Ana SayfaAvrupa2024'te Dijital Göçebeler İçin En Popüler Destinasyonlar

2024’te Dijital Göçebeler İçin En Popüler Destinasyonlar

Giderek daha fazla sayıda ülke , uzaktan ve uluslararası alanda çalışan bağımsız, yüksek kazançlı profesyoneller olan dijital göçebeleri çekmenin potansiyel faydalarını kabul ediyor . Çoğu kişi hâlâ Kosta Rika veya Bali’yi en iyi dijital göçebe destinasyonları olarak görse de durum değişiyor. Gurbetçiler için Avrupa’ya bile alışmak geleneksel olarak zor olmuştur. Ancak, açılıyor ve artık küresel olarak dijital göçebeler için en iyi ülkelerden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Uzaktan çalışıyorsanız ve Avrupa’ya taşınmayı düşünüyorsanız neden bazı Avrupa ülkelerine bakmaya değer olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Göz atın:Avrupa’da Dijital Göçebe Vizesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Öncelikle, tüm Avrupa devletlerinin belirli dijital göçebe vizeleri sunmadığını, ancak bazılarının benzer düzenlemelere sahip olduğunu unutmayın. Avrupa Birliği / Avrupa Ekonomik Alanı’nda dijital göçebe vize rejimlerinin mevcudiyeti

MevcutMüsait değil
HırvatistanAvusturya
KıbrısBelçika
Çek CumhuriyetiBulgaristan
EstonyaFinlandiya
YunanistanFransa
MacaristanAlmanya
İzlandaİrlanda
İtalyaLitvanya
LetonyaLüksemburg
MaltaHollanda
NorveçPolonya
PortekizSlovakya
RomanyaSlovenya
ispanyaİsveç

Avrupa’daki aşağıdaki ülkelerin AB/AEA üyesi olmadığını unutmayın:

  • İsviçre
  • Andorra
  • Monako
  • San Marino
  • Vatikan Şehri.

Potansiyel seçenekleri araştırırken, gerekli asgari maaş ve banka bakiyesi gibi finansal gereksinimleri ve gelirinizin nasıl vergilendirileceğini kontrol edin. Örneğin, Yunanistan’da dijital göçebeler için herhangi bir vergi tercihi yoktur, Hırvatistan’da ise vergiden muaftırlar. Kendi ülkenizle çifte vergilendirme anlaşması olup olmadığını da kontrol etmeye değer. Bu tür konuları önceden araştırmak, ‘beklenmeyen’ harcamalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır ve eğer evde desteğinize ihtiyacı olan bir aileniz varsa, gerekli imkanlara sahip olduğunuzdan emin olun.

Şimdi dijital göçebeler için Avrupa’nın en iyi ülkelerinden bazılarına daha yakından bakalım.

Hırvatistan

İnanılmaz derecede güzel, güvenli ve tarih açısından zengin olan Hırvatistan, deniz kenarında huzurlu, yavaş tempolu bir yaşamı tercih eden yabancılar için bir mıknatıs olmuştur. Geçen yıl Schengen bölgesine katılan Hırvatistan, dijital göçebeler için Avrupa’nın en iyi ülkeleri arasında yer aldı .

Uzaktan çalışanların gelir gereksinimleri nispeten düşük, ayda 2.540 Euro civarında. Aynı zamanda vize, uzatılmadan en fazla bir yıl süreyle verilir (ancak önceki vizenin süresinin bitiminden altı ay sonra yeni bir vizeye başvurabilirsiniz). Diğer dijital göçebe yerlerin aksine, gerçek Akdeniz tarzında bürokrasi zaman zaman zorlayıcı olabiliyor. İnternet bağlantısı da öyle çünkü Hırvatistan’da ortalama geniş bant hızı 100 Mbps’nin biraz üzerinde.

Hırvatistan vizeleri yerel müşterilerle çalışmaya izin vermiyor. Ancak, eğer bir anlaşma mevcutsa, gelir çifte vergilendirmeden muaftır; Hırvatistan’da bunlardan düzinelerce vardır.

Malta ve Kıbrıs

Akdeniz kıyısında şehir gürültüsünden uzakta yaşamayı hayal ediyorsanız, Malta’yı dijital göçebeler için en iyi destinasyonlardan biri olarak düşünün. Yaşanacak en ucuz yer olmasa da gurbetçilerin gelir eşiği 2.700 Euro olup, dijital göçebe vizesi olan diğer birçok ülkeden daha düşüktür. Ayrıca, Malta’da yerleşik uzaktan çalışanlar gelir vergisinden muaftır.

Malta, İngilizcenin resmi dil olması nedeniyle oldukça uygun bir göçebe ülkesidir. Küçük boyutu sayesinde, ‘uzak’ bir bölgede yaşıyor olsanız bile her şey elinizin altında. Ayrıca 5G’ye ve yaklaşık 190 Mbps’de yeterli internet hızına sahiptir.

Bazıları için Malta, dünya çapındaki büyük dijital göçebe şehirlerin enerjisinden yoksun olsa da, nefes kesen kayalık kıyılardan etkileyici Orta Çağ kalelerine kadar çeşitli doğal ve insan yapımı harikalar sunuyor, böylece bunları keşfetmekten asla sıkılmıyorsunuz.

Diyelim ki Malta’yı zevklerinize göre çok küçük buldunuz. O halde dijital göçebe vize rejimi uygulayan bir başka Akdeniz ada ülkesi daha var: Kıbrıs. Muhteşem doğası, keyifli iklimi ve parmak yalayan yemekleriyle güzel ve güvenli bir yer (Profee’nin merkezi orada, dolayısıyla biliyoruz!) İngilizce yaygın olarak kullanılıyor ve insanlar nazik ve misafirperver. Aileleriyle birlikte dijital göçebeler için en iyi destinasyonlardan biridir. Ancak Ocak 2024 itibarıyla 500 vizelik kotaya ulaşılmıştır. Gelir eşiği 3.500 Euro’dur, ayrıca dijital göçebe olarak vize başvurusunda bulunmak için fiziksel olarak orada bulunmanız gerekir.

Norveç ve İzlanda

Dünyanın dört bir yanındaki egzotik dijital göçebe şehirleri gezdiniz ve ‘deniz-güneş-kum’ formatından biraz sıkıldınız mı? Cevabınız evet ise, Norveç’ten, özellikle de Norveç ile Kuzey Kutbu’nun ortasında bulunan Svalbard takımadalarından başka yere bakmayın.

Svalbard’ın Norveç’in tek dijital göçebe yeri olduğuna dair yaygın bir yanılgı var. Gerçekten de, serbest meslek sahibi gurbetçiler, Kuzey Kutbu’nda yaşamayı kabul ediyorlarsa, Svalbard’da süresiz olarak kalabilirler. Ancak Norveç anakarasında da özel bir vize rejimi bulunmaktadır. Dijital göçebe vizesi olan diğer birçok ülkenin aksine, Norveçli bir müşteriyle sözleşme yapılması zorunluluğu bulunmaktadır.

Bir diğer farklılık ise vize başvurusunun maliyetidir. Avrupa’daki çoğu dijital göçebe varış noktası 100 ile 200 Avro arasında ücret alırken, Norveç’te bu ücret 600 Avro’dur. Başvuru sahibinin ayda en az 3.000 Euro kazanması ve Norveç’te 183 günden fazla kalması durumunda %22 gelir vergisi ödemesi gerekmektedir. Öte yandan kahve molasında kuzey ışıklarını başka nerede hayranlıkla izleyebilirsiniz?

Aslında buna benzer başka bir dijital göçebe destinasyonu daha var: İzlanda. Ancak ne iklim ne de ülkenin uzaklığı sizin için sorun olmasa bile vizede maksimum kalış süresinin yalnızca 180 gün olduğunu unutmayın. Başvuru sahibinin ayda en az 6.700 Euro kazanması gerekiyor çünkü İzlanda genel olarak çok uygun fiyatlı bir destinasyon değil.

Portekiz

İspanya’ya benzer şekilde Portekiz, dijital göçebeler için en iyi ülkelerden biri ve ortak dil ve güçlü kültürel bağlar sayesinde Latin Amerika’dan birçok gurbetçiyi kendine çekiyor. Ayrıca, Portekiz’i en iyi dijital göçebe destinasyonları arasına koyan şey, uçsuz bucaksız Atlantik plajları, lezzetli yemekleri, enfes sömürge mimarisi ve kozmopolit atmosferidir; Lizbon, dünyanın en canlı dijital göçebe şehirlerinden biridir. Ülke ayrıca nispeten düşük bir yaşam maliyetine sahip ve yüksek bir yaşam kalitesi ve daha da önemlisi 200 Mbps’nin üzerinde hızlara sahip istikrarlı bir internet bağlantısı sunuyor.

Yine de Portekiz, uzaktan çalışan gurbetçilerinin mali açıdan güvende olmasını istiyor. 3.000 Euro’nun üzerinde nispeten yüksek bir aylık gelir eşiği empoze ediyor. Ek olarak, vize başvurusunda bulunan kişinin bankada yaklaşık 36.500 Euro tutarında bakiye göstermesi gerekmektedir. Ülkede standart 183 günden fazla zaman geçiren kişi vergi mukimi olur (ilk 25.076 Euro muaftır ve daha sonra oranlar %37 ila %48 arasındadır). İndirimli gelir vergisi oranları sunan özel bir Daimi Yerleşik Olmayan statüsü mevcuttur, ancak uygulama kapsamı sınırlıdır.

Romanya

Doğu Avrupa’da yer alan Romanya, AB’deki en iyi dijital göçebe destinasyonlarından biri olma yolunda istikrarlı bir şekilde ilerlemektedir. Son altı ayda aylık 3.700 € veya daha fazla gelir elde ettiğinizi kanıtlayabilirseniz, başvurunun internet üzerinden yapılması ve iki hafta içinde işleme alınması nedeniyle vize almak kolay ve hızlı olacaktır. Vize bir yıl süreyle verilir ve bir yıl daha uzatılabilir.

Romanya’nın en iyi yanlarından biri, diğer dijital göçebe ülkelere kıyasla düşük yaşam maliyetidir. Bir kişi kira dahil ayda 800-1.000€ gibi düşük bir ücretle orada geçinebilir. Birçok dijital göçebe için bu, finansal istikrarlarını sağlar ve sevdiklerine evde destek olmalarını sağlar.

Romanya aynı zamanda sabit bağlantılar için 260 Mbps’yi ve mobil internet için 64 Mbps’yi aşan indirme hızlarıyla bölgedeki en hızlı internet bağlantısına da sahiptir. Tek başına bu bile onu Avrupa’daki dijital göçebeler için en iyi destinasyonlardan biri haline getiriyor.

Bir diğer büyük fayda ise Romanya’da yerleşik yabancı uzaktan çalışanların, kendi ülkelerinde vergi ödedikleri sürece gelir vergisinden muaf olmalarıdır.

Romanya’nın mükemmel bağlantısı, Avrupa çapında seyahat etmek için harika fırsatlar sunuyor. Ancak bunun Schengen bölgesinin bir parçası olmadığını unutmayın. AB içinde, Romanya oturma izni yalnızca Bulgaristan ve Kıbrıs’a vizesiz seyahate izin veriyor; geri kalan ülkeler için ayrı bir vize gerekmektedir.

Ancak ülkede keşfedilecek pek çok güzel yer var. İdeal (dijital) bir göçebe ülke olan Romanya, Karpat Dağları’nda kayak yapmaktan Karadeniz kıyılarında güneşlenmeye kadar çok çeşitli eğlence olanakları sunuyor; arada pek çok gezip görülecek yer de var.

İspanya

İspanya, dijital göçebeler için en iyi ülkeler arasında yer alıyor ve bunun birçok nedeni var! İklimi, yemekleri, doğası ve tüm bunlar onu önemli bir turistik cazibe merkezi haline getiriyor. Ancak birkaç pratik özellik daha var. Örneğin, gelir eşiği ayda yalnızca 2.234 Euro veya yılda 28.000 Euro’dur; bu, Avrupa’daki diğer dijital göçebe destinasyonlarından daha düşüktür. Ayrıca dijital göçebelerin gelirlerinin %20’sine kadar yerel müşterilerden kazanmalarına izin veriliyor.

Ayrıca, orada beş yıl geçirdikten sonra dijital göçebe konaklamanızı kalıcı bir İspanyol ikametgahına dönüştürme olasılığı da vardır. Dil engelinin olmaması, İspanya’yı, Avrupa’ya yerleşme fırsatları arayan İspanyolca konuşan Latin Amerikalılar için dijital göçebeler için en iyi ülkelerden biri haline getiriyor.

Ülkede 183 günden fazla zaman geçiren herkes vergi mukimi olarak kabul ediliyor ve standart gelir vergisi oranı %24’tür. Ancak İspanya, dijital göçebe vizesi olan diğer birçok ülkenin yaptığı gibi, uzaktan çalışan yabancılara avantajlı vergi muamelesi sunuyor. İspanya’da ilk dört yıl boyunca gelir, yılda 600.000 Euro’nun altında olması durumunda %15 oranında indirimli vergiye tabi tutulur. Bu, memleketlerinde ailelerini geçindirmeye ihtiyaç duyanlar için para biriktirmek için harika bir fırsat. İspanya’nın ayrıca 90’dan fazla ülkeyle çifte vergilendirme anlaşması bulunmaktadır. Bunlardan birinden geliyorsanız ve orada vergi ödüyorsanız, geliriniz İspanya’da vergilendirilmeyecektir.

İspanya’da yaşarken, dünyaca ünlü bazı simgesel yapılara, müzelere, plajlara vb. ev sahipliği yapan ülke genelinde mutlaka yoğun bir şekilde seyahat edeceksiniz. Buna ek olarak, İspanyol vizesi sahipleri Schengen bölgesinde özgürce seyahat edebilirler; bu, dijital göçebeler için en iyi destinasyonları arayanlar için önemli bir faktördür. İspanya’nın gelişmiş internet altyapısı sayesinde bağlantıda kalabilirsiniz.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR