviçre vatandaşı olarak Almanya’da çalışmak için vize veya oturma iznine ihtiyacınız yoktur. Diğer ülkelerin vatandaşları oturma iznine ihtiyaç duyarlar. Yani sizin bir Türk vatandaşı olduğunuzu ve Türkiye’de yaşadığınızı düşünürsek öncelikle bir vizeye ihtiyacınız var.

Nitelikli profesyonellere çalışma vizesi ve AB Mavi Kartı vs için “Almanya Göç Rehberi” bölümüne tıklayın!

Not: Bilgi ve iletişim teknolojisi alanında pratik deneyiminiz var ancak resmi nitelikleriniz yok mu? ” IT uzmanları için çalışma vizesi” bölümünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR