Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Öğrenci İşleri: Part Time

Almanya’da Öğrenci İşleri: Part Time

Öğrenci olmanın maliyeti çoktur. Muhtemelen bunu eğitiminize başlamadan önce zaten biliyordunuz. Yeterli paranız yok ve ay sonu gelmeden paranız mı bitti? Ailenizden maddi destek alacak kadar şanslı değilseniz -ki bu çok normal euro 10 olmuş- okurken yarı zamanlı işte çalışmaktan başka seçenek maalesef olmayacak. Neyse ki Almanya’da öğrenci işleri çok kapsamlı. Böylece para kazanırsınız ve eğitiminiz devam eder.

Peki nasıl para kazanabilirsiniz? Garsonluk, eğitmenlik gibi klasik öğrenci işlerinden, arada esnek bir şekilde kazanabileceğiniz küçük etkinliklere kadar tüm part-time işleri sizler için araştırdık. Hepsini bu yazımızda sizler için özetledik.

En iyi öğrenci işi esnek çalışma saatleri olandır.

Öğrenciyken para kazanmak çok kolaydır, çünkü yarı zamanlı birçok iş imkanı vardır. Bununla birlikte, bu yarı zamanlı işlerden sadece birkaçı, okurken kariyer etkisine sahiptir. Yarı zamanlı bir işin, iyi ücretli olması ve çalışma saatlerinin esnek bir şekilde bölünebilmesi önemlidir. Çünkü eğitimi ve çalışmayı tek çatı altında toplamanın tek yolu bu. Bu nedenle, çalışan bir öğrenci olarak işin popülerlik listesinin en üstünde olması şaşırtıcı değil.

Öğrenci işleri ile ilgili yasal düzenlemeler

Öğrenci olarak para kazanmak istiyorsanız, birkaç yasaya uymanız gerekir. Herhangi bir yarı zamanlı işte çalışamazsınız. Üniversiteden veya başkalarından izin alınması gerekli değildir, ancak aşılmaması gereken sınırlar vardır. Bunlar hem gelir hem de haftalık çalışılan saatlerle ilgilidir.

Bir öğrenci işinin sağlık, vergi ve diğer sosyal güvenlik etkileri vardır. Öğrenci olarak, çalışmalarınızı ihmal etmemek için yarıyıl boyunca haftada 20 saatten fazla çalışmanıza izin vermezler. Bu limiti aşarsanız, sağlık sigortası ile öğrencilik durumunuzu kaybedersiniz ve artan katkı payı ödersiniz. Yarıyıl tatilinde sigortalılık durumunda herhangi bir değişiklik olmaksızın 20 saat aşmanızda sakınca yok.

Tipik öğrenci işi: Werkstudent

Werkstudent işleri, öğrenciler için iyi ücretli yarı zamanlı işlerdir. Maaş, mini işlere kıyasla bi hayli derecede yüksektir. Ayrıca ayda 1000 Euro’dan fazla kazanmak uzak değil. Maaşa ek olarak, bu işlerin profesyonel alanınına ilişkin pratik deneyimi de vardır. Pratik deneyim kazanırsınız ve öğrendiğiniz teoriyi doğrudan uygulayabilirsiniz.

Yüksek maaşlı öğrenci stajyer işlerinin bir başka avantajı daha var. Bu eğitiminiz sırasında gelecekteki potansiyel işvereninizi tanıyabilmeniz ve ne kadar üretken olduğunuzu gösterebilmenizdir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra başka bir işverenle çalışmaya karar verseniz bile sorun yok. Werkstudent işinden alınan referans daha sonraki başvurularda kesinlikle size yardımcı olacaktır.

Almanya’da iyi ücretli öğrenci stajyer işlerini, bir üniversitenin veya teknik kolejin olduğu her yerde bulabilirsiniz. Büyük ama aynı zamanda bölgesel şirketler, onlara vergi avantajı sağladığı için öğrencileri işe almakla ilgileniyor.

En iyi klasik öğrenci işleri

 • Garson İşleri: On yıllardır bir klasik
  Hemen hemen herkes bir noktada garson olarak çalıştı. Tek ihtiyacınız olan biraz pratik ve biraz strese dayanıklı olmalısınız. Çalışma saatleri genellikle akşam veya hafta sonudur. Sağlam bir saatlik ücret ve cömert bir bahşiş ile iyi para kazanırsınız.
 • Promosyon İşleri: Para kazanın ve yeni insanlarla tanışın
  Açık fikirliyseniz, bu iyi maaşlı öğrenci işi tam size göre. Esnek çalışma saatleri ve çok yönlü faaliyet alanlarıyla baya kapsamlıdır. Örneğin perakende satış kampanyalarında, numune dağıtımında ve gece kulüplerinde veya barlarda çalışmak size öğrenciyken iyi para kazandırır.
 • Özel Ders İşleri: Bilginizi aktarın
  Bilginizi başkalarıyla paylaşarak iyi para kazanabilirsiniz. Çalışma saatleriniz esnektir. Her şeyin tamamen size bağlı olduğu bu işte özellikle tatillerde aynı anda birkaç öğrenciye yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, bu iş özgeçmişinizde harika gözükecek.
 • Büro İşleri: Ofis asistanı ya da sekreter olarak çalışın
  Birçok sektörde, örneğin veri girişi, defter tutma, dosya bakımı veya telefon hizmeti gibi birçok faaliyet alanı vardır. Bir sekreter olarak, eğitiminiz sırasında bir yandan da para kazanabilirsiniz.
 • Kurye işleri: Teslimat sürücüsü olarak para kazanın
  Pizzadan ilaca kadar çok çeşitli şeyler teslim ediyorsunuz ve teslimatın zamanında ve güler yüzlü olması durumunda memnun müşterilerden bir bahşiş alabiliyorsunuz. Türkiye’de Getir, Banabi gibi market kurye hizmetleri artık Almanya’da da sektör haline geldi. Gorillas ve Flink bu sektörlerdeki en dikkat çeken şirketler. Tanınmış dağıtım hizmeti şirketleri Deliveroo ve Lieferando Almanya’da öğrenci işleri arasında popülerdir.
 • Güvenlik personeli: Etkinliklerde doğrudan orada olun
  Bir güvenlik görevlisi olarak, birçok insanın buluştuğu her yerde kanun ve düzeni sağlarsınız. Örneğin konserler, büyük etkinlikler veya spor etkinlikleri vs. Çelikten yapılmış kaslara ihtiyacınız yok. Belli bir fiziksel üstünlük göstermeniz yeterli.
 • Paket hizmetindeki Göndericiler – örneğin UPS ile
  Araçların yüklenmesi ve boşaltılması ve paketlerin sınıflandırılması, taranması ve etiketlenmesi bu öğrenci işinin tipik görevleridir. Bu yarı zamanlı iş, bu nedenle hem erken kalkanlar hem de gece kuşları için uygundur. Ön koşul, fiziksel olarak formda olmanızdır, ancak bu aynı zamanda iyi bir maaşla ödüllendirilecektir. UPS, DHL ve DPD gibi en iyi işverenler sürekli olarak çalışan arıyor.
 • Perakendede geçici iş: Bu yarı zamanlı iş her zaman moda
  Perakendede, müşteri hizmetlerinde olduğu kadar depoda da işler var. Kasiyer ve raf doldurucuları da aranmaktadır. Moda perakendeciliği, eczaneler, süpermarketler ve indirim mağazalarındaki işler özellikle popülerdir. Endişelenmeyin, çünkü bu öğrenci işlerini iş değişimimizde de bulabilirsiniz. Lidl şu anda çok sayıda yarı zamanlı ve mini iş arayan arıyor!
 • Anket İşleri: Her zaman güncel olacak bir öğrenci işi
  İnsanlarla görüşün ve sonuçları tabletinizden veya bir anketten yazın. Açık ve net olmalısınız. Dışarıdayken, çoğunlukla yaya bölgelerinde veya doğrudan müşterinizle birliktesiniz. İş değişimimize bir göz atın ve yarı zamanlı işinizi bulun.
 • Şehir rehberi veya rehberi: Ziyaretçilere şehrinizi gösterin
  Şehriniz hakkında çok şey biliyorsunuz ve yarı zamanlı bir işte rehber olarak bilginizi turistlere aktarmak mı istiyorsunuz? İnsanlarla iletişim kurmaktan hoşlanıyorsanız ve hava koşullarına dayanıklıysanız, öğrenci işini yaparken kesinlikle eğleneceksiniz. Segways ile turlar da mümkündür.

Evet bu yazımızda, Almanya’da öğrenci işleri nelerdir? Çalışma şartları nedir? sorularını cevaplamak istedim. Dünyanın neresine giderseniz gidin, değişmeyecek klasik öğrenci işleri sizin için zorlayıcı olmayacaktır.

Yurtdışında eğitim hakkında daha fazla yazı için sitemizin eğitim sekmesine bakmanızı öneriririz.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR