Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Almanya’da Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

2022 yılında Almanya, tahmini yüzde 69,1 geri dönüşüm oranıyla belediye atıklarının geri dönüşümünde Avrupa Birliği’ne liderlik etti . Atık yönetimi sistemi ve dünyanın geri kalanına ilham veren ayrıştırma politikalarıyla Almanya’da geri dönüşüm son derece ciddiye alınıyor. Peki Almanya’da geri dönüşüm nasıl yapılır? Bu yazıda bundan bahsedeceğiz.

Almanya’da geri dönüşüm nasıl yapılır?

Geri dönüşüm, çevre bilincine sahip bir kültürün içinde doğmuş Alman halkının kanında var. Kültürel asimilasyonun ayrılmaz bir parçası olarak ülkeye taşınanların Almanya’da geri dönüşümü öğrenmeleri gerekiyor. Yeni taşındıysanız, özellikle de kuralların daha az katı olduğu bir ülkeden geliyorsanız, bu oldukça zor olabilir. Almanya’da geri dönüşümün nasıl yapılacağını anlamak, Alman toplumuna entegrasyonun ilk adımlarından biridir. Bugün Almanya’nın çöp ayıklama sürecine dalacağız.

Almanya çöp rehberi

1991 yılında Almanya, üreticilerin atık haline geldikten sonra ambalajların geri dönüştürülmesini ve geri kazanılmasını mali olarak desteklemelerini gerektiren Yeşil Nokta politikasını uygulamaya koydu. Atıkların geri dönüşüm, kompostlaştırma ve depolama alanlarına atılması için farklı kategorilere ayrılmasını içerir.

En yaygın atık ayırma kategorileri kağıt ve karton, cam, plastik, metal ve biyo-atıkları (organik madde) içerir. Her kategoride, kolay tanımlama için genellikle renk kodlu, belirlenmiş toplama kutuları veya kapları bulunur. Mahalle sakinleri atıklarını uygun şekilde ayrıştırıp uygun kaplara atmaktan sorumludur.

Almanya’da geri dönüşümü keşfetme yolculuğumuzun ilk durağı evinizdir. Bu kutuları Almanya’da apartmanınızın yakınında bulacaksınız:

Kutu tipiÇöp türü
Mavi çöp kutusu (blaue Tonne)Kağıt ve karton
Sarı veya turuncu çöp kutusu (Wertstofftonne)Plastik ve metal kaplar + Yeşil Nokta (Grüner Punkt) logolu kaplar. Geri dönüşümden önce kapları yıkadığınızdan emin olun; aksi takdirde Restmüll çöp kutusuna gitmeleri gerekir.
Kahverengi çöp kutusu (Biomüll)Biyolojik olarak parçalanabilen çöpler (kağıt torbalara atılmalıdır)
Gri veya Siyah kutu (Restmüll)Geri dönüştürülemeyen atıklar, yani hijyenik ürünler, bebek bezleri vb.
Cam geri dönüşüm kutuları (Glasiglus) — tortusu olmayan camlar için (Pfand)Üç tür cam geri dönüşüm kutusu vardır: 1) kahverengi cam için, 2) yeşil, kırmızı ve mavi cam için, 3) şeffaf cam için

Almanya’daki diğer çöp türleri ve nereye gitmesi gerektiği:

  • Süpermarketten şişe satın aldığınızda fiyata depozito dahildir. Depozitolu boş şişeler (Pfand), depozitoyu geri almak için şişe iade makinelerine (Pfandautomat) iade edilebilir. Bu makineler genellikle kolay erişim için süpermarketlerde bulunur.
  • Kullanılmış piller çoğu süpermarkette ve hırdavat ve elektronik mağazalarında bulunan pil geri dönüşüm kutularına atılabilir.
  • Çatı üstü güneş panelleri gibi WEEE logolu elektronik ürünler ve eşyalar , hırdavat ve elektronik mağazalarında ve bazen de süpermarketlerde bulunan elektronik geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.

Almanya’da geri dönüşüm nasıl yapılır? Geri dönüşüm merkezleri

Geri dönüşüm merkezleri ülke genelinde yaygındır. Bazı öğeler, boyutlarından veya kabul edilen kategorilere uymamalarından dolayı daha önce bahsedilen çöp kutularına atılamaz. Örneğin, durumu kötü olduğu için bağışlayamadığınız bir yatağınız varsa, onu bir geri dönüşüm merkezine götürmeniz gerekecektir. Benzer şekilde, Almanya’da eskiyen kıyafetlerin atılacağı yer geri dönüşüm merkezidir.

Almanya’da geri dönüşüm ve toplama günleri

Alman geri dönüşüm sisteminin bir parçası olarak toplama günleri belediyeniz tarafından belirlenir. Bunlar, bölgenizdeki çeşitli atık türlerini toplamak için kamyonların geldiği günlerdir. Eski ahşaplar, elektrikli aletler, şilteler ve diğer büyük eşyalar gibi hacimli eşyaları atmak için bu toplama günlerinden yararlanabilirsiniz. Bu, Almanya’da geri dönüşümün rahatlığını artırıyor çünkü geri dönüşüm merkezine kadar arabanızla gitmenize gerek kalmıyor.

Ancak bazı şehirlerde büyük atıklarınızı bağımsız olarak bir geri dönüşüm merkezine götürmeniz gerekebileceğini unutmamak önemlidir. Herhangi bir karışıklığı önlemek için, bulunduğunuz bölgede teslim alma hizmetlerinin mevcut olup olmadığını öğrenmek için belediyenize danışın.

Özel atık. Almanya’da geri dönüşüm nasıl yapılır?

İlaç, çözücüler, piller, enerji tasarruflu lambalar, floresan tüpler, böcek ilaçları ve yarı boş boya ve yapıştırıcı kapları gibi öğeler, potansiyel olarak tehlikeli doğaları nedeniyle özel atık olarak sınıflandırılmaktadır. Almanya’da özel atıkların geri dönüşümü, bu öğelerin belirlenmiş bir geri dönüşüm merkezine getirilmesini gerektirir. Ancak bazı belediyelerde özel atık toplama hizmetleri organize edilebilmektedir. Bölgenizdeki özel düzenlemeler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve özel atıkların uygun şekilde nasıl bertaraf edileceğine ilişkin daha ayrıntılı bilgi için belediyenizle iletişime geçin.

Almanya’da çöplerin ayrıştırılması kaynakların korunmasına, atıkların azaltılmasına ve iklimin korunmasına katkıda bulunduğu için çok önemlidir. Almanya’da geri dönüşüm ilk başta karmaşık görünebilir, ancak kuralları anladığınızda aslında oldukça basittir. Sistem, çöplerin bertarafını anlaşılır ve kullanışlı hale getirecek şekilde tasarlanmıştır. Bugünkü kılavuzun, Almanya’da geri dönüşümün nasıl yapılacağı ve yeni uygulamaların sorunsuz bir şekilde benimsenmesi konusunda size yardımcı olacağını umuyoruz.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR