Ana SayfaAvrupaErasmus+ Staj (Internship) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Erasmus+ Staj (Internship) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Erasmus staj yapmak ister misiniz? Yurtdışı kariyerinizi güçlendiren bir adım atın!

Erasmus+, öğrencilere öğrenim döngüsü başına 12 aya kadar süren burslar sunar. Ancak bu sürenin sadece bir eğitim değişim programı için değil, bir staj için de kullanılabileceğini çok az kişi biliyor. Göründüğünden daha kolay! Bu yazıda Erasmus staj hakkında sizlere bilmeniz gerekenleri paylaşacağız.

Göz atın: Almanya’da Staj Bulma Rehberi

Erasmus Staj Nedir?

Erasmus programı, yüksek öğrenimdeki öğrencilere başka bir Avrupa ülkesinde staj yapma fırsatı verir. Bu genellikle iki ila on iki ay sürer. Program size seçtiğiniz alanda deneyim kazanmanın yanı sıra farklı bir ülkede çalışma deneyimi kazandıracaktır. Ayrıca bireysel beceriler geliştireceksiniz. Bu, yeni dil becerilerinin yanı sıra pratik eğitimi de içerir. En iyi tarafı da ev sahibi ülkeniz hakkında bilgi edinirsiniz ve kültürü hakkında deneyim sahibi olursunuz.

Göz atın: İlk Defa Avrupa Turu Yapacaklar İçin 10 İpucu

Staj yapmak için yurt dışına gitmek sadece özgeçmişinizi güçlendirmek için değil, aynı zamanda nasıl daha bağımsız olacağınızı öğrenirken sosyal becerilerinizi geliştirmek için de mükemmel bir fırsattır. Yalnız olmayacaksınız. Çünkü dünyanın her yerinden sizin gibi benzer yaş ve ilgi alanlarına sahip başkalarıyla tanışacaksınız. Ayrıca yerel halkın günlük yaşamı hakkında daha fazla şey keşfetme ve yerel dili uygulama şansına sahip olacaksınız. Staj yapacağınız şirketiniz size kendi çalışanları gibi davranmaya kararlı olacak. Dolayısıyla yeni çalışma ortamınıza entegre olmak için çaba sarf etmeniz gerekmeyecek.

Staj (işe yerleştirme, staj vb.), eğitiminizi bir sonraki seviyeye taşır. Ayrıca üniversitede öğrendiklerinizi uygularsınız. Kariyerinize başlamanın veya sadece sizi ilgilendiren alandaki bilgileri test etmenin en iyi yolu budur.

Erasmus Staj İçin Başvuru Süreci

Bu hem öğrenciler hem de yeni mezunlar için geçerli bir fırsattır. Stajınızın mezuniyetinizden sonraki bir yıl içinde olması ve halen yükseköğretim kurumunuza kayıtlı iken başvurmanız gerekir.

Staj yerini kendiniz bulmalısınız. Sizin için mükemmel eşleşmeyi bulduğunuzda şirketle iletişime geçin. Erasmus+ Programı aracılığıyla stajyer kabul edip etmediklerini sorun ve onlara katılma niyetinizi gösterin. Sizi kabul ederlerse, üniversitenizin Uluslararası İlişkiler Ofisine sunacağınız bir davet mektubu sağlamaları gerekecektir. Bu kanıt ve üniversitenin onayı ile başvuru dosyanızın geri kalanını oluşturabilir ve Hibe Sözleşmesini imzalayabilirsiniz.

Deneyim farklı olsa bile, başvuru süreci yurtdışındaki Erasmus+ çalışmaları ile benzerdir. Staj süreniz boyunca ayrıca AKTS kredisi puanları alacaksınız.

Birkaç Yardımcı Bağlantı

Üniversitenin aktif olarak stajınız için bir şirket bulmanıza yardımcı olmaması veya size öğrenci yurdu seçeneği sunmaması cesaret kırıcı bir durumdur. Ancak ErasmusIntern ve Uniplaces  gibi sadece birkaç tıklamayla her şeyi kolaylaştıran platformlar var.

Program hakkında daha fazla bilgiyi resmi Erasmus+ web sitesinde okuyabilirsiniz. Üniversitenizin hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak sağladığı tüm bilgileri kontrol etmeyi unutmayın. Ve nihayet ilk adımı attığınızda, yerel ESN bölümü ile iletişime geçin, etkinliklerine katılın ve hatta bir arkadaş isteyin!

Sıkça Sorulan Sorular

Erasmus Staj Kaç Ay Sürer?

Genel olarak Erasmus+ ile en az 2 ay, en fazla 12 ay olmak üzere derecenizle ilgili yurt dışında staj başvurusu yapabilirsiniz.

Erasmus Staj Kimler Yapabilir?

Üniversite öğrencileri, öğrenim süreci boyunca başvuru yapabilir. Erasmus stajı mezun olduktan sonra da yapmanız mümkündür. Lakin bu durumda mezun olmadan önce başvuru yapması gerekir. Eğer öğrenci mezun olmadan önce başvuru yaptıysa, mezun olduktan sonra 12 ay içinde bu stajı yapma şansı vardır.

Erasmus Staj Kaçıncı Sınıfta Yapılır?

Erasmus stajı yapmak isteyen öğrenciler, en erken 1. sınıfın sonunda başvuru yapabilir. Lakin unutmayın, başvuru sonrasında kabul alınırsa bir iki dönem sonra staj gerçekleşir. Yani eğer siz 1. sınıfın sonunda başvuru yapıp hak kazanırsanız, ikinci sınıfın güz döneminde stajı yapabilirsiniz.

Üniversite 4. sınıfta Erasmus staj yapılır mı? Sadece güz döneminde olan son sınıf öğrencilerinin yapması mümkündür. Erasmus Avrupa ülkeleri için bir değişim programıdır. Son sınıfta orda mezun olmanız söz konusu değildir.

Erasmus Staj Hibe Miktarı Nedir? Erasmus Staj Hibesi Kaç Ay Verilir?

Staj programı için verilen hibe, Erasmus öğrenim hibesinden bir tık fazladır. Peki Erasmus staj bursu ne kadar?

Göz atın: Almanya’da Yüksek Lisans Bursları

Erasmus Stajı için verilen hibe, program sürenize bağlı olarak değişir. Lakin 12 ayı geçmemelidir. Ayrıca verilen hibe, gideceğiniz ülke gruplarına göre değişiklik gösterir. 1 ve 2. grup ülkeler nispeten 3. grup ülkelere göre daha pahalı bir yaşama sahip olduğu için verilen hibe daha fazladır.

Erasmus
Ülke Grupları
Erasmus Programına
Katılacağınız Ülke
Aylık Erasmus Öğrenim Hibesi
(Euro)
Aylık Erasmus Staj Hibesi
(Euro)
1 ve 2. Grup ÜlkelerAlmanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Lıhtenştayn, Malta, Norveç, Portekiz, Yunanistan
600

750
3. Grup ÜlkelerBulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye
450

600

Erasmus Staj Yeri Nasıl Bulunur?

Erasmus staj yeri bulmak için biraz kendi çabanız da gerekiyor. En iyi bilgiyi yine üniversitenizin uluslararası ilişkiler ofisinden alırsınız. Lakin genel olarak Erasmus staj yeri bulma süreci bu şekildedir.

  • Erasmus+ staj için okulunuzun AB ofisinden mutlaka bilgi alın.
  • Hangi ülkede ve nerelerde staj yapabileceğinize bakın.
  • Motivasyon mektubu ve CV hazırlayın.
  • Daha sonra staj yapmak istediğiniz ülkeyi seçin.
  • E-mail gönderin.
  • Linkledln hesabı açın.
  • Staj aramaya başlayın. (Almanya’da Staj Bulma Rehberi)
  • Mail attığınız kurum ve şirketler size dönüş yaptıysa not alın.
  • Olumlu yanıt aldığınız şirketlerle online görüşme planlayın.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR