Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da İş Başvurusu Yapmak

Almanya’da İş Başvurusu Yapmak

Almanya’da yeni misiniz? Ya da Almanya’ya göç etmek, kariyerinizi burada mı devam ettirmek istiyorsunuz? Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazıda Almanya’da iş başvuru süreci hakkında bilgi vereceğiz. Almanya’da iş başvurusu yapmak istiyorsanız kısaca süreçler şu şekilde olacaktır.

Göz atın: Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’da İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurunuz

Heyecan verici bir iş ilanı buldunuz mu? O zaman başvurunuzu göndermenin zamanı geldi. Almanya’da belgeler genellikle bir e-posta içinde bir PDF dosyasında gönderilir veya doğrudan şirketin kariyer web sitesine yüklenir. Özel bir başvuru klasörü ile posta yoluyla başvuru nadiren gereklidir.

İş ilanını dikkatlice okuyunuz: Sonunda nasıl bir başvuru yapılması ve hangi belgelerin sunulması gerektiği ile ilgili bir cümle olabilir. Bunlar genellikle bir ön yazı, bir özgeçmiş ve ek referansları içerir.

Kapak Mektubu/ Motivasyon Mektubu

Kapak mektubu, şirkete sizinle ilgili ilk izlenimi verir. Kendinizi tanıtmalı, işle neden ilgilendiğinizi açıklamalı ve kendi güçlü yönlerinizi anlatmalısınız. Önceki işlerinizden örnekler kullanın. Kendinizi ikna edici bir şekilde ifade etmeye çalışın ve sizi diğerlerinden ayıracak şekilde kendinizi tanıtın. Sizi öne çıkaran nedir? Neden bu iş için doğru kişisin? Ayrıca, neden özellikle bu şirkette çalışmak istediğinizi yazın.

Bir kapak mektubunun resmi gerekliliklerini Europass web sitesinde okuyabilirsiniz.

Özgeçmiş (CV)

Özgeçmişte (CV) kişisel ve profesyonel kariyerinize genel bir bakış sunarsınız. CV genellikle bir tablo biçimindedir. Almanya’da, başvuru sahiplerinden genellikle özgeçmişlerine bir fotoğraf eklemeleri beklenir. Ancak bu konuda profesyonel sektörler arasında büyük farklılıklar vardır. Almanca CV yazmak için şu yazımıza göz atın.

Aşağıdaki kategoriler CV’ye aittir:

  • Kişisel veriler: İsim, adres, iletişim bilgileri
  • İş deneyimi: Hangi şirketlerde çalıştınız? Oradaki pozisyonunuz neydi ve hangi görevleri tamamladınız? Bu bilgiler antikronolojik olarak listelenmelidir – en yeni iş ilk önce.
  • Eğitim: Okul, mesleki eğitim, çalışmalar ve ileri eğitim ile ilgili tüm bilgiler antikronolojik olarak listelenmelidir. Okulların ve üniversitelerin adlarını, eğitim kurslarınızı ve son notlarınızı en son aldığınız dereceden başlayarak listeleyin.
  • Dil becerileri: Hangi dilleri konuşuyorsunuz ve bunları ne kadar iyi konuşuyorsunuz? Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi (CEFR) standartlarını kılavuz olarak kullanın, örneğin: “İngilizce: C1”.
  • Eşsiz beceriler ve ilgi alanları: İşiniz için önemli olan olağanüstü bilgisayar becerileriniz veya özel ilgi alanlarınız var mı? Sosyal veya politik olarak aktif misiniz?

İpucu: Europass web sitesinde özgeçmişinizin resmi tasarımı ve ön yazı hakkında faydalı bilgiler bulacaksınız ve özgeçmişinizi Almanca veya İngilizce olarak standart bir formata göre çevrimiçi olarak oluşturabilirsiniz. Ancak, Almanya’daki şirketler genellikle uygulamanız için bireysel bir tasarımı takdir eder; bu nedenle, Europass CV’yi bir kılavuz olarak kullanabilir ve ardından bunu kendi tarzınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Göz atın: Almanya’da İş Başvurusu: Almanca CV Yazmak

Sertifikalar

Son olarak, en önemli sertifikaları başvuru belgelerine ekleyin. Bunlar, mesleki eğitimden alınan sertifikaların yanı sıra okul ve üniversite diplomalarınızı içerebilir. Önceki işverenlerden herhangi bir referansınız veya tavsiye mektubunuz varsa, bunları da ekleyin.

Önemli: Şirketin başarılarınızı anlayabilmesi için sertifikalarınızın Almanca veya İngilizce’ye çevrilmesi en iyisidir. Son teslim tarihlerini kaçırmamak için çeviri süreci için yeterli zaman ayırın.

Mülakat Görüşmesi

Tebrikler, başvurunuzla şirketin ilgisini çektiniz ve sizi bir mülakat için davet ettiler. Görüşme, sizin ve şirketin birbirinizi tanıması için bir şanstır. Genellikle çalışmak istediğiniz departmandan bir yönetici ve İK departmanından bir yönetici ile tanışacaksınız.

Büyük olasılıkla özgeçmişiniz, iş ve maaş ile ilgili beklentileriniz, ayrıca becerileriniz ve ilgi alanlarınız hakkında sorular soracaklar. Ayrıca ne kadar iyi Almanca veya İngilizce konuştuğunuzu görmek veya size pratik bir görev vermek isteyebilirler. Bazıları neden Almanya’da çalışmak istediğinizi ve Almanya’daki hayatınızdan ne beklediğinizi sorar.

Göz atın: Almanya’da İş Başvurusu: Mülakat

Hazırlık

Mülakata hazırlanmak için önceden şirket hakkında bilgi edinmelisiniz, ör. hangi ülkelerde aktif olduğu veya hedef kitlesinin kim olduğu. Becerileriniz, güçlü ve zayıf yönleriniz hakkında bazı cevaplar hazırladığınızdan emin olun. Ayrıca, görüşmecinizden ilginizi göstermesini isteyebileceğiniz soruları düşünün.

Mülakatın içeriğinin yanı sıra birkaç standart çok önemlidir: Zamanında olun ve akıllı telefonunuzu kapatın. Uygun şekilde giyin, örneğin bir takım elbise. Ancak her sektörde kıyafet yönetmeliği biraz farklı olduğu için önceden kendinizi iyi bilgilendirmelisiniz.

Değerlendirme Merkezi

Şirketler genellikle daha yüksek pozisyonlar için Değerlendirme Merkezleri tutar. Bu, bir mülakattan daha uzun süren ve daha ayrıntılı olan özel bir seçim prosedürüdür. Birkaç başvuru sahibi belirli görevleri birlikte tamamlar: Örneğin, grup tartışmalarına, rol oyunlarına veya sunumlara katılmanız istenir. Bu şekilde şirket, sorunlara nasıl yaklaştığınızı, stresli durumlarla nasıl başa çıktığınızı ve yumuşak becerilerinizi nasıl kullandığınızı öğrenmek ister.

Almanya’da Yaşamıyor Musun?

Yüz yüze görüşme için davet alırsanız, seyahat masrafları konusunu netleştirin. Yurt dışından seyahat ettiğinizi firmaya açıklayın ve bilet ve otel masraflarını sizin mi karşılayacağınızı yoksa masrafları firmanın mı karşılayacağını sorun. Alternatif olarak görüşmeyi telefonda mı yoksa bir video konferans platformu aracılığıyla mı gerçekleştirebileceğinizi sorabilirsiniz. Saat farkını aklınızda bulundurun!

AB üyesi olmayan vatandaşlar, bir görüşme için kısa sürede ülkeye giriyorsanız, kendileri için hangi giriş düzenlemelerinin geçerli olduğunu da kontrol etmelidir. İş arama vizesi size iş aramak için altı aylığına Almanya’ya gelme fırsatı verir. Oluşan tüm masraflar sizin tarafınızdan karşılanmalıdır.

Göz atın: Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR