Ana SayfaKariyerOnline İş Görüşmesi Öncesi Yapmanız Gerekenler

Online İş Görüşmesi Öncesi Yapmanız Gerekenler

İşverenlerin yeni çalışanları işe alma şekli, pandemi dolayısıyla önemli ölçüde değişti ve işe alım süreci tamamen online iş görüşmesine döndü. Beğenin ya da beğenmeyin. Bu durum, adaylar olarak elinizde yeni zorlukların olduğu anlamına gelir.

İşte çevrimiçi mülakatta başarılı olmanıza ve diğer adaylardan öne çıkmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu

  1. Teknik aksaklıklardan kaçının

Online iş görüşmesi sırasında herhangi bir teknik zorluktan kaçınmanız gerektiğini söylemeye gerek yok. Görüşmeye başlamadan önce internet bağlantınızı iki kez kontrol ettiğinizden ve cihazınızın tam şarjlı olduğundan emin olun. Kullanacağınız yazılımı önceden test edin ve son anda herhangi bir zorlukla karşılaşmamak için gerekli eklentileri indirin.

  • Kamera açınızı kontrol edin

Online iş görüşmesi yapmanın ana zorluklarından biri, dizüstü bilgisayarınızın kamerasını doğru açıya ayarlamaktır. Çok fazla yukarı veya aşağı bakmak istemezsiniz. Mükemmel açı için kamerayı göz hizanızda tutun.

  • Göz teması kurun

Görüştüğünüz kişinin fiziksel olarak önünüzde bulunmaması, gerçek bir kişiyle konuşmadığınız anlamına gelmez. Bu kolayca unutulabilecek bir nokta ama emin olun gözünüzden kaçmasına izin vermeyin. Görüşmeyi yapan kişiyle ekranınıza değil, kameraya bakarak göz teması kurun.

  • Aydınlatma

İyi bir izlenim bırakmak için doğru aydınlatmayı ayarlamak önemlidir. Anahtar, ışığın yüzünüze düşmesidir. Doğal ışıktan tam olarak yararlanmak istiyorsanız bir pencerenin karşısına oturun. Gözlük takıyorsanız, kamaşma yaratmadığından emin olun.

  • Çerçeveyi ayarlayın

Bildiğimiz şekliyle işyeri geçen yıl içinde değişmiş olsa da, normal kurallar geçerlidir. Online iş görüşmesi yaparken çerçeveyi önceden belirlediğinizden emin olun. Mülakatı yapan kişinin dikkatinin dağılmamasını sağlamak için arkanızda bir kitaplık veya minimalist bir duvar olabilir. Boş bir duvar gibi nötr bir arka plan da mükemmel bir seçimdir.

  • Gürültüsüz bir odada oturun

Çalışanların evcil hayvanlarının ve çocukların önemli bir toplantının ortasındayken ev-ofis kurulumunda dolaşan videolarını izlemeyi ne kadar sevsek de, bir iş görüşmesi sırasında bundan kaçınmaya çalışın. Diğer kişiyi role en uygun kişi olduğuna ikna etmeye çalışırken hiçbir şeyin dikkatinin dağılmasını istemezsin.

  • Profesyonelce giyinin

Röportajı oturma odanızdan veriyor olsanız bile resmi giyinmek sizi doğru zihin alanına yerleştirecektir. Profesyonelce giyin, tıpkı herhangi bir iş görüşmesinde olduğu gibi.

  • Notlarınızı yazın

İş deneyiminizin önemli alanlarından bahsetmeyi unutacağınızdan endişe ediyorsanız, bunları bir yere yazın ve ekranınıza veya önünüzdeki duvara yerleştirin. Tam cümleler veya paragraflar değil de, örneğin üzerinde çalıştığınız önemli projeleri hatırlamanıza yardımcı olacak kısa notlar.

Online iş görüşmesine katılmak, zaten stresli bir sürece birçok zorluk ekleyebilir. Ayrıca bu yazımızda da Almanya’dan iş teklifi almanızı sağlayacak 5 beceriden bahsettik. Umarız ipuçlarımızı faydalı bulursunuz!

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR