Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Sağlık Sigortası

Almanya’da Sağlık Sigortası

Almanya’da çalışan olarak sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Burada sağlık sigortası zorunludur. Yasal ve özel sağlık sigortası arasında bir ayrım yapılmıştır. Bunlar iki farklı sistemdir ve aralarında özgürce geçiş yapamazsınız. Bu yazıda Almanya’da sağlık sigortası hakkında bilmeniz gerekenleri yazdım.
Göz atın: Almanya’da Sağlık Sigortası: Hangisi daha iyi?

Almanya’daki çoğu çalışanın yasal sağlık sigortası vardır. Yasal sağlık sigortasına sahip bir kişi olarak, çok çeşitli sigortalar arasından size en uygun olan sağlık sigortasını seçebilirsiniz. Tüm yasal sağlık sigortası sağlayıcılarının bir listesini burada bulabilirsiniz.

Eşiniz ve çocuklarınız da sigorta kapsamındadır. Örneğin eşiniz çalışmıyorsa, onları yasal sağlık sigortasına dahil edebilirsiniz. Bu sizin için herhangi bir ek maliyet gerektirmez. Aynı şey çocuklarınız için de geçerlidir.

Belirli bir maaşın üzerinde özel sağlık sigortasını tercih edebilirsiniz. Maaş için bu limite zorunlu sigorta limiti denir. Maaş limitlerine ilişkin en son bilgileri Federal Hükümetin resmi web sitesinde bulabilirsiniz.

Sağlık Sigortası Faydaları

Hastalanırsanız, Almanya’da emin ellerdesiniz. Sağlık sigortası sağlayıcısı, acil olarak ihtiyaç duyulan tüm tıbbi tedavi masraflarını karşılar. Yasal sağlık sigortası tarafından sağlanan temel sigorta kapsamı aşağıdaki hizmetleri kapsar:

  • Ayakta tıbbi tedavi,
  • Diş bakımı
  • İlaç, sağlık ilaçları veya tıbbi yardımlar
  • yatılı tıbbi tedavi, örneğin bir hastanede
  • Tıbbi olarak gerekli rehabilitasyon önlemleri
  • Hamilelik ve doğum sırasında

Bu arada sağlık sigortası yaptırırken otomatik olarak bakım sigortası kapsamına girersiniz. Uzun süreli bakım sigortası, örneğin ciddi bir hastalık nedeniyle artık kendinize bakamayacak durumdaysanız sizi kapsar. Başka bir deyişle bir bakıcıdan yardıma ihtiyacınız varsa, sizi kapsar.

Çalışmayanlar İçin Sağlık Sigortası

Bir işte tarafından çalışmıyor musunuz? Hala sağlık sigortasına ihtiyacınız var! Sağlık sigortasının türü, ait olduğunuz gruba bağlıdır:

  • Aile: Çocuklar, eşler ve kayıtlı hayat arkadaşları, genellikle bir yetişkinin yasal sağlık sigortasına dahil olduğu aile sigortası aracılığıyla toplu olarak sigortalanabilir.
  • Öğrenciler ve stajyerler: Genellikle yasal sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Bazı istisnalar vardır, örn. 30 yaş üstü öğrenciler için.
  • İş arayanlar: AB vatandaşları Avrupa sağlık kartlarını kullanabilirler. AB veya AEA vatandaşlığı olmayan, örneğin iş aramak için vizeleri olduğu için istihdamda olmayan kişiler özel sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Bu durumda gurbetçiler için özel fiyatlar vardır.


Federal Sağlık Bakanlığı’nın web sitesinde tüm zorunlu sigortalıların tam listesi ve ayrıca tavsiye için bir vatandaş yardım hattının numarası bulunmaktadır.

Sağlık kartı (eGK) / Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) nedir?

Yasal bir sağlık sigortasına üye iseniz, bir tür elektronik sağlık sigortası kartınızı alırsınız. Kartı her doktor randevusuna yanınızda getirin. Ayrıca tüm AB ülkelerinde olduğu gibi İngiltere, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de de geçerlidir. Bu, bir tatil veya iş seyahati sırasında bu ülkelerde hastalanırsanız, Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) ile yerel tıbbi bakıma erişebileceğiniz anlamına gelir. EHIC’ye başvurmanız gerekmez. Sigorta kartınızın arkasına otomatik olarak yazdırılır. Yurtdışına diğer ülkelere seyahat etmeden önce sigorta şirkenizden, acil durum prosedürü hakkında bilgi alın.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR