Ana SayfaYaşamAile ve ÇocukAlmanya'da Okul Sistemi: İlkokuldan Üniversiteye Alman Okulları

Almanya’da Okul Sistemi: İlkokuldan Üniversiteye Alman Okulları

Almanya’da okula devam zorunlu olduğundan, çocuklarınız altı yaşına geldiklerinde okula gitmeleri gerekmektedir. Alman okullarının çoğu devlet tarafından yönetilir ve çocuklarınızın devam etmesi için herhangi bir ücret alınmaz. Ayrıca ücretli özel ve uluslararası okullar da vardır. Bu yazıda ilkokuldan üniversiteye kadar olan Almanya’da Okul sistemi ve okul türlerini açıkladım.

Göz atın: Almanya’ya Çocuğumu Nasıl Getirebilirim?

Bireysel eyaletler eğitim politikasından sorumludur. Yani Almanya’da okul sistemi bir dereceye kadar sizin ve ailenizin yaşadığı bölgeye bağlı olacağı anlamına gelir. Çocuklar her eyalette her zaman aynı müfredata sahip değildir ve ders kitapları da farklılık gösterir. Bireysel eyaletlerin de farklı okul türleri vardır.

Genel olarak, Alman okul sistemi şu şekilde yapılandırılmıştır:

Grundschule (İlkokul):

Normalde, altı yaşındakiler okul kariyerlerine ilk dört sınıfı kapsayan ilkokulda başlarlar. Sadece Berlin ve Brandenburg’da ilkokul altıncı sınıfa kadar devam eder. İlkokulun sonunda, çocuğunuzun akademik performansını göz önünde bulundurarak çocuğunuzun hangi ortaokula gideceğine siz ve çocuğunuzun öğretmenleri karar vereceksiniz.

Weiterführende Schulen (Ortaokullar)

Burası biraz karışıktır. Türkiye’deki sistemle aynı değildir.

  • Hauptschule (5-9 veya 10. sınıflar için genel ortaokul)
  • Realschule (5 ila 10. sınıflar için daha pratik ortaokul)
  • Gymnasium (5 ila 12 veya 13. sınıflar için daha akademik ortaokul)
  • Gesamtschule (5 ila 12 veya 13. sınıflar için kapsamlı okul)

Hauptschule ve Realschule: Hauptschule veya Realschule’yi başarıyla tamamlayan gençler mesleki eğitim almaya hak kazanırlar veya bir Gymnasium veya Gesamtschule’de Sekundarstufe II/Oberstufe’ye (≈ altıncı sınıf) transfer olabilirler.

Gesamtschule: Hauptschule, Realschule ve Gymnasium’u birleştirir ve üçlü okul sistemine bir alternatif sunar.

Gymnasium: 12. veya 13. sınıfın sonunda öğrenciler Abitur olarak bilinen sınavlara girerler ve başarılı olmaları durumunda bir üniversitede veya bir uygulamalı bilimler üniversitesinde öğrenim görmelerini sağlayan ileri ortaöğretim sertifikası ile ortaokuldan mezun olurlar. Ancak, mesleki eğitim almayı ve doğrudan iş piyasasına girmeyi de seçebilirler.

Göz atın: Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Yurtdışından Yeni Gelen Çocuk ve Gençlerin Okul Kayıtları

Çocuklarınız Almanya’ya girerken okul çağındaysa, onların okulda nasıl yer bulabileceklerini hiç şüphesiz merak edeceksiniz. Buna okul yönetimi tarafından yerel eğitim yetkilisine danışılarak karar verilir.

Genel bir kural olarak, ülkeye yeni giren çocuklar normal okul derslerine devam edemezler. Çünkü Almanca bilmedikleri için bunun yerine özel deneme dersleri verilir. Amaç, onları mümkün olan en kısa sürede normal okul sınıflarına entegre etmektir.

İyi Bir Okul Nasıl Seçilir?

Kural olarak, çocuğunuzun hangi okula gideceğine karar vermekte özgürsünüz. Bu nedenle birkaç okula göz atmak iyi bir fikirdir. İyi bir okulun bir işareti, yalnızca kaliteli eğitim vermekle kalmayıp, aynı zamanda tiyatro, spor, dil ve müzik kulüpleri ve okul gezileri gibi ders dışı etkinlikler de sunmasıdır. İyi bir okul aynı zamanda veli katılımını da teşvik eder.

Çocuğunuz için okulda bir yer olup olmadığını öğrenmenin yanı sıra, ders dışı seçenekleri de sormalısınız. Çocuklarınız henüz Almanca bilmiyorsa, okulun genellikle Deutsch als Zweitsprache (yabancı dil olarak Almanca) olarak adlandırılan Almanca dersleri sunduğundan emin olun. Burada öğretmenler, çocuğunuzun dersleri anlamasını ve müfredata ayak uydurabilmesini sağlayacaktır.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR