Ana SayfaAlmanyaAlmanya Chancenkarte: Yeni Göçmenlik Sistemi

Almanya Chancenkarte: Yeni Göçmenlik Sistemi

Amerika’da Green Card sistemi Almanya’ya geliyor. Lakin bir tık farklı. Almanya Green Card sisteminin adı Chancenkarte. Peki nedir bu Chancenkarte? Tam olarak puana dayalı yeni göçmenlik sistemi diyebiliriz. Bu yazıda Almanya yeşil kartı denilebilecek sistem olan Almanya Chancenkarte hakkında güncel bilgileri yazacağız.

Göz atın: Almanya Nitelikli Göç Yasası

Almanya sonbaharda elden geçirilmiş yeni göçmenlik stratejisini sunmaya hazırlanırken, içermesi muhtemel politikaların ayrıntıları da yayınlanmaya başlıyor. Federal cumhuriyet, Alman vatandaşlığı almayı kolaylaştırmanın yanı sıra, göçmenlerin kesin bir iş teklifi olmadan bile Almanya’ya gelmelerini sağlayacak yeni puan tabanlı bir göçmenlik sistemi üzerinde çalışıyor. İşte şimdiye kadar bildiklerimiz.

Almanya’da Yeni Puan Tabanlı Göçmenlik Sistemi Sonbaharda Açıklanacak

Bu hafta, Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, bu sonbaharda kabineye sunmayı planladığı yeni puana dayalı göçmenlik sisteminin ilk ayrıntılarını açıkladı. Yeni sistem, insanların ülkeye çalışmak için gelmesini kolaylaştırarak Almanya’nın kalifiye işçi açığını hafifletmek için tasarlandı.

Bakan, Bild am Sonntag’a verdiği röportajda, “Daha fazla göçe ihtiyacımız var” dedi. “Koalisyon, sonbaharda bunun için modern bir göçmenlik yasası sunacak.” Yeni sistemde hükümet, Amerika’nın “fırsat kartı” (Chancenkarte) olarak adlandırılan kendi “yeşil kartı” versiyonunu sunacak ve bu, en çok işçiye ihtiyaç duyan sektörlere göçü hedeflemek için bir puan sistemi kullanacak.

Göz atın: Almanya’da En İyi İş Arama Siteleri

Chancenkarte Planı Nasıl İşleyecek?

Heil, Bild am Sonntag’a kartın şu şekilde çalışacağını söyledi: “Her yıl, ihtiyaçlarımıza bağlı olarak, belirli bir süre burada iş veya eğitim aramak için Chancenkarte ile Almanya’ya kaç kişinin gelebileceğine dair bir kota belirliyoruz. Bu süre zarfında kendi geçimlerini sağlamaları gerekiyor.”

Programa başvuran adayların aşağıdaki dört kriterden en az üçünü yerine getirmesi gerekecektir:

  • Tanınmış bir dereceye veya mesleki yeterliliğe sahipler
  • En az üç yıllık mesleki deneyime sahipler
  • Almanca yeterliliğini veya daha önce Almanya’da ikamet ettiğini kanıtlayabilenler
  • 35 yaşından küçükler

Kriterler, Alman sistemini Kanada’da kullanılan puan tabanlı sisteme benzer kılıyor. Heil, dört faktörün eşit ağırlıkta olacağını, ancak sınırların ve koşulların her yıl hangi endüstrilerin en çok işçiye ihtiyaç duyduğuna göre belirleneceğini söyledi.

Almanya’da Zaten İş Arama Vizesi Yok Mu?

Şu anda, AB dışından Almanya’ya gelen çoğu işçi, vizelerinin kabul edilmesi için sağlam bir iş teklifine ihtiyaç duyuyor. İş arayanlar için vize başvurusunda bulunabilirler, ancak süreç genellikle uzun ve bürokrasi ile doludur. ABD ve Avustralya gibi bazı ülkelerin vatandaşları 90 güne kadar vizesiz olarak Almanya’ya gelebilir, ancak uzun süreli iş sözleşmesi yapmalarına izin verilmez.

Göz atın: Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Bu nedenle, Chancenkarte’nin, AB üyesi olmayan vatandaşların yurtdışından başvurmak yerine iş bulmak ve oturma izni almak için Almanya’ya gelmelerini daha kolay ve hızlı hale getirmesi bekleniyor.

Heil, WDR Radyosuna verdiği demeçte, “Bu, nitelikli göçmenlik, bürokratik olmayan bir süreçle ilgili ve bu nedenle, fırsat kartına sahip olanların buradayken hayatlarını kazanabileceklerini söylememiz önemli” dedi.

Almanya’nın İşçi Dertleri

Almanya, göçmenlik süreçlerini yavaşlatan bürokratik ve tipik olarak kağıt tabanlı sistemleri gözden geçiririyor. Örneğin Almanya’da resmi olarak tanınan yabancı nitelikleri almanın zor olması gibi.

Haziran 2022’de bir Alman Ekonomi Enstitüsü raporu, işletmelerin yüzde 44’ünün işçi kıtlığının onları geride bıraktığını ve bunun ekonomi için önemli sonuçlar doğurduğunu hissettiğini ortaya koydu. Bu, anketin 2011’de başlamasından bu yana kaydedilen en yüksek oran.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR