Ana SayfaGöçGlobal Göç RehberiEn Hızlı Vatandaşlık Veren Ülkeler

En Hızlı Vatandaşlık Veren Ülkeler

Kendi ülkenizin vatandaşı olmak için herhangi bir ücret ödemeniz veya herhangi bir şartı tamamlamanız gerekmez. Ücretsiz vatandaşlığa sahip olmak sizin doğuştan hakkınızdır. Çeşitli nedenlerle başka bir ülkenin vatandaşlığına mı geçmek istiyorsunuz? Peki en hızlı vatandaşlık veren ülkeler hangileri? Bu yazıda sizler için en hızlı pasaport alabileceğiniz 5 ülkeden bahsettik.

Göz atın: Göç Etmek İçin En İyi Ülkeler 2022

Çifte vatandaşlık elde etmek, yani kendi vatandaşınız olarak kalırken başka bir ulusun vatandaşı olmak istiyorsanız, belirli standartları karşılamanız gerekir. Emekli olabilir ve başka bir ülkede kalıcı olarak yaşamak isteyebilirsiniz veya kendi işinizi kurmak için başka bir ülkeye seyahat etmek isteyebilirsiniz. Lakin her ülke çifte vatandaşlığı kabul etmiyor bunu unutmayın.

En Hızlı Pasaport Veren Ülkeler

Herhangi bir nedenle yabancı bir ülkede vatandaşlık almak birçok insan için zor olabilir. Ancak, birkaç ülke süreci kolaylaştırdı. Bu ülkeler, düşük giriş masrafları ve asgari vatandaşlık gereksinimleri sunmaktadır. Yüksek fiyatlar ve güçlükler olmadan yabancı bir ülkede vatandaşlık istiyorsanız, aşağıdaki ülkelerden birine göç etmeyi düşünün. 

Göz atın: Yatırım ile Vatandaşlık Veren Ülkeler

Aşağıda en hızlı vatandaşlık veren ülkeler listelenmiştir.

İrlanda

İrlanda’da bir yıl ikamet ederek vatandaşlığa kabul edilmeniz mümkün. Önümüzdeki sekiz yıl boyunca İrlanda’da en az dört yıl geçirmelisiniz. İrlanda soyunu gösterebilirseniz, ikamet şartı ortadan da kaldırılabilir. Örneğin büyükanneniz İrlandalıysa, İrlanda vatandaşı olabilirsiniz. En az 3 yıldır bir İrlanda vatandaşıyla evliyseniz de vatandaş olabilirsiniz.

Peru

Peru, basit vatandaşlık gereksinimleri olan başka bir ülkedir. Sadece iki yıl içinde vatandaş olabilirsiniz. Ancak, vatandaş olmak size yaklaşık 25.000 ABD dolarına mal olacak. Hükümet, bu mali sıkıntıyı azaltmak için ödeme planları sunuyor. Peru, ülkeye girmek için ikamet vizesi gerektirir. Bu vize başvuruları genellikle üç ay içinde onaylanır. Onayın ardından vizenizi tamamlamak için altı ayınız olacak.

Peru’da iki yıl yaşadıktan sonra oturma iznine başvurabilirsiniz. Tarih, kültür ve İspanyol dili dahil olmak üzere çeşitli disiplinler test edilecektir. Ancak Perulu bir yerliyle evlenirseniz, test gerekliliklerinden kaçınabilirsiniz.

Dominik Cumhuriyeti

Birkaç temel şartı yerine getirerek Dominik Cumhuriyeti’nde daimi ikamet için başvurabilirsiniz. Emekli iseniz, aylık en az 1.500 $ emeklilik geliriniz olmalıdır. Emekli değilseniz, bu minimum ayda 2.000 ABD Dolarına yükselir. İki yıl sonra, daimi oturma izni aldıysanız vatandaşlık isteyebilirsiniz.

Vatandaş olmak için İspanyolca dilinde bir görüşme ve tıbbi muayeneyi tamamlamanız gerekir. Tam prosedür ortalama olarak yaklaşık üç yıl sürer. Bununla birlikte, en büyük dezavantajlardan biri, vatandaşlık almanın maliyetinin fazla olmasıdır.

Singapur

Dikkate alınması gereken bir başka seçenek de Singapur. Ülkede çalışarak, kendi işinizi kurarak veya bir vatandaşla evlenerek daimi ikametgah sahibi olabilirsiniz. İki yıl sonra vatandaşlık için başvurabilirsiniz. Akılda tutulması gereken bir şey şudur; belirli bir yaştaki erkek vatandaşlar Singapur ordusunda hizmet etmeye zorlanıyor. Erkek adaylar, Ulusal Hizmeti tamamladıktan sonra vatandaşlık için dilekçe verebilir. 

Kanada

Pek çok insan bundan habersiz, ancak muhtemelen önümüzdeki üç yıl içinde alabileceğiniz en iyi tek pasaport bu! Hak kazanmak için, ülkede daimi ikametgah sahibi olmanız ve önceki beş yıl içinde ülkede 1095 gün yani üç yıl geçirmiş olmanız gerekir. Bu, Kanada’da yaşamak için harika bir fırsat. Kanada pasaportu, dünyanın en iyileri arasında yer alan ve vizesiz seyahat etmenizi sağlayan tanınmış bir belgedir.

Göz atın: Kanada’ya Göç Etmek

Paraguay, Makedonya, Rusya ve Uruguay, hızlı ve kolay bir şekilde vatandaşlık kazanabileceğiniz ülkeler arasında yer almaktadır.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR