Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Nitelikli İşçilere Vatandaşlık Süresi Kısaldı

Almanya’da Nitelikli İşçilere Vatandaşlık Süresi Kısaldı

Almanya nitelikli göç yasasından yararlanmak istediniz ve Almanya’ya göç ettiğinizi düşünelim. Artık Almanya’da nitelikli işçilere 3 yıl sonra vatandaşlık mümkün. Kısaca Almanya’da niteliklere işçilere vatandaşlık süresi kısaldı.

Göz atın: Almanya Chancenkarte: Yeni Göçmenlik Sistemi

Federal hükümet, Almanya’yı vasıflı işçiler için çekici bir göç noktası haline getirme misyonunu tüm hızıyla sürdürüyor. Yeni bir strateji belgesine göre bakanlar, çifte vatandaşlığı daha kolay sunmanın yanı sıra, insanların Alman vatandaşlığına daha hızlı başvurmalarını da sağlamak istiyorlar.

Göz atın: En Hızlı Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yeni Vasıflı İşgücü Stratejisi Kapsamında 3 Yıl Gibi Kısa Bir Sürede Alman Vatandaşlığı

Almanya, büyüyen kalifiye işçi eksikliğini gidermeye çalışırken, ikamet ve vatandaşlık yasalarını modernize etmek için tasarlanan ülkenin göçmenlik politikalarının büyük bir revizyonunun bir parçası olarak, bir Alman pasaportu ve çifte vatandaşlık teklifiyle yabancı yetenekleri cezbetmeyi umuyor. Yani prosedürleri daha hızlı ve kolay hale getiriyorlar

Çarşamba günü Alman haber portalı The Pioneer’da sunulan hükümetin yeni vasıflı işgücü stratejisinin temel misyon ifadesi, “Almanya, vasıflı işçiler için uluslararası rekabette de çekici olan bir göçmen ülkesi olmalıdır”.

Taslak belgeye göre, hükümet mevcut vatandaşlık yasalarını gelecekte vasıflı işçilerin beş yıl sonra vatandaşlığa kabul için başvurabilmesi için değiştirmek istiyor. “Özel entegrasyon önlemleri”ni tamamlamışlarsa, vatandaşlığa geçiş üç yıl sonra bile mümkün olacaktır.

Özel entegrasyon önlemleri, bir entegrasyon kursunu tamamlamak veya Almanca dil sertifikası almak gibi şeyleri içerebilir.

Yani bir Integrationskurs tamamlarsanız, Almanya’da nitelikli işçilere vatandaşlık süresi de 3 yıla iniyor.

Göz atın: Almanya Nitelikli Göç Yasası

Her İkinci Göçmen İşçi Almanya’yı Terk Ediyor

Şu anda Berlin’deki hükümet, sendikalar ve işletmelerden temsilciler tarafından tartışılmakta olan vasıflı işgücü stratejisi, şimdiye kadar sıklıkla göz ardı edilen bir konuyu da ele almak istiyor.

The Pioneer’a göre, strateji, hükümetin tüm göçmen işçilerin yarısının Almanya’yı terk etmesi istatistiğinden endişe duyduğunu belirtiyor. Bakanlar bunun genellikle “algılanan fırsat eksikliğinden” veya ırkçılık ve ayrımcılık deneyimlerinden kaynaklandığını yazıyor. Hükümetin en son ayrımcılık raporu, ayrımcılığın Almanya’da yaygınlaşmaya devam ettiğini ortaya koydu . Bu ülkenin göçmenlik imajını güncellemeye çalışırken yüzleşmesi gereken bir sorun.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR