Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Üniversite Ücretleri ve Eğitim Masrafları

Almanya’da Üniversite Ücretleri ve Eğitim Masrafları

Almanya’da ilk ve orta ve üçüncül eğitim dahil olmak üzere eğitim devlet tarafından finanse edilmektedir. Bu, Almanya’daki çoğu üniversitenin öğrenim ücreti almadığı anlamına gelir. Peki Almanya’da Üniversite Ücretleri her yerde aynı mı? Hepsi bu yazıda.

Alman Devlet Üniversiteleri İçin Üniversite Ücretleri

Aşağı Saksonya, 2013 yılında öğrenim ücretlerini hurdaya çıkaran son Alman federal eyaletiydi. Baden-Württemberg dışında Almanya’daki neredeyse tüm devlet üniversiteleri lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde katılmak serbesttir.

Dönem Ücretleri (Semesterbeitrag)

Öğrenciler, dönem başına yaklaşık 150 ila 250 Euro arasında dönemlik ücret (Semesterbeitrag) ödemek zorundadır. Ayrıca size öğrenci birliğine üyelik, toplu taşıma kartı ve üniversite spor tesislerine erişim hakkı verir.

Baden-Württemberg’de Öğrenim Ücretleri

2017/18 kış dönemi itibariyle, Baden-Württemberg eyaleti, uluslararası öğrencilerden dönemlik 1.500 Euro’luk öğrenim ücreti almayı kararlaştırdı. Bu ücret, AB, AEA vatandaşları veya Abitur’a sahip uluslararası öğrenciler için geçerli değildir.

2019 itibariyle, Kuzey Ren Vestfalya’daki devlet yetkililerinin, AB üyesi olmayan öğrenciler için öğrenim ücretlerini yeniden uygulamaya koymayı düşündükleri bildiriliyor. Ancak henüz bir karar verilmedi. Diğer Alman eyaletlerinin de aynı şeyi yapıp yapmayacağını göreceğiz.

AB Üyesi Olmayan Öğrenciler Öğrenim Ücreti Ödemek Zorunda Mı?

Kısacası, hayır. Baden-Württemberg hariç, Alman, AB veya AB üyesi olmayan vatandaşlar Alman üniversitelerinde öğrenim ücreti ödemek zorunda değildir. (Aşağıya bakınız). Ancak AB üyesi olmayan bir öğrenci olarak, vize veya oturma iznine ve Almanya’da kaldığınız süre boyunca yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinize dair kanıta ihtiyacınız olacaktır.

Almanya’da Özel Üniversite Maliyetleri

Almanya’daki üniversitelerin çoğu devlet tarafından finanse edilmektedir. Bu nedenle Almanya’da üniversite ücretleri diye bir söylem yoktur. Ancak özel üniversiteler yüksek ücretler talep edebilir. Özel üniversiteleri devlet finanse etmiyor.

Öğrenci Finansman Seçenekleri

Alman federal hükümeti, Bundesausbildungsförderungsgesetz (BAföG) aracılığıyla yüksek öğrenim görmek isteyen bireylere mali destek sağlar. BAföG, AB vatandaşları ve geçerli oturma izni olan AB üyesi olmayan vatandaşlar da dahil olmak üzere, son beş yıldır Almanya’da yaşayan 30 yaşın altındaki öğrencilere yardım sağlar.

Yardım hibe ve/veya faizsiz kredi şeklinde verilmektedir. Nasıl başvurulacağı konusunda daha fazla bilgi ve ayrıntı için BAföG web sitesini ziyaret edin.

Erasmus+ ve DAAD gibi programlar aracılığıyla uluslararası öğrenciler için başka hibeler ve burslar da mevcuttur.

Almanya’da Üniversite eğitimi alırken çalışmak istiyorsanız,  Öğrenciler İçin Popüler Yarı Zamanlı İşler yazımıza bakın.

Okurken Ek Masraflar

Öğrenim ücretleri ve sömestr ücretleri dışında, Almanya’da eğitim almayı düşünüyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken bazı diğer masraflar vardır:

  • Vize ve oturma izni ücretleri,
  • Almanya’ya gelmek için seyahat masrafları,
  • Konaklama (ör. kısa süreli konaklama, oda veya daire kiralama)
  • Alman sağlık sigortası,
  • Bir dizüstü bilgisayar, ders kitapları ve diğer ekipmanlar dahil olmak üzere çalışma materyalleri,
  • Almanca kursu
  • Alışveriş, toplu taşıma ve boş zaman etkinlikleri gibi şeyler için günlük yaşam maliyetleri,
  • Oturma iznine başvuruyorsanız, bu masrafları karşılamak için bloke hesap göstermeniz lazım.
    Gerekli miktar genellikle yılda yaklaşık 8.700 Euro’dur.

Daha fazlası için bizi instagram üzerinden @avrupayolundacom olarak takip edebilirsiniz!

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR