Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Ev Hizmetleri: Enerji, Su ve İnternet

Almanya’da Ev Hizmetleri: Enerji, Su ve İnternet

Almanya’ya ilk kez taşınıyorsanız yeni evinizde hemen yapmanız gereken bazı şeyler var. Bu şeylerden ilki genel olarak elektrik, gaz, su ve internet gibi ev hizmetlerini kurmak. Almanya’da ev hizmetleri hakkında daha detaylı bilgiyi bu yazımızda bulacaksınız.

Almanya’da Kiracılar ve Alıcılar İçin Kamu Hizmetleri

Kendi kamu hizmetlerinizi organize etmeniz gerekip gerekmediği, seçtiğiniz konut tipine bağlıdır. Kira sözleşmenizi baştan sona okuduğunuzdan emin olun, böylece kiranıza neyin dahil olduğunu ve neyin dahil olmadığını bilirsiniz.

Alt Kiralama ve Ev Paylaşımı (WG’ler)

Bir oda kiralıyorsanız veya bir evi paylaşıyorsanız, genellikle her şey dahil bir fiyat ödersiniz. Kamu hizmetleri ev sahibi veya ana kiracı tarafından gerçekleştirilir. Normalde hangi enerji şirketini kullandığınız veya ne kadar ödediğiniz konusunda bir söz hakkınız yoktur.

Kiracılar

Tek kişilik bir daire kiralarsanız, kira, ek masraflar (Nebenkosten) ve bazı kamu hizmetleri ödemeniz gerekecektir. Normalde, bir enerji şirketi tüm binaya enerji sağlar. Bunu genelde ev sahibiniz veya bina sahibiniz seçer. Kendi internet ve telefon bağlantılarınızla ilgilenmeniz gerekecek.

Ev Sahipleri

Almanya’da kendi yerinizi satın alırsanız işler değişiyor. Bu durumda genellikle Almanya’da ev hizmetleri siz tarafından düzenlenmesi gerekir. Bunlar elektrik, gaz, su, internet ve telefon vs.

Soğuk Kira (Kaltmiete) vs Sıcak Kira (Warmmiete)

Bir oda, daire veya ev arıyorsanız, emlak listelerinde düzenli olarak şu iki terimi görecekseniz:

 1. “Soğuk kira” (Kaltmiete)
 2. “Sıcak kira” (Warmmiete)

Bu terimler arasındaki farkı anlamak, toplam kiranızın ne kadar olacağını hesaplamanın anahtarıdır:

 • Soğuk kira veya temel kira, büyüklük, oda sayısı, mobilyalar ve yere göre sabit bir orandır.
 • Sıcak kira, soğuk kira artı her türlü ek maliyet veya hizmet ücretlerinden (Nebenkosten) oluşur.

Ek Masraflar (Nebenkosten)

Nebenkosten, “sıcak kira” yapmak için temel kiranıza eklenen ek maliyetler veya hizmet ücretleridir. Bunlar, aşağıdakiler dahil olmak üzere, kamu hizmetleri veya binanın bakımı için yapılan ödemeler olabilir:

 • Arazi vergisi (Grundsteuer)
 • Su maliyetleri
 • Asansör
 • Çöp toplama
 • Bahçe bakımı
 • Koridorların, merdiven boşluklarının ve ortak kullanım alanlarının temizliği
 • Aydınlatma
 • Sigorta
 • Kapıcı
 • Uydu TV anteni veya geniş bant kabloları
 • Ortak çamaşır yıkama tesisleri
 • Nebenkosten’e dahil olmayan herhangi bir şey (örneğin, ısıtma, internet ve telefon faturalarının nadiren dahil edildiğini unutmayın), tasnif edilmesi ve ayrıca ödenmesi gerekecektir.

Temel kiranız genellikle statik olsa da, dairenizin servis ücretleri fiyatlara ve ne kadar enerji veya su kullandığınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. İlk taşındığınızda size verilen fiyat, genellikle önceki kullanıcının kullanımına dayalı bir tahmindir.

Kamu Hizmetleri Beyanı (Nebenkostenabrechnung)

Yılda bir kez, sayaç okumanızı takiben, ev sahibinizden veya bina sahibinden yıllık bir beyanname (Nebenkostenabrechnung veya Betriebskostenabrechnung) alacaksınız. Bu, ödediğiniz tutarı gerçek kullanımınızla karşılaştıracaktır. Sonuç olarak, ya daha fazla ödeyeceksiniz ya da para iadesi alacaksınız. Nebenkosten tutarı (daha sonra kullanımınızı yansıtmak için) genellikle bir sonraki yıl için ayarlanacaktır.

Peki Almanya’da ev hizmetleri nelerdir?

Almanya’daki Enerji (Gaz ve Elektrik) Sağlayıcıları

1990’ların sonlarında özelleştirilmiş olmasına rağmen, enerji piyasasını yeniden kamulaştırma fikri Almanya’da yavaş yavaş popülerlik kazanıyor. Ancak şimdilik, gaz ve elektrik sağlayıcılarınızı seçmekte özgürsünüz.

Su Şirketleri

Almanya’daki su şebekesi halka açıktır, yani suyunuzu kimin tedarik ettiği, yaşadığınız yere göre değişir. Almanya’da yüzlerce su tedarik şirketi var.

Alman İnternet Sağlayıcıları

Yaratıcılığın ve verimliliğin ülkesi olarak bilinmesine rağmen, Almanya’daki internet hızları Avrupa’nın en yavaşları arasındadır. Ayrıca çoğu kullanıcının hala DSL bağlantısı vardır. Ancak Almanya’daki bazı internet şirketleri yüksek hızlı, fiber optik internete sahip. Bu yüzden alışveriş yapmaya değer.

Telefon Hattı

Almanya’daki çoğu internet sağlayıcısı size bir telefon hattı içeren hepsi bir arada bir paket verecektir. Bunlar genellikle ayrı ödeme yapmaktan daha iyi bir anlaşmadır. Almanya’da telefon hattı alma hakkında daha fazla bilgi edinin.


Daha fazlası için bizi instagram üzerinden @avrupayolundacom olarak takip edebilirsiniz!

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR