Ana SayfaAvrupaAvrupa'da Dijital Göçebe Vizesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Avrupa’da Dijital Göçebe Vizesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Coronavirüs pandemisinin başlamasıyla birlikte insanlık küresel seyahat yaklaşımını yeniden değerlendirdi. Bu durum iş sürecini de etkiledi. Uzaktan çalışmaya olan talep hızla arttı. Her ne kadar birçoğu karantina sonrasında ofislerine dönmeyi tercih etse de, şahsen toplantılara aslında ihtiyaç duyulmadığı açıkça ortaya çıktı. Bugün, ofisten olduğu kadar verimli bir şekilde her yerden çalışmak mümkün: Dijital teknoloji odaklı bir dünyada, ihtiyaç duyulan kaynaklara uzaktan erişmek kolaydır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde böyle bir durum, ilgili teknolojik çözümlerin geliştirilmesinde yer alan şirketlere fayda sağlıyor. Uzaktan çalışılabiliyorsa internet bağlantısı olan her yerden çalışılabilir. Sonuç olarak, özellikle BT sektöründe yetenekli personeli işe almaya çalışan işverenler arasındaki rekabet yoğunlaşıyor. Ancak, uzaktan çalışabilenler yalnızca yazılım geliştiricileri değil, aynı zamanda işi yapmak için bağlı bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyan her türden profesyoneldir.

Göz atın: 2024’te Dijital Göçebeler İçin En Popüler Destinasyonlar

Ülkeler sadece enerji, teknoloji ve finansal kaynaklar için değil aynı zamanda insan sermayesi için de rekabet etmeye başladı. Ve bugün, rekabetin ölçeği eşsizdir. Salgının ve karantinaların kutuplaşmış ve bölgeselleşmiş bir dünyaya yol açacağını varsaymak doğal olurdu. Ama böyle bir şey olmadı. Küreselleşme hızlandı; Dünya ‘daha da küçüldü’ ve en değerli kaynak olan insan yeteneği için rekabet ediyor.

İnsan sermayesi yarışının sonuçlarından biri , ülkelerin uluslararası yetenekleri çekmesine yardımcı olan dijital göçebe vizesinin başlatılmasıdır . Bu makalede, dijital göçebelerin bazı Avrupa ülkelerinde bu tür vizeyi nasıl alabileceğini araştırıyoruz.

Dijital göçebe vizesi nedir?

Serbest çalışan vizesi olarak da bilinen dijital göçebe vizesi, sahiplerinin ülkede daha uzun süre kalmasına ve uzaktan çalışarak yurtdışında gelir elde etmesine olanak tanıyan bir oturma iznidir. Bu tür vizeler genellikle yabancı bir devlette resmi statü kazanmanın diğer yollarına kıyasla daha basit bir prosedür kapsamında verilmektedir. Açıkça söylemek gerekirse, bu bir vize bile değil, oturma izni verilmesini kolaylaştıran bir hükümet programıdır.

Kural olarak, program kapsamında oturma izni bir yıl süreyle verilmektedir; daha sonra sahibinin dijital göçebe olması şartıyla genişletilmelidir. Bununla birlikte, ikamet izninin uzatılmasının ev sahibi ülkede çalışma, evlilik vb. gibi başka gerekçeleri de olabilir. Her durumda, dijital göçebe programına katılıyorsanız vize başvurusu ayrı bir prosedürdür. Hatta bazı ülkeler, adayın başvuru yapmadan önce yaşayacak bir yer kiralamasını ve bir banka hesabı açmasını bile şart koşuyor.

BT topluluğu genellikle dijital göçebe vize planının en yaygın yararlanıcıları olarak görülüyor. Ama bu bir efsane. Bu tür programlara katılabilmek için bilişim sektöründe istihdam şart değildir. Dijital göçebe vizesi alabilmenin temel şartı yurt dışından belirli düzeyde gelir elde etmektir. Genel olarak vize serbest çalışanlar için idealdir.

Farklı ülkelerde dijital göçebe vizesi

Şu anda dünya çapında 50’den fazla ülke dijital göçebe vizesi sunmaktadır. Burada Portekiz, Kıbrıs, İspanya, Macaristan, Almanya ve Hırvatistan gibi birçok Avrupa ülkesine odaklanıyoruz.

Dijital göçebe vizesinin potansiyel faydalarına, başvuru sürecine ve ilgili statüyü ve vizeyi almanın ne kadar zaman aldığına bir göz atalım.

Portekiz serbest vizesi

Portekiz, dijital göçebe programını Ekim 2022’de başlattı. Dijital göçebe olarak oturma iznini almak biraz zaman alabilir ancak beş yıllık sürekli ikametin ardından vatandaşlığa kabul başvurusunda bulunmaya hak kazanırsınız. Başvurudan önceki üç ayın her birinde 3.000 Euro’nun biraz üzerinde bir gelirinizin olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir.

Portekiz dijital göçebe vizesinin iki türü vardır. Bunlardan biri, adı 1 yıla kadar geçici ikamet anlamına gelen geçici kalış vizesidir. Diğeri ise bir yılı aşan süre için verilen ikamet vizesidir. Giriş vizesi başvurusu, ikamet ettiğiniz ülkedeki bir konsolosluğa veya vize merkezine yapılabilir ancak Portekiz’de yapılamaz.

Bu tür vizeyi alan serbest çalışanlar, vizenin 4 aya kadar bir süre için verildiğini söylüyor. Başka bir deyişle, ülkeye girip Portekiz göçmenlik dairesine (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras — SEF) oturma izni başvurusunda bulunmak için dört ayınız var. Portekiz’e farklı gerekçelerle giriş yaparak dijital göçebe vizesine başvurmak da mümkündür.

Ana başvuru sahibinin aile üyelerinin de başvuruda bulunabileceğini belirtmek gerekir. Portekizli dijital göçebelerin bildirdiğine göre, başvurunun işleme alınması iki ay veya daha uzun sürüyor. Aynı zamanda başvuru sahibinin uyruğuna bağlı olarak iki ila 60 gün arasında giriş vizesi verilebilmektedir. Portekiz vergi mukimleri, gelirlerinin büyüklüğüne bağlı olarak artan oranlı vergilendirmeye tabidir. Bu oran %14,5 ile %48 arasında değişmektedir.

Dijital göçebe olarak oturma izni almak için, yabancı bir şirkette uzaktan çalıştığınızı veya serbest meslek sahibiyseniz yabancı müşterilerle yaptığınız sözleşmeleri kanıtlayan belgeleri ibraz etmeniz gerekir. Portekiz programının önemli bir özelliği, vergi ödediğiniz ülke tarafından verilen vergi ikamet belgesini ibraz etme zorunluluğudur. Resmi olarak çalışmıyorsanız/sözleşmeli değilseniz, resmi geliriniz yoksa ve vergi ödemiyorsanız, Portekiz’de dijital göçebe vizesi almaya uygun değilsinizdir.

Portekiz dijital göçebe vizesine başvururken bir başka özellik de yerel bir kira sözleşmesi sunma zorunluluğudur. Ancak bu süreci zaten yaşamış olan dijital göçebelere göre Airbnb veya benzeri bir platformdan çevrimiçi rezervasyon yapılabilir ve bu rezervasyon, başvurunun hemen ardından iptal edilebilir.

İspanya’da dijital göçebe vizesi

İspanya serbest çalışan vizesi, 2023 yılının ilk çeyreğinde başlatılan, dijital göçebelere yönelik en yeni programlardan biridir. Uzun süreli bir oturma iznidir ancak sabit de olsa oldukça yüksek bir geliri de beraberinde getirir. %24 vergi.

Başvurunun bir İspanyol konsolosluğuna veya büyükelçiliğine yapılması gerekmektedir. İspanya’ya turist vizesi ile giriş yapılabilir ve ardından Katılım, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanlığı’nın (Ministerio de Inclusión, Seguridad Social y Migraciones) ofisine başvuru yapılabilir. Prosedürü bilenlere göre başvurunun yaklaşık 30 gün içerisinde sonuçlanması gerekiyor.

Sonucun olumlu olması halinde 3 yıl süreyle oturma izni veriliyor. Bu, Avrupa ülkeleri arasındaki en uzun dijital göçebe vizesidir. Ayrıca belgeler diğer yerlere göre daha hızlı verilmektedir. Ancak 3 yıllık vize yalnızca İspanya içerisinde başvuru yapanlara sunulmaktadır. Aksi takdirde izin bir yıl süreyle verilir ve iki yıl daha uzatılabilir. Tüm şartların yerine getirilmesi durumunda vize 5 yıla kadar uzatılabilir ve sonrasında İspanya daimi ikamet iznine başvurma seçeneği mevcuttur. Beş yıl daha geçtikten sonra kişi vatandaşlığa kabul başvurusunda bulunabilir.

İspanya’da dijital göçebe vizesine başvuranların:

 • Aylık geliri en az 2.500 Euro olmalıdır. Başvuruya aile üyelerinin de dahil edilmesi halinde, başvuranın geliri, diğerlerinin gelirine bakılmaksızın eşi için 945 Avro, her çocuk veya diğer aile üyesi için 315 Avro artırılmalıdır. Örneğin, iki yetişkin ve iki çocuktan oluşan bir aile için başvuru sahibinin en az 4.075 € tutarında gelir belgesi sunması gerekir.
 • Aşağıdakileri sağlayabilmek:
 1. Başvuru sahibinin bir İspanyol şirketi tarafından istihdam edilmediğini/sözleşmeli olmadığını gösteren bir iş/hizmet sözleşmesi
 2. Başvurudan önce en az üç ay uzaktan çalıştığınıza dair kanıt. Bu, bu aylara ait fon akışını gösteren bir banka ekstresi ile desteklenmelidir.
 3. Yeterlilik kanıtı, örneğin alanda en az üç yıllık deneyim.

Dijital göçebe vizesine başvuran kişi serbest çalışan ise, müşterilerinin gerçek kişiler değil, yasal olduklarını kanıtlamaları gerekir. Kanıt hizmet anlaşmaları vb. olabilir. Dijital göçebenin aile üyeleri de aynı anda başvuruda bulunabilir.

Hırvatistan bir yıllığına dijital göçebe vizesi veriyor

Hırvatistan’da ulusal dijital göçebe vizesine uzaktan başvuru yapmak mümkündür; ancak programın kuralları hiçbir uzantıya izin vermez. Vizenizin süresi dolduğunda ülkeyi terk etmeniz gerekecek ve bir yıl sonra yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Bu bir göçmenlik izni değil, sahibinin ülkede bir yıl yaşayıp çalışacağını ve ardından yeni bir varış noktasına doğru yola çıkacağını ima eden bir vizedir. Temelde göçebelik budur, dijital olsun ya da olmasın.

Bu nedenle Hırvatistan’a daha uzun süre yerleşmek istiyorsanız ülkeye farklı gerekçelerle giriş yapmalısınız. Örneğin öğrenci veya çalışma vizeniz olabilir. Hırvatistan’da beş yıl süren sürekli ikamet, kalıcı oturma iznine başvurma hakkı verir.

Uygunluk kriterlerinden biri, dijital göçebenin en az 2.400 € artı her aile üyesi için 240 € aylık gelire sahip olmasıdır. Diğer kriterler şunları içerir:

 • Dijital göçebenin ailesi, aile birleşimi gerekçesiyle ana başvuru onaylandıktan sonra başvuruda bulunabilir.
 • Ne aile üyelerinin ne de dijital göçebenin yerel bir şirkette çalıştırılmasına izin verilmiyor
 • Dijital göçebe vizesi sahipleri Hırvatistan’ı bir aya kadar terk edebilir, ancak bir yıl içindeki toplam devamsızlık süresi 90 günü geçemez. Aksi takdirde vize iptal edilir. Herhangi bir nedenle vize sahibinin yurt dışında daha uzun süre kalması gerekiyorsa, oturma iznini veren göçmenlik dairesinden ilgili izni alması gerekir.
 • Çevrimiçi başvuru gönderilip onaylandıktan sonra, başvuru sahibinin sözde D vizesini alması gerekir; Hırvatistan’ın vize merkezinde, elçiliğinde veya konsolosluğunda yapılabilir. Aynı zamanda eğer başvuru sahibi ülkeye kendi başına girmeyi planlıyorsa, Schengen vizesi (varsa) yeterlidir. Ancak başvuru sahibinin ailesini de yanında getirmesi durumunda aile üyeleri Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapamazlar. Dijital göçebe vizesi başvuru sahibine eşlik eden bakmakla yükümlü olduğu kişilerin Schengen vizesi olsa dahi D vizelerini almaları gerekmektedir.

Çevrimiçi vize başvurusu, başvuru sahibi ve ailesinin bir ay içinde ülkeye girmesi gerektiği anlamına gelir. Varışta başvurularının onaylanmasını beklerken bir konaklama yeri kiralamaları ve yerel polise kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ortalama bekleme süresi yaklaşık 120 gündür.

Diğer ülkelerdeki benzer programlarla karşılaştırıldığında bazı belirgin zorluklara rağmen, Hırvatistan programının avantajları göz ardı edilmemelidir. Birincisi, bu, Avrupa’da uzaktan başvuru seçeneği sunan tek programdır. İkincisi, yıllık sağlık sigortasına veya kira sözleşmesine gerek yoktur. Üçüncüsü ve en önemlisi, Hırvat dijital göçebe vizesi vergi mukimliğini içermiyor, bu da herhangi bir vergi yükümlülüğü olmadığı anlamına geliyor.

Macaristan yalnızca bekar dijital göçebelere vize veriyor

2022’nin başlarında Macaristan, dijital göçebeler için Beyaz Kart adı verilen kendi ulusal ikamet programını başlattı. Uygun katılımcılar arasında hem çalışanlar hem de işletme sahipleri veya ortak sahipler yer alır. Temel koşul, gelirlerinin kaynağının yurt dışında olmasıdır. Başvuru sahiplerinin:

 • aylık net geliri 2.000€
 • dijital teknoloji sektöründe istihdam edilecek
 • Başvuru sahibinin bir çalışan olması durumunda, gelir büyüklüğünü gösteren bir iş sözleşmesi sağlayın
 • başvurudan önceki altı aya ait banka ekstresi ibraz etmek
 • uzun vadeli bir yerel kiralama sözleşmesine sahip olmak
 • 100 € başvuru ücreti ödeyin

Başvuru için Macaristan’da bulunma zorunluluğu yoktur. Macar konsolosluğu veya büyükelçiliğinin bulunduğu herhangi bir eyalette yapılabilir. Başvurular Macaristan Yabancılar Polisliği Ulusal Genel Müdürlüğü tarafından 45-60 gün içerisinde işleme alınır. Tamamlamanın ardından aynı makam, bir yıl daha geçerli, bir yıl daha uzatma opsiyonlu oturma iznini verir.

Başvuru onaylandıktan sonra yararlanıcının tek girişli vize alması ve bir ay içinde Macaristan’a girmesi gerekir. Hırvatistan gibi, Macaristan programı da, sahibinin bir yıl içinde 90 günden fazla ülke dışında kalması durumunda oturma izninin iptal edilmesini şart koşuyor.

Dijital göçebelerin geliri %15’e kadar vergilendiriliyor ve ilk altı ay vergiden muaf. İlginç bir sınırlama: Macaristan’da dijital göçebe vizesiyle geçirilen süre, uzun süreli oturma izninin alınması veya vatandaşlığa kabul edilmesi amacıyla dikkate alınmaz. Bu nedenle geleceğini Macaristan’a bağlamayı planlayanlar için dijital göçebe vizesi en iyi seçenek olmayabilir.

Almanya’da dijital göçebelerin gelirinde eşik yok

Alman dijital göçebe vizesi bundan çok daha fazlasıdır. Ülke ekonomisine veya kültürüne önemli katkılarda bulunabilecek her yabancı vatandaşın yararlanabileceği kapsamlı bir programdır. Almanya serbest meslek vizesinden yararlananlar arasında tasarımcılar, mimarlar, yazarlar, yönetmenler, senaristler, fotoğrafçılar, sanatçılar vb. gibi birçok yaratıcı kişi bulunmaktadır. Buna İngiliz deyimiyle yetenek vizesi demek daha doğru olur.

Vize 3 yıla kadar verilmektedir. Daha sonra yabancı uyruklu kişi Almanya’da uzun süreli oturma iznine başvurma hakkına sahiptir. Standart başvuru prosedürü, gerekli tüm belgelerle birlikte Berlin’deki göçmenlik bürosunu şahsen ziyaret etmektir; randevu önceden çevrimiçi olarak planlanmalıdır. Neden özellikle Berlin olduğunu merak edebilirsiniz. Bunun nedeni, programdan yararlananların (dijital göçebeler veya ‘yetenekler’) yalnızca Berlin’de ikamet edebilmesidir.

Türk vatandaşları dışındaki tüm başvuru sahiplerinin 100 € başvuru ücreti ödemesi gerekmektedir. Çoğu durumda oturma izni, belgelerin sunulmasından yaklaşık 30-60 gün sonra verilir.

Alman dijital göçebe vizesiyle ilgili en büyüleyici ve karmaşık şey vergilendirmedir. Genellikle, dijital göçebe vizesinin yabancı sahibi, ülkede yılda 183 günden fazla ikamet etmesi halinde Alman vergi mukimliği kazanır. Ancak Almanya’da bundan daha az harcama yapmış olsanız bile, örneğin çocuklarınızın o yıl bir Alman okuluna kaydolmuş olması durumunda, yetkililer sizi yine de vergi mukimi olarak değerlendirebilir.

Yüzde 45’e varan oranlarda artan oranlı gelir vergisi var. Yıllık geliriniz 9.700 Euro’nun altındaysa vergiden muaftır. 9.700 € ile 57.900 € arasındaki kazançlar %14 oranında vergilendirilir.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR