Ana SayfaAlmanyaAlmanya’nın En İyi Üniversiteleri 2022

Almanya’nın En İyi Üniversiteleri 2022

Times Higher Education, merakla beklenen 2022 Dünya Üniversite Sıralamasını açıkladı. Almanya, 22 yüksek öğretim kurumunu ilk 200’e yerleştirdi. Yani geçen yılki performansını geliştirdi. Dolayısıyla Federal Cumhuriyet, bir kez daha listede en iyi temsil edilen üçüncü ülke oldu. İşte Almanya’nın en iyi üniversiteleri

THE Dünya Üniversite Sıralaması 2022

Her yıl öğrencilerin yeni akademik yıla girdiği Eylül ayında İngiliz dergisi THE bir liste yayınlar. Bu liste, dünyanın en iyi üniversitelerinin bir sıralamasıdır. Bu yılki yinelemede, 99 ülkede 16.000’den fazla kurum değerlendirildi. Genel olarak öğretim, araştırma ve bakış açısı dahil olmak üzere beş temel akademik mükemmellik göz önüne alındı. Bu alandaki performanslarını değerlendiren puanlarla bir liste oluştu.

Her zamanki gibi, 2022 sıralamasında ilk 10 sıra sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’tan kurumlar tarafından dolduruluyor. Oxford Üniversitesi, altıncı kez üst üste dünyanın en iyi üniversitesi unvanını aldı. Bir diğer İngiliz kurumu olan Cambridge Üniversitesi ortaklaşa beşinci sırada yer aldı. Sıralamadaki diğer sekiz üst sıranın tümü Harvard ve Stanford Üniversitesi vb. Amerikan üniversiteleri tarafından dolduruluyor.

Bu iki ülke dışında en üst sıradaki üniversite, 15. sırada yer alan İsviçre’deki ETH Zürih’tir. Ama bir ülke var ki akademik anlamda bir yükseliş yaşadı. Tartışmasız Çin. Bu yılki sıralamada iyi bir performans sergileyerek iki kurumunu ilk 20’ye soktu.

Almanya’nın En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2022


Bu arada Almanya, en iyi 100 üniversitesinin yedisinin de geçen yılki sıralamadaki konumlarını koruduğu veya yükselttiği bir performans sergiledi. Bu ayın başlarında dünyanın en iyi öğrenci şehirlerinden biri olarak derecelendirilen Münih’teki iki üniversite bir kez daha Almanya’nın en iyi üniversiteleri seçildi: LMU Münih ve Münih Teknik Üniversitesi.

Ancak bu yılın yükselen yıldızı, Almanya’nın başkenti Berlin’de yer alan Free University of Berlin. Geçen yıla göre 35 basamak yükselerek dünyada 83. sıraya yükseldi. Humboldt Üniversitesi ve Berlin Teknik Üniversitesi de sıralamalarını yükseltmeyi başardı.

Başka yerlerde, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü ve Hohenheim Üniversitesi 2022 sıralamasında ilk 200’e girdi. Maalesef Munster Üniversitesi ise birkaç puan kaybederek en üst sıraların dışına çıktı.

Peki bu Alman üniversiteleri ücretli mi? Üniversite masrafları nelerdir? Ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız, bu yazımız tam size göre.

Bu 22 Alman üniversitesi, 2022’de dünyanın en iyi 200’üne girdi:

THE SıralamasıÜniversite – Kurum Adı
32LMU Munich
38Technical University of Munich
=42Heidelberg University
73Charité – University Medicine Berlin
74Humboldt University of Berlin
78University of Tübingen
83Free University of Berlin
=108University of Freiburg
=108RWTH Aachen University
112University of Bonn
=119University of Göttingen
=132University of Hamburg
139Technical University of Berlin
=146University of Mannheim
=146Ulm University
165University of Würzburg
166Bielefeld University
=172University of Cologne
=172TU Dresden
180Karlsruhe Institute of Technology
=197University of Erlangen-Nuremberg
=197University of Hohenheim
Daha fazla bilgi için,  Times Higher Education website.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR