Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Sağlık Sigortası: Hangisi daha iyi?

Almanya’da Sağlık Sigortası: Hangisi daha iyi?

Almanya'da seçim yapabileceğiniz iki sağlık sigortası seçeneği vardır: genel ve özel sağlık sigortası. Hangisi daha iyi?

Almanya’da sağlık sigortası zorunludur. Alman veya uluslararası öğrenci, iş arayan veya profesyonel olmanız fark etmez. Temel olarak, seçim yapabileceğiniz iki seçenek vardır: genel ve özel sağlık sigortası.

Almanya’da nüfusun yaklaşık %90’ı genel sağlık sigortası kapsamındadır. Bunun nedeni genel sağlık sigortasının daha iyi bir seçenek olması değildir. Tamamen özel sağlık sigortasına geçişin belirli kriterleri olduğundandır.

Genel sağlık sigortası sağlayıcıları için birçok seçenek vardır. Bu şirketler, ücretleri ve sundukları şeylerle ilgili olarak federal ve eyalet düzenlemelerine tabidir. Odak noktası, herkesi her türlü ihtiyaç için standart tıbbi bakımla karşılamaktır. Farklı kamu sigorta şirketleri arasında yalnızca küçük farklılıklar vardır. Örneğin homeopatik tedaviyi, özel spor programlarını, seyahat aşılarını vs. devralıp almadıkları.

Bu yazıda sizler için iki sağlık sigortası arasındaki farkları, avantaj ve dezavantajları derledik.

Genel Sağlık Sigortasının Artıları ve Eksileri

Avantajlar

 • Aile sigortası: Eş ve çocuklar (belirli bir tutardan daha az para kazanıyorlarsa eşler, belirli bir yaşa kadar çocuklar) ücretsiz olarak faydalanır.
 • Sağlık faturalarında ön ödeme yok: Doktora sigorta kartınızla gidiyorsunuz ve ücretler doğrudan şirketten doktora aktarılıyor.
 • Ücretler gelirinize göre belirlenir: Daha az kazanırsanız, daha az ödersiniz ve bu nedenle daha düşük finansal riske sahip olursunuz.

Dezavantajlar

 • Bir klinikte veya bir doktorla yapılan birçok özel tedavi ve hizmet genellikle kapsanmaz. Randevular için bekleme süreleri daha uzun olabilir.
 • Ücretinizi veya sigorta planınızı bireysel ihtiyaçlarınıza veya sağlık durumunuza göre uyarlayamazsınız.
 • Çok para kazanıyorsanız veya serbest meslek sahibi iseniz ücretler çok yüksek olabilir.

Bilmekte fayda var! Belirli tedavileri (örn. kapsamlı diş tedavileri) kapsamak için genel sağlık sigortanızı ek sigortalarla birleştirmek mümkündür.

Özel Sağlık Sigortasının Artıları ve Eksileri

Avantajlar

 • Daha iyi hizmet: Genellikle özel hasta olarak daha iyi hizmet alırsınız. Çünkü doktorlar ve klinikler özel sigortalılardan daha fazla kazanır. Hemen randevu alırsınız. Bir klinikte en nitelikli doktorlar tarafından tedavi edilirsiniz vs.
 • Ek tedavi formlarının bireysel seçimi örn. akupunktur, homeopati, osteopati, Çin tıbbı.
 • Birçok özel tedavi ve hizmet türü genellikle kapsanmaktadır.
 • İhtiyacınız kadar ödersiniz: Giriş yaşınızda sağlıklı ve oldukça gençseniz özel sigortalar ucuzdur.
 • Yüksek gelirli insanlar için daha düşük maliyetler: Kazandığınız para miktarından bağımsız olarak aylık sabit bir ücret ödersiniz. Bu nedenle, yüksek gelirli kişiler için maliyetler, özel bir sigortada önemli ölçüde daha düşük olabilir.

Dezavantajlar

 • Özel sigortayı seçtikten sonra genel sağlık sigortasına geri dönmek zordur. Bu sadece çok istisnai durumlarda mümkündür.
 • Özel sağlık sigortası ile aile üyeleriniz otomatik olarak teminat altına alınmaz, çocuklarınız için de bireysel olarak ödeme yapmanız gerekir.
 • Evliyseniz ve eşlerden biri özel, diğeri genel sağlık sigortasına sahipse, her iki eşin maaşı da genel sağlık sigortası ücretine yansıtıldığından, genel sağlık sigortası önemli ölçüde daha pahalı olacaktır.
 • Özel sigortanız varsa, sağlık faturalarınızı önceden ödemeniz ve daha sonra sigorta şirketinden geri ödemeniz gerekecektir.

Özel sigortayı tercih etmek için izin verilmesi gereken kriterler şunlardır:

 • Öğrenci durumu
 • Asgari brüt maaş yıllık 64.350 Euro (2021 yılı için bu rakam, 2020’de biraz daha azdı).
 • Serbest meslek sahibi olmak: Sigorta şirketine (özel ya da genel) tam tutarı ödersiniz. Ücretlerin %50’sinden fazlasını alan bir işveren yoktur (eğer çalışıyorsanız bu geçerlidir).

Özetlemek Gerekirse Hangisi Daha İyidir?

Hayattaki her şey gibi: sorunun cevabı değişir.

Özel sağlık sigortası sadece:

 • Zorunlu sosyal güvenlikle iş sözleşmesi olmayanlar, (öğrenciler, serbest meslek sahipleri)
 • Yılda yaklaşık 65.000’den fazla kazananlar için bir seçenektir.
  Bu kriterlerden herhangi birini sağlıyorsanız, tasarruf etmek veya daha iyi hizmet almak için özel sigorta iyi bir seçenektir.

Ancak, kamu sigortasına geri dönmeniz (sadece statünüz değişirse) zordur. Sonra işsizlik veya düşük gelir durumunda daha yüksek bir maliyet yükü ile karşı karşıya kalırsınız.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR