Ana SayfaYaşamAile ve ÇocukAlmanya'ya Çocuğumu Nasıl Getirebilirim?

Almanya’ya Çocuğumu Nasıl Getirebilirim?

Elbette çocuklarınızı da Almanya’ya getirebilirsiniz. Çünkü siz veya eşiniz Almanya’da yaşama hakkınız varsa, 18 yaşından küçük çocuklarınızın da geçici veya sürekli oturma izni alma hakkı vardır. Çocuklarınızı Almanya’da size katılmalarını istiyorsanız bir Aile birleşimi vizesi almanız gerekir. Bu yazıda Almanya’ya Çocuğumu Nasıl Getirebilirim? sorunuzu cevaplayacağız.

Göz atın: Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Çocuklarınızı Almanya’ya Getirmek

Almanya’ya Çocuğumu Nasıl Getirebilirim?

Çocuklarınız Avrupa Birliği (AB) veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) üyesi bir ülkenin vatandaşıysa, Almanya’ya girmek için vizeye ihtiyaçları yoktur ve Almanya’da kısıtlama olmaksızın yaşayabilir ve çalışabilirler.

Çocuklarınız AB veya AEA üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşıysa, Almanya’ya giriş için genellikle vizeye ihtiyaçları olacaktır. Kısaca çocuğunuz bir Türk vatandaşı ise ve Türkiye’den geliyorsa bir vizeye ihtiyacı var. Bu vizeye aile birleşimi vizesi deniyor.

Siz ve eşiniz Almanya için geçici oturma iznine sahipseniz, 16 yaşından küçük çocuklarınız da size katılabilmeleri için geçici oturma izni alırlar (Alman İkamet Yasası (AufenthG) Madde 32).

Bekar bir ebeveynseniz, çocuklarınız için yine de vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bu durumda velayet hakkına sahip diğer ebeveynin rızasını almanız gerekecektir.

Size katılmak üzere vize alabilmek için çocuklarınızın da aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

  • Evli, boşanmış veya dul olmamalıdırlar
  • 18 yaşından küçük olmaları gerekmektedir.

Göz atın: Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Alman Vatandaşlığı Şartları Nelerdir?

Not: 16 yaşından büyük çocuklar için özel şartlar geçerlidir. Yerel Alman Büyükelçiliğiniz sizi bunlar hakkında bilgilendirebilir. Çocuğunuz zaten 18 yaşındaysa, genellikle kendilerine ait ayrı bir oturma izni başvurusunda bulunmalıdır.

Almanya’da Doğan Bir Çocuğun Hakları Nedir?

Çocuğum Almanya’da doğarsa ne olur?

Doğum anında geçerli bir oturma hakkınız varsa, çocuğunuza da oturma izni verilir. Bkz. İkamet Yasası’nın (AufenthG) 33. Bölümü.

Alman vatandaşlığı ebeveynlik ilkesine dayanmaktadır. Bu, ebeveynlerden birinin Alman vatandaşı olması durumunda, çocuğun doğumda otomatik olarak Alman vatandaşlığını alması anlamına gelir. Özel durumlarda çocuklar, ebeveynlerinin uyruğuna ek olarak doğumda Alman uyruğu alabilirler.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR