Almanya’da En Çok Kazanan Meslekler

0
275
Almanya'da En Çok Kazanan Meslekler
Almanya'da En Çok Kazanan Meslekler

Türkiye’de sayısı her yıl artan yüzbinlerce üniversite mezunu genç var. Birçoğu Kendi alanında iş bulamadığı için alakasız işlerde çalışıyor. Aynı zamanda Kendi alanında iş bulanlar da yeni mezun olduğu için asgari ücret almak zorunda. Dolayısıyla Almanya yeni göç yasası ile birlikte, Türkiye’deki birçok genç Almanya’ya koşmak istiyor. Bununla birlikte Almanya’da yaşamak ve çalışmak isteyen gençlerin merak edip sorduğu bir konu var. Almanya’da en çok kimler kazanıyor? Almanya’da en çok kazanan meslekler nedir?
Bu yazı ile birlikte yıllık bazda en çok kazanan mesleklerin birkaçından bahsedeceğiz.

Almanya’da En Çok Kazanan Meslekler

Tıp ve Diş Hekimliği

Yıllık 92.215 €

Tıp eğitimi sadece Almanca dilinde verilmektedir. Genel olarak, Almanya’da dördü özel olmak üzere 43 tıp üniversitesi var. Almanya’daki devlet üniversiteleri öğrenim ücretinden muaftır. Ama istisna olarak, Baden-Württemberg, AB üyesi olmayan öğrencilerden dönem başına 1.500 € ücret almaktadır.

Hukuk Bilimleri

Yıllık 77.877 €

Alman hukuk sisteminin 3 ana yönüne değindikten sonra: medeni hukuk, ceza hukuku ve kamu hukuku gibi başka bir alan seçiyorsunuz. Bir hukuk derecesi 8 ila 10 sömestr uzunluğundadır, ancak daha uzun süre planlamalısınız. 1. ve 2. Devlet Hukuk Sınavları arasında, bir mahkemede, savcılıkta veya kamu kurumunda iki yıllık bir adli hizmet eğitimini tamamlarsınız. Sadece her iki devlet sınavını da geçenler avukat, hakim veya savcı olarak çalışabilirler.

Endüstri Mühendisliği

Yıllık 72.437 €

İlk 3 veya 4 yarıyılda teknik mekanik, üretim teknolojisi, programlama ve ekonomi ve işletme temelleri dahil olmak üzere teknik ve ekonomik temeller atılır. Teknik içerik, programın en az %40‘ını oluşturuyor ve ekonomik payı da benzer şekilde yüksek. Buna teknoloji ve işletme yönetimini (BWL) birleştiren entegrasyon alanı da ekleniyor.

Mühendislikler

Yıllık 70.879 €

Alman Mühendislik bölümleri, birçok sıralamada sürekli olarak dünyanın en iyi mühendislik üniversiteleri listesinde yer alır. İleriye dönük eğitim metodolojileri, uygulamaya yönelik çalışma programları, mükemmel akademik kadrosu, modern tesisleri ve olağanüstü gelecek beklentileri için değerlidirler.Uygulama eğitimi alacağınız mühendislik derecesi ne olursa olsun, çalışmalarınızın büyük bir bölümünü oluşturacaktır. Çünkü amaç sizden yetenekli bir mühendis çıkarmaktır.

İşletme Enformatiği

Yıllık 70.870

İster üretimi akıllıca artırmak, ister veri kümelerinden bilgi edinmek veya akıllı ürünleri piyasaya sürmek olsun: İşletme enformatiği mühendisleri, bilgi teknolojisinin bir şirketi desteklemesini ve bu amaçla dijital iş modelleri geliştirmesini sağlar. Gelecekte, veritabanlarını değerlendirmek ve insanları işlerinde destekleyebilecek dijital sistemler oluşturmak daha da önemli olacak.

Bu yazıda, sizler için Almanya’da en çok kazanan meslekler temelinde 5 örnek verdik. Umarım birazcık da olsa merakınızı gidermişizdir. Ayrıca buradan Online iş görüşmesi öncesi yapmanız gerekenlere ulaşabilirsiniz. Kariyerinizde bir adım daha ilerlemek için ilk adımı atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz