Ana SayfaAvrupaAvusturya Göç Ücretleri

Avusturya Göç Ücretleri

Avusturya, kişi başına düşen GSYİH açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri ve aynı zamanda Avrupa Birliği’ndeki en güçlü ekonomilerden biridir. Ülke, Avrupa’da popüler bir turizm merkezi olmaya devam ediyor. Avusturya’ya göç etmek mi istiyorsunuz? İşte Avusturya göç ücretleri.

Göz atın: Avusturya’da Oturma İzni

Avusturya’nın Schengen Bölgesi’ne bir AB üye devleti olarak katıldığı 1997 yılından bu yana, yabancı ziyaretçilerin Avusturya Schengen Vizesi başvurusunda bulunmalarına izin verilmektedir.

Avusturya Schengen Vize Başvurusu

Avusturya vizesi için başvuru ve süreç oldukça basittir. Ülkenizden ayrılmadan önce, altı aydan fazla kalmayı planlıyorsanız, giriş izni veya vize için değil, Avusturya oturma izni için başvurmalısınız. Avusturya’ya geldikten sonra, yalnızca AB vatandaşları, AB ve EFTA vatandaşlarının eşleri ve çocukları oturma izni başvurusunda bulunabilirler. Avusturya’da oturma izni almak için pasaportunuz ve doğum belgeniz gibi belirli belgelerin kopyalarını sağlamalısınız. Avusturya vizenizin/iznininizin toplam maliyeti yaklaşık 100 EUR olacaktır.

Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kart ve ardından isteğe bağlı Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kart plus almak için yeterli puan kazanmak, Avusturya göçmenlik puan sisteminin bir parçasıdır. Örneğin temel Almanca dil becerileri size beş puan kazandıracaktır. Kalıcı Avusturya vatandaşlığına başvurmadan önce, normalde en az altı yıl Avusturya’da yaşamalısınız.

  • 6 yaşından küçük çocuklar: ücretsiz
  • 6-12 yaş arası çocuklar: 40 €
  • Yetişkinler: 80 €

İstihdama Dayalı Çalışma İzinleri ve Vizeler

Avusturya’daki çalışma izinleri ve çalışma vizeleri, profesyonelleri çeşitli senaryolarda barındırmak için çeşitli biçimlerde mevcuttur. Kısıtlı çalışma izni (bir yıl geçerlidir), standart çalışma izni (iki yıl geçerlidir) ve sınırsız çalışma izni, Avusturya’da AB üyesi olmayanlar tarafından istenen en yaygın çalışma izinlerinden bazılarıdır.

Göz atın: Avusturya’da İş Arama Rehberi

Çalışma Vizesi Gereksinimleri

Avusturya’da çalışmak isteyen yabancı uyruklulara Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kart verilmektedir. Başvuru ücreti, çalışma izni vize başvuru formu da dahil olmak üzere 150 Euro’yu geçmemelidir. Kart 24 ay geçerlidir ve size Avusturya’da ikamet etme hakkı verir. Bu süre zarfında sadece başvurunuzda belirtilen işveren için çalışabilirsiniz.

Çok yüksek vasıflı işçiler, kıt mesleklerde kalifiye işçiler, yeni kurulan start-uplar, Avusturya üniversiteleri ve yüksek öğrenim okulları mezunları, serbest meslek sahibi kilit işçiler ve diğer kilit işçiler, Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kart için düşünülenler arasındadır. Yetenekleriniz Avusturya’nın uygunluk kriterinden 70 puan alırsa, iş aramak için altı aylık oturma vizesiyle Avusturya’ya gidebilirsiniz.

Özellikle İş Arayan Vizesi için kalifiye olacaksınız. Özel nitelikler ve yetenekler, iş deneyimi, dil becerileri, yaş ve Avusturya’daki eğitim ön koşullar arasındadır.

Çalışma Vizesi Başvurusu

İş arama vizesi 150 €, Avusturya Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kart (çalışma izni vizesi) başvuru formu 120 €, kartın verilmesi ve özelleştirilmesi her biri 20 € ek ücrete tabidir.

Mavi Kart AB

Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Karta bir alternatif AB Mavi Kartıdır. Başvurmak için 120 €, almak için 20 € ve kişiselleştirmek için 20 € tutarındadır. Buna parmak izleri, resim taraması ve imzanız dahildir. Size Avusturya vatandaşlarıyla aynı iş haklarının yanı sıra AB içinde serbest dolaşım, işsizlik ödeneği gibi sosyal haklar, daha iyi aile birleşimi koşulları ve daimi oturma ayrıcalıkları sağlar.

Göz atın: AB Mavi Kart (EU Blue Card) Nedir?

İş Vizesi

Avusturya’yı altı aydan daha kısa bir süre için ticari faaliyetlerinizi yürütmek için ziyaret etmek istiyorsanız, ticari vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ülkenizin Avusturya ile Amerika Birleşik Devletleri gibi bir anlaşması varsa ve yalnızca 90 güne kadar ziyaret etmeyi planlıyorsanız vizeye ihtiyacınız olmayacak. Ülkenizin Avusturya ile özel bir anlaşması yoksa, 90 günlük vizeye (C tipi vize olarak bilinir) veya 91 ila 180 gün arası bir vizeye (D tipi vize denir) başvurabilirsiniz. Avusturya’da bu vizeler yenilenemez veya uzatılamaz.

Avusturya’da Daimi İkamet Ücretleri

Avusturya göç etmek için çok ideal bir ülkedir. Vatandaşlığına sahip olmak ise çok ayrıcalıklıdır. Vatandaşlığa kabul, yasal talepler ve vatandaşlığın çocuklara uzatılması, kalıcı oturma izni almanın tüm yollarıdır. Ücretler aşağıdaki gibidir:

Vatandaşlığa Kabul

  • Bekar kişiler 900 € federal ücret ve 150 € eyalet idari masrafı öderler.
  • Evli kişiler 1600 € federal ücret ve 226 € eyalet idari masrafı öderler.

Yasal İddia

Yasal bir talep, altı yıllık yasal ve kesintisiz ikametin yanı sıra uzun vadeli kişisel entegrasyon kanıtı anlamına gelebilir:

  • Bekar insanlar 700 € federal ücret ve 76 € eyalet idari masrafı öderler.
  • Evli kişiler 1400 € federal ücret ve 152 € eyalet idari masrafı öderler.

Vatandaşlığın Çocuklara Uzatılması

Çocuk başına 200 € federal ücret ve 76 € il idari ücreti gereklidir.

Geçici Oturma İzni Gereksinimleri ve Ücretler

Avusturya göç etmek için Avrupa’nın en ideal ülkerindendir. Avusturya’da geçici oturma iznine hak kazanabilmek için, başvuru sahibinin sosyal veya yerel hükümet yardımına ihtiyaç duymadan geçim masraflarını karşılayan bir gelir kaynağına sahip olması gerekir. Ayrıca, adayın Avusturya’da kendilerini kapsayan bir sağlık sigortasına ve yerel gereksinimleri karşılayan uygun konutlara sahip olması gerekir. Kazançları, aşağıda listelenen ASVG’nin standart oranlarını karşılamalıdır:

  • Bekarlar için 33 €.
  • Çiftler için 1.399 €.
  • Her ekstra çocuk için 144 €.
Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR