Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Staj Bulma Rehberi

Almanya’da Staj Bulma Rehberi

Almanya’da staj yapmak, oraya taşınmayı planlıyorsanız, profesyonel deneyim kazanmanın yaygın ve teşvik edilen bir yoludur.

Yurtdışında staj yapma fikri maddi açıdan gözünüzü korkutabilir. Lakin Almanya’da staj arıyorsanız, biraz para biriktirmeyi bile başarabilirsiniz. Almanya, tutumlu yaşam için harika bir ülke ve bu konuda akıllıysanız, paranız çok yol kat edebilir. Almanya’daki stajlar ücretli veya ucuz olabilir ve staj programı birçok fayda sağlayacak ve birçok yeni arkadaş ve profesyonel deneyim ile sonuçlanacaktır.

Almanya’da bütçeleme kılavuzumuzu okuyun. İpuçlarımızı takip ederseniz, kesinlikle banka hesabınızda biraz tasarruf edebilirsiniz!

Yurtdışında Staj Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yurtdışındaki stajlar size dil becerilerinizi geliştirme ve kültürler arası yeterlilik kazanma şansı verir. Bu, daha sonra meyve vermeye devam edecek ve kariyeriniz üzerinde uzun vadeli bir etkisi olacaktır:

  • İlk işinize başvururken kalabalığın arasından sıyrılın.
  • Daha önceki staj deneyiminize dayanarak kariyerinizin ortasında başka bir ülkeye gidebilirsiniz.
  • Kariyerinizde önümüzdeki birkaç yılda önemli yükselişler yaşarsınız. Yeni bir işe girme şansınız artar.

Almanya’da Staj Yapmak

Almanya gelişmiş, çeşitlendirilmiş bir ekonomiye sahip olduğu için, çeşitli kariyer alanlarında staj arayabilirsiniz. Almanya’daki stajların çoğu üç ila altı ay sürer. Küresel bir profesyonel olarak bir kariyer düşünüyorsanız, yurtdışında staj yapmak için Almanya’dan daha iyi bir yer seçemezsiniz.

Avrupa’da staj yapmak, yeni bir dil öğrenmenize, yeni insanlarla tanışmanıza, yeni (yaşam) becerileri ve harika iş deneyimi kazanmanıza ve ayrıca tam zamanlı olarak Alman yaşam tarzını yaşamanıza olanak tanır!

Almanya’da staj yapmak, sizi diğer adaylardan ayıracak beceri ve deneyim kazandırarak istihdam edilebilirliğinizi artıracaktır. Staj, size birçok işverenin çok değer verdiği türden bir kültürel yeterlilik sağlayacaktır.

Almanya’da mevcut olan farklı staj türleri, ne gibi maliyetlerle karşılaşacağınız, nerede staj yapacağınız, İngilizce konuşan stajyerler için en iyi yerin hangisi olduğu ve barınma konusunda bazı yararlı tavsiyeler hakkında ilgili bilgileri içeren bir rehber hazırladık. !

Staj Süreleri

Almanya’da staj süreleri değişkenlik gösterir. Zorunlu stajlar iki ay, hatta beş ila altı ay arasında sürer. Gönüllü staj yerleştirmelerinde, süre serbestçe müzakere edilebilir ve üzerinde anlaşmaya varılabilir. Bu, gönüllü staj süresinin, staj başladığında öğrenci ve şirket tarafından düzenlenebileceği anlamına gelir.

Genel olarak, Pazartesiden Cumaya kadar çalışacaksınız. Almanya’da tipik bir iş günü, 8 saat sürer. Ayrıca bir stajyer olarak muhtemelen geç saatlere kadar çalışmak zorunda kalmazsınız. İşten sonraki süreçte Almanca becerilerinizi geliştirmek zamanınız olacak. Buna ek olarak Almanya’da şehirlerde hayatı deneyimlemek için bolca zamanınız var.!

Almanya’da Staj Yeri Nasıl Bulunur?

Birçok öğrenci veya mezun, bağımsız olarak Almanya’da uygun staj yerleri arar. İşverenlerle kişisel olarak iletişime geçin. Hatta öğrencileri ve mezunları mevcut staj fırsatları hakkında bilgilendiren yerel kurumlarla iletişime geçin. Kariyer fuarları da potansiyel bir işverene yaklaşmanın iyi bir yoludur.

Bir Organizasyon Aracılığıyla Staj Bulun

DAAD, Almanya’nın herhangi bir yerinde eğitimlerini ve mesleki deneyimlerini ilerletmek isteyen lisans ve yüksek lisans öğrencilerine hitap eden bir organizasyondur.

AIESEC, öğrencileri çeşitli eğitim, mesleki ve araştırma pozisyonlarına yerleştirmek için var olan birçok kuruluştan biridir. Destek bulabilir ve web sitelerini ziyaret ederek onlarla iletişime geçebilirsiniz.

Online Staj Bulun

Staj fırsatları bulmak için en iyi yer çevrimiçi. Birçok web sitesi staj bulmak için tavsiye veya ipuçları sunar.

İşte size staj aramanızı başlatmanıza veya iyileştirmenize ve bir sonraki yaz işiniz için ideal işi bulmanıza yardımcı olabilecek web sitelerinin iyi bir başlangıç ​​listesi!

Düşük maliyetli bir staj programı sunan ve bir teklif almak için mutlaka Almanca konuşmanız gerekmeyen, ancak becerilerinizi işe koyabileceğiniz siteleri seçtik. Özellikle Berlin’de kalmakla ilgileniyorsanız, şanslısınız! Çoğu program sizi oraya yerleştirir.

Network

Herkes, bir bağlantı bulmanıza yardımcı olabilecek birini tanıyan birini tanır. Çok karışık bir cümle oldu ama anladınız siz.

İnsanlara sormaktan korkmayın: profesörler, ailenizin arkadaşları, arkadaşlarınızın akrabaları vs.

Diğer öğrenciler de bir bilgi hazinesi olabilir. Birbirinizin staj bulmasına yardımcı olmak için kaynaklarınızı bir araya getirin. Biz öyle yapmıştık. Faydası çok oldu 🙂

Staj Fırsatları İçin Üniversitenizle Görüşün

Staj başvurusu yapmakla ilgileniyorsanız, üniversitenizin Kariyer Ofisi ile iletişime geçmelisiniz. Ne aradığınızdan tam olarak emin değilseniz, üniversitenin kaynaklarını kullanın.

Bonus: Üniversite tarafından sunulan programlar genellikle özelleştirilmiştir ve size göre uyarlanmıştır!

Almanya’da Staj Yapmak İçin Ne Tür Bir Vizeye İhtiyacım Var?

Alman üniversitelerine kayıtlı uluslararası öğrenciler, öğrenci vizelerinin bir parçası olarak staj yapabilirler. Bir Alman üniversitesine kayıtlı değilseniz ve Almanya’da staj yapmak istiyorsanız, C Tipi (Schengen) vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Staj süresi 3 aydan fazla ise, Almanya Ulusal Vizesi olarak bilinen D tipi vize gereklidir.

Almanya’da staj vizesine başvurmak için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Geçerli pasaport
  • Almanya’da çalışma izni
  • Almanya’daki işvereninizden onay mektubu
  • Eğitim derecesi
  • Sağlık sigortası kanıtı
  • Yeterli finansal kaynakların kanıtı
  • Almanya’da konaklama kanıtı

Not: Staj vizesi alma şansınızı önemli ölçüde artırmak için, bloke bir hesap kullanın.

Bloke hesap, Almanya’da bir yıl yaşamak için yeterli paranız olduğunu kanıtlamak için özel bir banka hesabı türüdür.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR