Ana SayfaYaşamAlışverişİtalya'da Yaşam Maliyetleri 2024

İtalya’da Yaşam Maliyetleri 2024

İtalya, Avrupa’nın önde gelen üç ekonomisi arasında yer alıyor ve yabancılar ülke nüfusunun yaklaşık %9’unu oluşturuyor. Birçoğu İtalya’nın gelişen iş piyasasından yararlanıyor ve memleketlerindeki ailelerini geçindirebilmek için oraya iş için geliyor; dijital göçebeler gibi diğerleri ise dünyaca ünlü kültürünü, tarihini, modasını ve mutfağını takdir etmek için oraya yerleşiyor. Peki İtalya’da yaşamak ne kadar pahalı? Bu yazıda İtalya’da yaşamanın ortalama maliyetinden, temel harcamaların dökümünden ve fiyatlara bakmaktan bahsedeceğiz.

Genel Bakış

Bölgeye bağlı olarak İtalya’da yaşamanın maliyeti büyük ölçüde değişebilir. Örneğin, İtalya’daki en büyük göçmen topluluğuna ev sahipliği yapan Lombardiya’da yaşam maliyeti ulusal ortalamanın üzerindedir. Buna karşılık Sicilya’da bu oran biraz daha düşüktür. Doğal olarak İtalya’nın büyük şehirlerindeki fiyatlar kırsal bölgelere göre daha yüksektir. Ortalama olarak, İtalya’da yaşamanın aylık maliyeti bir birey için 2.250 Avro, dört kişilik bir aile için ise 4.250 Avro civarındadır.

Peki İtalya pahalı mı? Duruma göre değişir. Küresel ölçekte daha pahalı destinasyonlar arasında yer alıyor ancak Batı Avrupa’da diğer ülkelerin neredeyse dörtte üçünden daha ucuz. Bu nedenle, biraz tasarruf ederken Avrupa’da yaşama seçenekleri arıyorsanız, İtalya’da yaşamanın daha düşük maliyeti büyük bir avantaj olabilir. Şimdi İtalya’daki fiyatlara daha yakından bakalım.

Kira

Bir göçmen olarak İtalya’da yaşamak ne kadar pahalı? Başka herhangi bir ülkede olduğu gibi, bu sorunun büyük bir kısmı kişinin ödemesi gereken kirayla tanımlanıyor. Tutar, konuma ve mülkün türüne göre büyük ölçüde değişir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Roma, Milano veya Bologna gibi büyük şehirlerdeki mülklerin kiralaması en pahalıdır; Torino, Napoli ve Güney bölgelerindeki kasabalarda ise bütçeye daha uygun yerler bulunabilir.

Bir şehirde ortalama 85 m2’lik mobilyalı bir daire için, lüks bir mahallede ayda yaklaşık 1.900 €, merkezi olmayan bir konumda ise 1.200 € ödemeyi bekleyebilirsiniz. Sağlam ve ucuz bir toplu taşıma sistemi olduğu göz önüne alındığında, ana bölgelerden uzak durmak İtalya’daki yaşam maliyetinizi önemli ölçüde azaltabilir ve sevdiklerinize ülkenizde destek olmanızı sağlayabilir.

İtalya’da ortalama aylık kira fiyatları

ŞehirStüdyoDaire
Roma€9502.000 €
Milano1.200 €1.800 €
Torino€720€950

Araçlar

Kiranın yanı sıra su, elektrik, gaz vb. faturalar da İtalya’daki genel yaşam maliyetini artırıyor. Gaz ve özellikle elektrik burada oldukça pahalı, ancak su diğer birçok Avrupa ülkesine göre daha ucuz. Bu nedenle İtalyan dairelerinde nadiren bulaşık makinesi veya kurutucu bulunur. Neyse ki İtalya’daki bir tüketici, en uygun hizmet paketini bulmak ve paradan tasarruf etmek için sağlayıcılar arasında seçim yapabiliyor. Örneğin, bazıları tüketime göre ücret alırken, diğerleri mülkün büyüklüğüne, sakinlerin sayısına vb. bağlı olarak sabit bir aylık ücret sunar. Bu durumda, İtalya’da yaşamanın ne kadar pahalı olduğu, farklı sağlayıcılar arasındaki araştırmanızın ne kadar kapsamlı olduğuna bağlıdır. .

Yine de, İtalya’da ortalama yaşam maliyetini tahmin ederken, 85 m2’lik bir dairede yaşayan iki kişilik bir ailenin, elektrik faturaları olarak ayda yaklaşık 200 Avro, bir stüdyoda yaşayan bir kişinin ise yaklaşık 130 Avro ödemesi beklenmelidir.

Elektrik faturalarınızı online olarak veya size en yakın büfeden (tabacchi) ödeyebilirsiniz.

Ayrıca, eğer bir daire kiralıyorsanız, İtalya’da yaşamanın maliyeti büyük olasılıkla yıllık ortalama 320 € olan atık vergisini (Tassa sui rifiuti, TARI) ve evin türüne bağlı olarak değişen günlük harcamaları içerecektir. mülk.

İtalya’da standart geniş bant bağlantısının fiyatları aylık 30 Euro’ya yakındır.

Market alışverişi

Yemek, İtalyan toplumunun temel direklerinden biridir, aynı zamanda İtalya’da ortalama yaşam maliyetine de önemli bir katkıda bulunur; Neyse ki buzdolabınızı dolduracak çok sayıda alışveriş seçeneği var. Özellikle yerel ürünleri satın almayı tercih ediyorsanız veya benzersiz peynir, et ürünleri veya balık istiyorsanız, açık hava pazarları hâlâ çok popüler.

Daha ‘modern’ ve rahat alışveriş için bir süpermarketi ziyaret edebilirsiniz. İtalya’da binlerce zincir mağaza bulunmaktadır ve bunların en büyüğü Conad (3.000’den fazla mağaza), Crai ve Coop’tur (her biri yaklaşık 2.000 mağaza). Büyük uluslararası bütçe zincirleri arasında Lidl, Carrefour ve Aldi bulunmaktadır. Bütçeniz kısıtlıysa İtalya’da yaşam maliyetinizi yönetmenize yardımcı olacak DPiù, Tuodi veya MD gibi indirim zincirleri var. Alışveriş için zamanınız olmadığından, Conad’s gibi özel bir süpermarket uygulaması veya Deliveroo gibi bir teslimat hizmeti aracılığıyla her zaman çevrimiçi sipariş verebilirsiniz. Diğer birçok ülkede olduğu gibi, bu format salgın sırasında yaygınlaştı ve o zamandan beri birçok kişi için tercih edilen bir seçenek oldu.

İtalya’da süpermarket fiyatları

ÜrünOrtalama fiyat €
Süt, 1l1.5 €
Su, 1,5 l0,5 €
Şarap şişesi5 €
Beyaz ekmek, 0,5kg2 €
Yumurtalar, 123.5 €
Peynir, 1kg13.5 €
Patates, 1kg1.6 €
Pirinç, 1kg2.6 €
Tavuk fileto, 1 kg11 €
Balık, 1kg5 €
Elmalar, 1kg2 €
Portakal, 1kg2.3 €

İtalya’da kasada eşyalarınızı paketlemek için ücretsiz plastik poşet bulunmadığını unutmayın, bu nedenle alışveriş yaparken elinizde yeniden kullanılabilir bir çanta olduğundan emin olun. Para açısından, İtalya’da aylık yaşam maliyetiniz açısından hiçbir şey gibi görünmeyebilir, ancak zamanla önemli bir tasarrufa dönüşebilir.

Dışarıda yemek

Peki dışarıda yemek yemeyi seviyorsanız İtalya’da yaşamanın maliyeti nedir? Orta sınıf bir restoranda tek kişilik yemek ücreti 15-20 € civarındadır ve iki kişilik üç çeşitli akşam yemeği için 45 € ile 100 € arasında bir ücret ödemeye hazır olun. Bir litre bira yaklaşık 5 € civarındadır, ithal bira yerel olandan daha ucuzdur, ancak her zaman bir ‘sürahi’ veya bir sürahi ucuz ev şarabını tercih edebilirsiniz. Ünlü bir İtalyan kapuçinosunun fiyatı 1,5 ila 2 Euro arasındadır, ancak İtalyanların kahvaltı dışında herhangi bir öğünde kapuçino içmeyi nahoş bulduklarını unutmayın.

Toplu taşıma

İtalyan nüfusunun önemli bir kısmı hala özel araçlarla seyahat etmeyi tercih ederken, mükemmel toplu taşıma sistemi, özellikle İtalya’da ortalama yaşam maliyetini artıran yakıt fiyatlarının artmasıyla birlikte popülerlik kazanıyor.

Kentsel alanlarda, toplu taşımayla tek yolculuk şehre bağlı olarak 1-2 avro, günlük geçiş ise 7-8 avro civarındadır. Taksiler için başlangıç ​​ücreti 3€ ile 6€ arasında değişmektedir ve genel ücret mesafeye ve/veya zamana bağlıdır; 1 km başına ortalama ücret ise 1,50€’dur. Araç kiralama fiyatı bölgelere ve sezonlara göre değişiklik göstermektedir. Yine de beklenti, ekonomik bir araç için günde yaklaşık 30 € ödemek yönünde.

İtalya’da ayrıca gelişmiş bir demiryolu sistemi var ve trenitalia veya Italotreno gibi çeşitli uygulamalar aracılığıyla bilet rezervasyonu rahatlıkla yapılabiliyor. Bu uygulamalar rotalar, bilet seçenekleri ve özel teklifler önerir. İtalya’daki tren bileti fiyatlarını The Trainline gibi özel web hizmetleri aracılığıyla da karşılaştırabilirsiniz.

Gençlere, yaşlılara ve ailelere yönelik çok sayıda indirim programı, İtalya’da yaşam masraflarını karşılamaya çabalayanları destekliyor. Öte yandan kurallara uymayanlara da para cezası kesiliyor. Örneğin, yanlış bir bilet satın alırsanız aradaki farkı ve 8 € cezayı ödemeniz gerekir. Biletsiz yakalanırsanız 50 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılacaksınız.

Sağlık hizmeti

Sağlığınıza dikkat etmeye gelince İtalya pahalı mı? Kesinlikle hayır. İtalya’da kamu sağlık hizmetleri sosyal güvenlik sisteminden ayrılmıştır ve vergilerle finanse edilmektedir. Bu nedenle çalışanlar Ulusal Sağlık Hizmeti’ne (Servizio Sanitario Nazionale, SSN) katkı payı ödememektedir. Tüm sakinler kayıt olduktan sonra SSN’ye erişebilir ve pratisyen hekim ve bazı uzmanlara ziyaret, acil bakım ve hastane tedavileri, aşılar vb. gibi temel tıbbi hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilirler. Reçeteler, teşhisler, laboratuvar testleri vb. için katkı payı ödemesi olağandır ancak bazı grupların (çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar) ortak ödeme yapmasına gerek yoktur. SSN kozmetik, zorunlu olmayan ve acil olmayan tedavileri kapsamaz ancak özel bir sigorta poliçesine dahil edilebilir.

İtalya’daki pek çok gurbetçi, yaşam masrafları daha yüksek olsun ya da olmasın, özel kliniklerden ek tıbbi hizmetleri de içeren özel sigortayı tercih ediyor ve fiyatlar yıllık 500 € ile 3.000 € arasında değişiyor (ancak bazı işverenler bu sigortanın tamamını veya bir kısmını karşılayabilir) miktar). İtalya’da özel tıbbi bakım popülerdir ve sigorta kapsamı olmadan, bir pratisyen hekime muayene için yaklaşık 50-120 Avro, bir uzmana muayenenin neredeyse iki katı kadar ödeme yapılması beklenebilir. Diş muayenesinin ortalama ücreti 100 € ile 150 € arasındadır.

Çocuk bakımı ve eğitim

Ebeveynler, bakıma ve eğitime ihtiyacı olan çocuklarla İtalya’da yaşamanın ne kadara mal olduğunu merak edecekler. 3 aydan 3 yaşına kadar olan çocuklara belediyeye ait ve özel kreşlerde bakılmaktadır; ücretleri çocuğun bulunduğu yere, çocuğun yaşına, sunulan hizmet türüne vb. göre değişmektedir. Belediye merkezleri daha ucuzdur ancak yüksek talep nedeniyle erişim zordur. Bu nedenle, bir ebeveyn olarak İtalya’da aylık yaşam maliyetinizi azaltmanın bir yolunu arıyorsanız, çocuğunuzun yerleşimini çok önceden ayarladığınızdan emin olun.

3 ila 6 yaş arasındakiler genellikle anaokullarına giderler. Kamuya ait scuola materna ücretsizdir ancak özel anaokullarının aylık maliyeti 100-500 Euro’dur.

Ortaöğretim aynı zamanda devlet okulları ve özel okulları da kapsamaktadır. İlki ücretsiz eğitim sunuyor ve İtalya’da yasal olarak ikamet eden her milletten çocuğa açık. Aynı zamanda, özel bir okuldaki ücretler yıllık 20.000 Euro’nun çok üzerinde olabilir, ayrıca çeşitli idari masraflar da olabilir.

İtalya’da ücretsiz üniversite eğitimi yoktur ve İtalyan öğrencilerin hem kamu hem de özel kurumlarda yıllık sırasıyla 900-4.000 € ve 6.000-20.000 € olmak üzere öğrenim ücreti ödemeleri gerekmektedir. Uluslararası öğrencilerin ücretleri daha yüksektir.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR