Almanya’da Ucuz ve Pahalı Şeyler

eşyalar
Almanya'da Ucuz ve Pahalı Şeyler

Almanya’da ne ucuz ya da Almanya’da ne pahalı? Bu soru Almanya dışında yaşayan birçok kişinin merak ettiği bir soru. 2019’dan itibaren gözlemlediğim kadarıyla Almanya’da ucuz ve pahalı şeyler hakkında bir analiz yaptım. Yaptığım bu analiz gördüklerime ve bildiklerime dayanıyor. İşte Almanya’daki ucuz şeyler ve Almanya’daki pahalı şeyler!

Göz atın: Almanya’da En Ucuz Sıfır Arabalar

Almanya’da Ucuz Olan Şeyler

Almanya’da ne ucuz? Aşağıda Almanya’da ucuz bulduğum ürünlerin listesini yaptım. İşte Almanya’da ucuz olan şeyler!

1- Yemek: genel olarak ucuzdur. Yani gıda ucuz olduğundan ve kısmen de gıdanın KDV’si %7 olduğundan fiyatlar uçuk değildir. Marketler, her cebe uygun çok çeşitli ürünler sunar.

“Sokak yemeği” de nerede yemek istediğinize bağlı olarak uygun fiyatlıdır. 3 Euro’ya döner, tavuklu noodle veya currywurst yiyebilirsiniz.

2- Kozmetik: Nivea ve diğer birçok güzellik markasının evi Almanya’dır, dolayısıyla ucuzdur. Ayrıca büyük Alman kozmetik ve bakım marketlerinin (müller, dm, Rossmann) sahip olduğu, genellikle büyük markalardan daha ucuz ve kaliteli olan markalar da vardır.

Hijyen ve sağlık ürünleri (sabun, şampuan, saç spreyi, deodorant, vitamin tabletleri, balık yağı vb.) son derece ucuzdur.

3- Marketler: bununla ilgili çok içerik olduğundan tahmin edersiniz ki her şey çok ucuz. Hatta organik ürünler bile çok uygun. Almanya’daki süpermarketler arasında Aldi veya Lidl gib indirim marketlerinin bile kendi organik yiyecek markaları var. 10 Euro’nun üstünde bir ürün bulmak çok zordur.

4- Kahve: Jakobs, Tchibo veya Dallmayr’da kahveler çok ucuzdur.

5- Giysiler: Yıllarca süren ve özellikle herkes için ucuz olmayan kaliteli giysileri bilirsiniz. Onlar bile ucuz. Gençler arasında popüler olan markalara hiç değinmeyeceğim bile. Alım gücü en düşük olan insan bile her mağazaya girdiğinde rahatça birçok parça alır.

6- Daire kiralama: Münih, Frankfurt, Stuttgart ve diğer şehirlerdeki bazı semtlerde oturmanız gerekmedikçe, daire kiralama fiyatları birçok Avrupa ülkesine ve yerel alım gücüne göre ucuzdur. 

7- Almanca kursları: Almanlar Almanca konuşmanızı istiyor. Bu yüzden genellikle devlet okullarında, halk kurslarında Almanca bilmeyenler için düzenlenen kurslar vardır. Bunlar oldukça ucuz.

8- Krediler: Faiz oranları oldukça düşük. Yani borçlanmak ucuz.

9- İneklerden elde edilen her ürün: Bir ineğin etinden sütünden derisinden her yerinden bir ürün elde ederiz. Heh işte bunların hepsi çok ucuz. Süt o kadar ucuz ki bazı maden suyundan bile daha ucuz olabilir. Peynir, tereyağı, yoğurt da ucuz ve lezzetli.

10- Öğrenim ücreti: Almanya’da yabancı olarak okuyorum ve herhangi bir öğrenim ücreti ödemem gerekmiyor. Almanya’da okumayı seçmemin sebeplerinden biri de bu. Burada okullar ücretsiz 🙂

11- Ekmek: Almanlar ekmeğe önem veriyor. Çok değişik ekmeklere sahipler ve bunlar hem ucuz hem de lezzetli. Başka ne söylemeliyim? Herkes ekmeği sever. Almanya’da binlerce çeşit ekmek var.

12- Patates: Almanlar patatese de aşıklar. Ve bence en iyi patatese sahipler. Lezzet gerçekten çok iyi. Fiyatlar da ucuz.

13- Öğrenci için şeyler: Öğrenciyseniz her yerde indirim alırsınız.

14- Arabalar: Bir Audi A4’ün temel versiyonu kabaca 30 bin Euro civarındadır. Bu, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça ucuz. Kısacası Arabalar diğer ülkelere göre oldukça ucuz.

15- Araba kiralama: Günde 40 Euro’ya kadar düşük bir fiyata iyi bir temel model VW kiralayabilirsiniz.

16- Bira: Almanlar için ekmek ve bira olmazsa olmazdır. Alman bira markaları oldukça fazladır. Ayrıca burada bira son derece ucuz (Süpermarkette 50-70 cent, barda ise 2-3 euro arasında).

17- Pizza: Bir paket servisten iyi bir orta boy pizza size yaklaşık 7-8 Euro’ya mal olacak.

18- İnternet: KabelBW’den çok hızlı, sınırsız internet (25MBPS ve üzeri) size ayda sadece 20-25 Euro’ya mal olacak.

19- AB içindeki uçak biletleri: Ryanair bunu çok ucuza getiriyor. Geçenler’de Venedik tatili yaptık ve biletleri 10 euroya aldık. Şaka gibi.

20- Fitness üyeliği: gülünç derecede bu da çok ucuz (15-25 euro/ay), bu yüzden spor salonları insanlarla dolup taşıyor.

Göz atın: Almanya’da Çiftlerin Yaşam Giderleri

Almanya’da Pahalı Olan Şeyler

Almanya’da ne pahalı? Aşağıda Almanya’da pahalı bulduğum ürünlerin listesini yaptım. Genel olarak çok fazla pahalı bir şey olmasa da, Almanya’daki diğer ürünlere kıyasla fiyatının bir tık yukarıda olduğunu düşündüğüm şeyleri listeledim. İşte Almanya’da pahalı olan şeyler!

1- Mobil telefon hatları: son derece pahalı.

2- Araç bakımı: bayilikler saat başına en az 100 € işçilik ücreti alacaktır. Ve genellikle normal şeyler için bir tık emeği abartırlar.

3- Aptal olmak: Almanlar çok ciddi insanlar. Ve işlerin nasıl yürüdüğünü (sorumluluklar, haklar, yükümlülükler) bilmenizi isterler. Bazı hatalar yapmanın pahası ağırdır.

4- İlaçlar: son derece pahalıdır.

  • Standart otel odaları
  • Elektrik ve Gaz
  • Sebze ve meyve
  • Balık
  • Toplu taşıma
  • Elektronik ve aksesuarlar
  • Kırtasiye
  • Mobilya

Bu yazıda Almanya’da ucuz ve pahalı şeyler hakkında yazdık. Size göre ucuz olan neler var? Yorumlara yazmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz