Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Entegrasyon Kursu

Almanya’da Entegrasyon Kursu

Almanya’da entegrasyon kursları (Almanca: Integrationskurse) resmi dil ve oryantasyon kurslarıdır. İş ve meslekler, alışveriş, televizyon veya çocukluk eğitimi gibi günlük konuları kapsarlar. Almanya’da entegrasyon kursu alan katılımcılar ayrıca iş görüşmelerinde idari ofislerle nasıl başa çıkılacağını, e-posta veya mektup yazmayı da öğrenirler. Almanya’da birlikte yaşamanın ve Alman toplumunun temel aldığı değerlerin yanı sıra kültür ve siyaset hakkında bilgi edineceksiniz.

Oryantasyon kursu genellikle 100 dersten oluşurken, dil kursu 600 ders içerir. Diğerlerinin yanı sıra kadınlar, ebeveynler, ergenler ve 27 yaşına kadar yetişkinler için özel kurslar sunulmaktadır. Her kursun sonunda, tüm katılımcılar ücretsiz bir final sınavına girerler.

Entegrasyon Kursuna Kimler Katılabilir?

Entegrasyon kursları, Almanya’da yeni olan herkese yöneliktir. Bir kursa katılmakta serbest olup olmadığınız veya kursun sizin için zorunlu olup olmadığı değişiklik gösterir. Geldiğiniz ülkeye ve Almanca’daki akıcılık seviyenize bağlıdır. Katılım için en önemli düzenlemeleri burada derledik:

  • Bir AB vatandaşı olarak, Almanca öğrenmek veya geliştirmek istiyorsanız, ücretsiz bir entegrasyon kursuna katılabilirsiniz. Ancak, bunu yapmanız zorunlu değildir.
  • AB üyesi olmayan vatandaşların da bu kurslara katılmasına izin verilmektedir. Almanca dil becerileriniz henüz özellikle iyi değilse, katılmanız gerekir. Çalışıyorsanız veya yarı zamanlı bir kursa katılmak için zamanınız yoksa, kursa katılmaktan muaf olabilirsiniz. Oturma izniniz verildiğinde, Yabancılar Dairesi bir Integrationskurs gerekli mi değil mi size bildirecektir.

Katılım koşulları ve ücretler hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Entegrasyon Kursu Nasıl Bulunur?

Entegrasyon kursları 1300’den fazla yerel dil okulu tarafından sunulmaktadır. Ayrıca Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) tarafından finanse edilmektedir.

Göz atın: Almanya’da Entegrasyon Kursu Nasıl Bulunur?

  • AB dışından bir ülkeden geliyorsanız, yerel Yabancılar Dairesi’ne gidin. Onlar da bir Berechtigungsschein (entegrasyon kursuna katılma izni) verecektir. AB vatandaşları, Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nde bir entegrasyon kursuna kabul için başvurabilirler.
  • Daha sonra, bir kurs sağlayıcı aramalısınız. Yabancılar Dairesi veya Göç Danışma Merkezi yardım teklifinde bulunacaktır. Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) çevrimiçi bilgi sistemi NAvI‘de arama yapmak da çok kolaydır.
  • Bölgenizde bir kurs sağlayıcı bulduğunuzda, sağlayıcının ofisine gidin veya onları arayın. Kurs sağlayıcı, uygun bir entegrasyon kursu seçmenize yardımcı olacak ve ne zaman başlayacağını size bildirecektir.
  • Final sınavını geçtikten sonra size bir “Entegrasyon Kursu Sertifikası” verilecektir. Kursa kabul edildikten sonra başarıyla final sınavını geçerseniz kurs ücretinin yarısı size iade edilir.

Not: Almanya’da entegrasyon kursu sırasında çocuk bakımı da sunan entegrasyon kursları vardır. Kurs sağlayıcınıza sorun. 🙂

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR