Ana SayfaEğitimBilmeniz GerekenlerNC Puanı (Numerus Clausus) Nedir? NC Puanı Nasıl Hesaplanır?

NC Puanı (Numerus Clausus) Nedir? NC Puanı Nasıl Hesaplanır?

Nc puanı nedir ve nasıl hesaplanır? NC puanı hesaplamak ve daha fazlası bu yazıda.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi, bazı üniversiteler var ve oraya gitmekle ilgilenen öğrenciler, mevcut kontenjandan daha fazla. Türkiye’de bu durumda üniversiteye giriş sınav puanı söz konusu olurken, Almanya’da “Numerus Clausus” devreye girer. Peki NC puanı nedir? NC puanı nasıl hesaplanır? Hepsini bu yazıda.

Aslında bu birçok yönden, kesinlikle Türkiye’de de olmalıydı dediğim sistemdir. Öngörülebilir sonuçlar ve hayatının bir sınav ile şekillenmediği bir sistem. Kesinlikle müthiş. Lakin bu Türkiye gibi eğitimin her alanında torpil, rüşvet, sınav soruları çaldırma, adam kayırma gibi olayların döndüğü ülkelerde ne kadar sağlıklı olur, bilemeyiz. Her neyse, konumuza dönelim.

Çoğu Alman Üniversite başvuru tarihleri genelde güz dönemi için Temmuz ortasındadır. Günün sonunda, başvurunuzun başarısı veya başarısızlığı, lise notlarınıza, özellikle genel not ortalamanıza bağlıdır.

Geçen yarıyıldan kabul edilen bir öğrencinin en düşük not ortalaması “numerus clausus” veya NC’yi belirler. Bizdeki bölüme en son sırada giren kişinin ösym puanının taban puanı belirlemesi gibi.

Bir Alman üniversitesi veya programı ne kadar düşük NC’ye sahipse, o kadar seçicidir. Örneğin, Frankfurt Üniversitesi’ndeki ekonomi programının NC’si 1.9’dur, yani geçen dönem kabul edilen en düşük not ortalamasına sahip öğrencinin not ortalaması 1.9’dur. Bu demek oluyor ki NC puanınız ne kadar düşükse, ne kadar 1’e yakınsa o kadar iyi.

NC Puanı Hesaplama

NC Puanı Formülü : (Nmax-Nd) / (Nmax – Nmin) X 3 + 1

Nmax : Alabileceğiniz maximum ÖSYM puanı

Nmin : Baraj Sınır Puanı

Nd : ÖSYM yerleştirme puanınız

Bu veriler ve formüller baz alındığında, Türkiye’den başvuran bir kişinin NC puanı verileri şunlardır.

Nmax: 560

Nmin: 180

Nd: (Kendi ÖSYM yerleştirme puanınız)

Üst tarafta formülde (yeşil şeritteki formül) verileri yerleştirirseniz, kendi NC puanınız bulabilirsiniz.

NC Frei nedir?

Numerus clausus’un yalnızca bir kılavuz olduğunu not etmek önemlidir. Her dönem biraz dalgalanıyor. Ama en azından şansın olup olmadığını söylüyor.
Belirli bir konu için başvuranlardan daha fazla kontenjana sahip bazı üniversiteler de vardır. Bu programlara NC frei (NC free) denir. Çünkü ayarlanmış bir sayı clausus’u yoktur. Yani bölüme girmek için sizi extra bir sıralamaya sokmuyorlar.

İşte Almanya üniversitelerine kabul seçiminin temelleri bunlar: hepsi lise not ortalamanıza bağlı.

İç karartıcı? Elbette, ama en azından mantıklı ve hakkında öngörü yapacağınız bir sistem!

Yurtdışında eğitim ile ilgili daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsun? O halde seni sitemizin Eğitim sekmesine bekliyoruz.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR