Ana SayfaGöçGlobal Göç RehberiYatırım ile Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yatırım ile Vatandaşlık Veren Ülkeler

Bugün, yabancı ülkelerde yerleşmek ve yaşamak isteyen yabancılar için özellikle karlı teklifler içeren programlar da dahil olmak üzere, Vatandaşlık için Yatırım Programları (CIP olarak bilinir) sunan birçok ülke var. O halde yatırım ile vatandaşlık veren ülkeler hangileridir? Bu yazıda Yatırım ile vatandaşlık sunan ülkelerden bahsedeceğiz.

Bu nedenle, seçilen devlete finansal katkı olarak da hizmet edebilecek belirli bir yatırım yaparak bu tür tekliflerden birini kullanmanız mümkün. Günümüzde hem yabancı uyruklu şahıslar hem de işadamları için kolaylık sağlaması açısından öne çıkan yatırım için çok sayıda vatandaşlık programları bulunmaktadır.

Göz atın: Göç Etmek İçin En İyi Avrupa Şehirleri

Yatırım Programları ile En İyi Vatandaşlık Sunan Ülkeler

İnternet arama kaynaklarına göre en popüler programlar şu ülkeler tarafından sunulmaktadır: Dominik, Malta, İngiltere ve St.Kitts & Nevis. Ancak elbette bu, yatırım programları için vatandaşlık sunan tüm ülkelerin tam listesi değil.

Vatandaşlık programları için yatırım talep eden diğer ülkeler: Tayland, Saint Lucia, Antigua ve Barbuda, Vanuatu, Moldova, Kamboçya, Türkiye, Yunanistan, Portekiz, Karadağ, ABD, Bulgaristan, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Ürdün, Macaristan, Bulgaristan, Portekiz , Grenada, Letonya, Kanada, Yunanistan, İrlanda, Fransa, Avustralya, Jersey, İsviçre, Monako, Singapur, Sırbistan, Malezya, Hong Kong, Belçika, Hollanda, İspanya, Mauritius, Almanya, BAE, Makedonya, Gürcistan, Panama, Samoa.

İngiltere Yatırım ile Vatandaşlık

Bu program çerçevesinde birkaç seçenek bulunmaktadır. Devlet tahvillerine yatırım yapmak/iş kurmak ya da en az 2 milyon sterlin değerinde banka mevduatı yapmak. 

Ek ücretler şunlardır: durum tespit ücreti/başvuru işlem ücreti, toplamda 1.561 pound. 

Not: Birleşik Krallık pasaportu, (Schengen) ile Kanada, Avustralya ve ABD dahil olmak üzere 150’den fazla ülkeye vizesiz seyahat etme fırsatı vermektedir.

Dominik Cumhuriyeti Yatırım ile Vatandaşlık

Bu program çerçevesinde mevcut birkaç seçenek vardır: tek bir başvuru sahibi için ülke hükümetine 100.000 ABD Doları bağış, başvuru sahibi için en az 200.000 ABD Doları tutarında gayrimenkul yatırımı. Ayrıca 5 yıl sahiplik süresinden sonra mülkü yeniden satma hakkı vardır.

Ek ücretler şunlardır. 7.500 ABD Doları durum tespit ücreti, 300 ABD Doları başvuru işlem ücreti, 750 ABD Doları vatandaşlığa kabul belgesi ücreti.

Malta Yatırım ile Vatandaşlık

Mevcut birkaç seçenek var. 650.000 Euro’luk bir fon yatırımı, 5 yıllık bir süre için minimum 16.000 Euro’luk kira ile 350.000 Euro değerinde bir gayrimenkul satın almak; Devlet tahvili alımı en az 150 bin euro ve yatırımı 5 yıl tutuyor. 

Ek ücretler. Toplam 10.000 Euro depozito, tek başvuru sahibi için 7.500 Euro muayene ücreti, 500 Euro pasaport ücreti, başvuru sahibi başına 200 Euro banka masrafları. Ayrıca, Malta pasaportu varsa, ABD’nin yanı sıra İngiltere ve Kanada da dahil olmak üzere dünya çapında (160 ülke) seyahat ederken vize başvurusunda bulunmaya gerek yoktur.

St. Kitts & Nevis Yatırım ile Vatandaşlık

St Kitts & Nevis de yatırım yoluyla vatandaşlık programı tarafından sunulan çeşitli seçeneklere sahiptir. SIDF fon bağışı (250.000 ABD doları), geri kazanılabilir bir gayrimenkul yatırımı (400.000 ABD doları). Ayrıca 5 yıl sahiplik süresinden sonra mülkü yeniden satma hakkı vardır. 

Ek ücretler: Durum tespiti ücreti, tek bir başvuru sahibi için 7.500 ABD dolarıdır. Ek ücret kişi başı 350,00 ABD dolarıdır. Vizesiz sınır ötesi seyahat de mevcuttur.

Yatırım ile Vatandaşlık Programları Arasında En İyileri 2022

Finans uzmanları, son yedi yılda yatırım yoluyla vatandaşlık programlarının sayısının arttığını ve yakın gelecekte daha fazla vatandaşlık programı açabilecek birçok ülke olduğunu söylüyor. 

Citizen.com’a göre, bu yıl yatırım programları için en popüler vatandaşlıklar şöyle:

 • Moldova, 100.000 euro yatırım gerektiriyor;
 • Karadağ, toplamda 350.000 euro yatırım gerektiriyor;
 • Kitts & Nevis (yukarıya bakın);
 • Saint Lucia, 100.000 veya 300.000 ABD doları yatırım gerektirir;
 • Dominika (yukarıya bakın);
 • Grenada, 150.000 ABD Doları yatırım gerektiriyor;
 • Antigua ve Barbuda, 100.000 ABD doları yatırım gerektiriyor;
 • Vanuatu, 160.000 ABD Doları yatırım gerektiriyor;
 • Malta, 900.000 ABD doları yatırım gerektiriyor;
 • Kıbrıs, 2.000.000 ABD Doları yatırım gerektiriyor;
 • Samoa, 1.000.000 ABD Doları yatırım gerektiriyor;
 • Türkiye, 250.000 ABD doları yatırım gerektiriyor;
 • Kamboçya, 1,5 milyon ABD doları yatırım gerektiriyor;
 • Bulgaristan, devlet tahvillerine 1 milyon euro yatırım gerektiriyor.
Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR