Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Çiftlerin Yaşam Giderleri

Almanya’da Çiftlerin Yaşam Giderleri

Almanya’ya çift olarak taşınıyorsanız, yaşam maliyeti en önemli unsurlardan biridir. Maaşınızın ve birikiminizin yeterli olduğundan emin olmanız ve yeni bir ülkede iyi bir yaşam sürmenizi sağlamanız gerekir. Bu makalede Almanya’da çiftlerin yaşam giderleri hakkında yazacağız.

Almanya’da çiftler ayda ortalama 2.923 Euro harcıyor. Yaşam maliyetiniz esas olarak bulunduğunuz yere ve konut durumuna bağlı olacaktır. Münih ve Hamburg gibi büyük şehirler ülke çapında en yüksek fiyatlara sahiptir.

Almanya bekarlar, çiftler ve aileler için yaşamak için arzu edilen bir ülkedir. Ancak, ortalama aylık giderler herkes için farklıdır. Eğer çift olarak Türkiye’den Almanya’ya göç etmek istiyorsanız bu yazıda Almanya’da çiftlerin yaşam giderleri hakkında birçok istatistik ve bilgi bulacaksınız.

Göz atın: Almanya’da Öğrenci Maliyetleri 2022

Almanya’da Çiftlerin Yaşam Masrafları

Federal İstatistik Ofisi’ne göre , ortalama bir Alman hane halkı ayda ortalama 2.507 Euro harcıyor. Bunun 923 Euro’su konut, enerji ve bakıma gidiyor. Çiftlerin çoğu ayda yaklaşık 356 Euro kişisel, ulaşım için 325 Euro ve eğlence için 239 Euro harcıyor.

Almanya’daki gelecekteki yaşamınız için bir bütçe yaparken, tipik bir hane halkının ortalama geliri olan 3.994 Euro’yu göz önünde bulundurun. Bununla birlikte, ortalama bir hane, mevcut gelirinin yaklaşık %64’ünü yaşam giderlerine harcıyor.

Buna karşılık, Almanya’da ortalama gelir 2.176 Euro civarındadır. Maaşın %70’i genel yaşam giderlerine harcanıyor. Bu nedenle, bir çift olarak, size Almanya’nın her yerinde harika bir yaşam tarzı sunan ayda 4.000 Euro’nun üzerinde bir bütçeniz olabilir.

Bir çift için yaşam maliyeti esas olarak yaşadıkları şehre bağlıdır. Bu nedenle Münih’te temel yaşam için en az 2.500 EUR’ya ihtiyacınız vardır. 3.000 EUR’dan daha iyi bir yaşam tarzı elde edilebilir. Orta ve üst sınıf bir yaşam için, ortak bir gelirde en az 5.000 EUR ve üzeri için çaba göstermelisiniz.

Daha küçük, daha ucuz şehirlerde ayda 1.500 EUR ile 2.500 EUR arası da yeterlidir.

Bölgeye Göre Yaşam Masrafları

Almanya’da yaşamanın maliyeti büyük ölçüde bulunduğunuz yere bağlıdır. Yani bazı şehirler ortalamanın neredeyse yarısı kadar pahalı:

ŞehirBölgevs Ortalama
MünihBavyera+ %44
StuttgartBaden-Württemberg+ 27,1 %
FrankfurtHesse+ 24,3 %
FreiburgBaden-Württemberg+ %19,4
HeidelbergBaden-Württemberg+ %17

Almanya’da Bir Çiftin Ortalama Yaşam Maliyeti

Alman istatistiklerine göre, Almanya’da çocuksuz bir çiftin ortalama yaşam maliyeti şu şekildedir:

Gider KalemleriTutar (EUR)İçinde %
Yiyecek ve içecekler40213,7
Giyim ve ayakkabı1133,9
Konut1,00134,3
Ev malzemeleri1675,7
Sağlık1415,7
Toplu taşıma38513,2
Telekomünikasyon702,4
Serbest zaman ve eğlence33211,4
Dışarıda yemek1916,5
Eğitim110,4
Diğerleri, çeşitli1113,8
Toplam Giderler2923100
Almanya’da Çiftlerin Yaşam Giderleri

Kaynak: www.mystipendium.de

1. Konut

Almanya’da çoğu insan satın almak yerine daire kiralıyor. Bu nedenle, kiralama çok popüler. Bu faktör, tüm büyük Alman şehirlerinde konut fiyatlarını artırıyor.

Ayrıca, daireler genellikle mobilyasız ve hatta mutfaksız gelir. Bu nedenle, bunun için de bütçe ayırmanız gerekir. “ Alman dairelerinde neden mutfak yok ” konulu bu makaleyi okuyun .

İşte Münih’teki (EUR) daireler için tipik aylık kira fiyatlarına bir örnek:

Konut TürüOrtalama Kira Fiyatları
Şehir merkezinde tek yatak odalı1.000 – 1.500 EUR
Şehir merkezinin dışında tek yatak odalı750 – 1.200 EUR
Şehir merkezinde iki yatak odalı1.500 – 1.900 EUR
Merkezin dışında iki yatak odalı1.200 – 1.500 EUR
Şehir merkezinde üç yatak odalı1.900 – 3.000 EUR
Şehir merkezinin dışında üç yatak odalı1.300 – 2.200 EUR
Münih’te Ortalama Kira Fiyatları

Başkent olmasına rağmen, Berlin hala bazı bölgelerde uygun fiyatlı kiralara sahiptir. Yine de Münih, Frankfurt, Hamburg, Stuttgart ve Berlin, kira için en pahalı şehirler. Ayrıca son yıllarda kira maliyetlerinde en önemli artışlardan bazılarını gördüler.

Mutfak, dikkate alınması gereken başka bir masraftır. Giden kiracıların veya ev sahiplerinin mutfak dolaplarını, lavabolarını ve aletlerini yanlarında götürmeleri alışılmadık bir durum değildir.

Daireniz, Almanya’da yaşam giderleri listesini etkileyen en büyük faktör olacaktır.

Büyük bir metropol bölgesinde yaşamaya karar verirseniz, bu kesinlikle yaşam maliyetleriniz üzerinde en önemli etkiye sahip olacaktır. Ayrıca, bazı şehirler kiracılar için özellikle zorlu bir pazara sahiptir. Kalacak bir yer bulana kadar biraz zaman alabilir. Bazı şehirlerde de durum tam tersi.

Örneğin, Leipzig’de kira ve diğer mal ve hizmetler açısından paranızın karşılığını en iyi şekilde alacaksınız.

Kira depozitosunu unutmayın. Ev sahipleri, taşınma tarihinden önce 2 ila 3 kiranın depozito olarak ödenmesini talep eder. Taşındıktan sonra para size geri ödenecektir.

Kamu Hizmetleri – Aidat vs.

Kamu hizmetleri faturaları kiraya ek olarak aylık gider olarak gelir ve kiracı tarafından ödenir (çoğu durumda).

1-2 yatak odalı bir dairede yaşayan bir çift için ortalama hizmet maliyetleri 100 EUR – 180 EUR civarındadır.

Evin dışında kiraya bazen dahil olan ek masraflar (bizdeki aidat gibi) da vardır:

 • Isıtma
 • Sıcak su
 • Gaz veya elektrik
 • Çöp toplama
 • Kar temizleme
 • Temizlik ve peyzaj hizmetleri

Almanya’da telefon hattı ve hızlı internet bağlantısı size ayda 30 EUR ek ücrete mal olur. Alman haneleri ayrıca TV için (zorunlu olan) fazladan 15 EUR ödüyor.

Elektrik ayrıca harcamanıza bağlı olarak her ay yaklaşık 50-60 EUR ek fatura olarak gelir.

2. Market

Almanya’da yaşam giderleri diyince listeye market fiyatlarını eklememek olmaz. Almanya’da market fiyatları genel olarak tatmin edici bir seviyededir. Genel olarak Almanya’da ortalama bir çift yiyecek ve içeceklere 402 Euro harcıyor. Diğer Avrupa ülkelerinin çoğuna kıyasla Almanya’da standart market ürünleri genellikle uygun fiyatlıdır. Aldi ve Lidl gibi indirim marketleri rakipsiz fiyatlar sunuyor.

Ancak orta sınıf Alman aileleri, Rewe, Edeka ve Kaufland gibi bir sonraki fiyat kategorisindeki süpermarketlerden alışveriş yapmayı seviyor. Bu mağazalarda, ürünler bir tık daha pahalıdır. Ancak kalite genellikle daha yüksektir.

3. Ulaşım

Aylık toplu taşıma geçiş ücreti, şehre ve dahil edilen bölge sayısına bağlı olarak 56 EUR ile 120 EUR arasında değişmektedir. Çiftler toplu taşıma veya özel araç kullanarak ulaşım için ayda yaklaşık 385 Euro harcıyor.

Almanya’da ulaşım çok verimlidir ancak size pahalıya mal olabilir. Şehirlerarası trenler pahalıdır. Otobüsle seyahat etmek genellikle trenle seyahat etmekten daha ucuzdur. Bir şehir içindeki aylık geçişler genellikle oldukça uygun maliyetlidir. Lakin Almanya’da 9 Euro Bileti gibi kampanyalar da vardır.

Aylık biletler, metro, trenler, tramvaylar ve otobüsler dahil olmak üzere şehirdeki tüm toplu taşıma araçlarına erişmenizi sağlar.

Birincil ulaşım yolu olarak araba kullanmak istiyorsanız , ilk etapta maliyetlerini göz önünde bulundurun. Almanya’da araba sahibi olmak, özellikle yakıt, sigorta, park ve bakım açısından ucuz değil. Almanya’da Araba İhtiyaç Mı? makalesini okuyun .

Almanya’da taksiler pahalıdır ve kaçınılmalıdır. Çok kısa bir yolculuk için bile hızlı bir şekilde 15 EUR ödersiniz.

4. Mobil ve İnternet

Ortalama olarak, Almanya’daki çiftler mobil cihazlarda ve internette ayda yaklaşık 70 EUR harcıyor. Buna akıllı telefonlar ve ev interneti faturaları da dahildir.

Hepimizin, özellikle çocuklarımız ve partnerlerimizle bağlantıda kalmamız gerekiyor. Yeterli internet verisine sahip bir SIM kart için tipik bir ücret,  ayda yaklaşık 20 EUR’dur.

Göz atın: Almanya’da İnternet

1&1, O2, M-net, Vodafone vb. Ev internet bağlantısı için çeşitli seçenekler vardır. Hepsinin farklı oranları ve hızları vardır. İyi hız için ayda 35 EUR civarı ödemeniz gerekecek. 

5. Sağlık Sigortası

Siz ve eşiniz brüt gelirinizin %14,6’sını sağlık sigortasına harcayacaksınız. Bu, genel sağlık sigortası olan kişiler için geçerlidir. Yine de istatistikler, Almanya’daki çiftlerin sağlık için ortalama 141 Euro harcadığını söylüyor.

Almanya’da kamu sağlık sigortası olan herkes aynı tutarı, yani brüt maaşın %14,6’sını öder. İşveren bunun yarısını veriyor. Bu nedenle çalışanlar brüt gelirlerinin sadece %7,8’ini ödemektedir.

64.350 Euro’ya kadar maaşı olan bir çalışan, kamu sağlık sigortasından yararlanabilir. Ancak, serbest meslek sahipleri ve maaşları 64.350 EUR’nun üzerinde olan kişiler , faydaları olan özel sigortayı tercih edebilirler.

Göz atın: Almanya’da Sağlık Sigortası: Hangisi daha iyi?

Genel olarak, kamu sağlık sigortasının maliyeti , çalışanın gelirini sıkılaştırır ve dolayısıyla azaltılamaz. Ancak özel sigorta oranları farklı şekilde hesaplanmakta ve genellikle kamuya göre daha düşüktür.

Özel sigorta oranı gelire dayalı değildir ve sağlayıcıdan sağlayıcıya değişir. Sonuç olarak, kamu yerine özel kapsama alarak paradan tasarruf edebilirsiniz. 

Ayrıca Almanya’da sağlık sigortası kullanırken nadiren bütçenizden ek ödeme yapmanız gerekir. Vakaların neredeyse %100’ünde tıbbi faturanızı tamamen karşılar. 

6. Boş Zaman

Almanya’da çiftler boş zaman ve eğlence için yaklaşık 332 EUR harcıyor. Restoranda akşam yemeği, bir müze veya film ziyareti ve belki bir hafta sonu doğa gezisi olabilir. Tüm maliyetler dikkate alınmalıdır.

Dışarıda Yemek

Çiftler dışarıda yemek yemek için aylık ortalama 191 Euro harcıyor. Hafta içi öğle yemekleri ve ara sıra akşam yemekleri dahildir.

Oysa ortalama bir Alman yılda 136 kez bir restoranda yemek yer. Bir kişinin dışarıda yemek için ortalama harcaması ayda 147 EUR ile 226 EUR arasında değişmektedir. 

Restoranlardaki yemekler genellikle iyi değere sahiptir. Fiyatlar güney ve doğu Avrupa ülkelerinden biraz daha yüksek. Bir yemek için yaklaşık 12-15 EUR civarı ödemeniz gerekecek.

Pastaneler ve paket servis fast food dükkanları 2-3 kat daha ucuzdur.

İçecekler, yarım litre fıçı bira için 3-4 EUR ve bir kadeh kaliteli şarap için yaklaşık 5-6 EUR’dur. Yerel bir kahve dükkanında veya büyük bir zincirde bir kahve 2-3 EUR civarındadır.

Sinema biletleri 12-15 EUR civarında fiyatlandırılıyor.

Rahat hafta sonları için, kahvaltı dahil, gecelik ortalama 80-125 EUR arasında değişen üç veya dört yıldızlı otellere bakabilirsiniz.

Almanya’da Maaşlar

StepStone Maaş Raporuna göre , 2021’de Almanya’daki ortalama maaşlar 51.009 EUR veya aylık 4.250 EUR’dur.

Aslında 2.500 EUR ile 3.500 EUR arasında kazanan birinin Almanya’da yaşamak için uygun bir maaşı vardır. Bu gelirle, iki yatak odalı bir daire kiralamak ve bazı boş zaman etkinlikleri de dahil olmak üzere büyük bir Alman şehrinde iyi bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Göz atın: Almanya’da Maaşlar, Vergiler ve Sosyal Güvenlik

Almanya’da bir çiftin rahat bir yaşam tarzına sahip olması ve her ay para biriktirmesi için bunun iki katına ihtiyacı olacak.

Genel olarak, Almanya’nın çok iyi yıllık ortalama maaşı 64.000 EUR ile 81.000 EUR arasındadır. Dört ve daha fazla kişilik bir aile bu parayla rahatça yaşayabilir.

Maaş bulunduğu yere göre değişir. Ayrıca Almanya’da yaşam giderleri de yaşadığınız yere göre çok değişir. Örneğin Münih’te 50.000 Euro’luk bir maaş bir çift için yeterli olacaktır. Ancak bir aile için yeterli değil. Oysa Leipzig’de bu iyi bir ücret.

İşte en çok ödeme yapan Alman bölgeleri:

 1. Baden-Württemberg – 46.620 €
 2. Hessen – 46.329 €
 3. Hamburg – 45.571 €
 4. Bavyera – 45,124 €
 5. Kuzey Ren-Vestfalya – 43.829 €

Ayrıca, bu Alman şehirleri en çok vasıflı işçilere ve yöneticilere ödeme yapıyor:

 1. Stuttgart – 54.012 €
 2. Münih – 53.662 €
 3. Düsseldorf – 50.626 €
 4. Wiesbaden – 49.611 €
 5. Hamburg – 45.780 €
Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR